Trečiąjį „Pokalbių po ąžuolu“ sezoną vakar Šiaulių universiteto bibliotekoje pradėjo žurnalistas, rašytojas, etiketo specialistas ir verslininkas Giedrius Drukteinis. Jis susirinkusiems studentams, dėstytojams ir visiems kitiems svečiams pasakojo apie žydų tautos išskirtinumus, jų verslumo paslaptis ir auklėjimo ypatybes.
Dėmesys – svarbiausia
Žurnalisto paskaita sukosi apie septynis pagrindinius žydų sėkmės principus, iš kurių G. Drukteinis išskyrė vieną svarbiausią – „niekada nesek paskui minią arba daryk ką nors bent minimaliai kitaip“. Pasak jo, tai – esminė sėkmingo verslo ir asmenybės paslaptis.
„Jei viena parduotuvė užsidaro 20 val., jūs užsidarykite 21 val. Jei visi darbe neryši kaklaraiščio, jūs ryšėkite. Jei vis laikrodį nešioja ant kairės rankos, jūs nešiokite ant dešinės. Sveikas išskirtinumas pritraukia žmonių dėmesį ir staiga tas išsiskyrėlis tampa pokalbio tema, jam teikiamas dėmesys, kurio taip visi siekia“, – kalbėjo rašytojas.
2005 m. parašęs knygą „Izraelis, žydų valstybė“, G. Drukteinis savo žiniomis iki šiol dalijasi vesdamas paskaitas. „Visuomet kažkuriuo paskaitos metu sulaukiu trijų klausimų: kodėl žydai nešioją tą mažą kepuraitę, kodėl apsipjausto ir kodėl ties smilkiniais nešioja ilgas garbanas. Tad ir jums skubu atskayti. Kepuraitė religine prasme simbolizuoja, kad virš kiekvieno žmogaus yra kažkas aukštesnio, tave visuomet kažkas stebi. Apsipjaustymas reiškia sandorą su Dievu per skausmą, kai kurie įžvelgia ir higienos naudą. Garbanų istorija kiek ilgesnė. Anatomiškai į žmogaus smegenis kraujas patenka ties smilkiniais, tad kai žmogus mąsto, patrina tas vietas stimuliuodamas karujotaką smegenyse. Senovėje žydų išminčiai skusdavo tas vietas, kad kraujas nevažomai tekėtų, o šiuolaikiniai žydai, iš pagarbos negalėdami kopijuoti šios tradicijos, pradėjo auginti ties smilkiniais garbanas“, – pasakojo G. Drukteinis.
Žydais gali būti visi
Kodėl apie šią tautą verta kalbėti? Nors visame pasaulyje yra likę apie 13 milijonų žydų, jie visuomenėje užima svarbiausias pozicijas. 45 % turtingiausių pasaulio žmonių – žydai (pagas „Forbes-400“), jie sudaro trečdalį pasaulio milijonierių, ši tauta turi net 25 % Nobelio premijos laureatų, 20 % pasaulio profesorių, žydai sudaro 40 % JAV dirbančių teisininkų. Negana to, 87 % pasaulio žydų siekia aukštojo mokslo (dvigubai daugiau nei likęs pasaulis).
„Kiekvienas žmogus gali būti žydu, tereikia vadinti save žydu ir laikytis žydiškų tradicijų. Būtent todėl žydų pasaulyje yra tiek juodaodžių, tiek šviesiaplaukių, tiek siauraakių ir panašiai. Mes visi jau dabar daugiau ar mažiau gyvename žydiškai“, – teigė žurnalistas.
Pasak G. Drukteinio, jau vien monoteistinė religija yra žydų įnašas į mūsų kultūrą. Kiek paprasteni ir kasdieniškesni dalykai, kuriuos išrado žydai yra poilsio diena (pas mus – sekmadienis, o žydai švenčia šeštadienį), konstitucija, kugelis, riestainiai, „gogel mogel“, diplomas, dovanos grynaisiais, žodžiai „chebra“, „bachūras“, „biškį“, „peckelis“ ir panašūs.
„Tiesa su „peckeliu“ yra tokia nepatvirtinta istorija. Pagal žydų tradicijas į dangų žydaitė negali patekti būdama nekalta. Čia ir gelbėja „peckelis“…“, – juokiasi G. Drukteinis.
„Ne taupyti, o daugiau uždirbti“
Nemažai skirtumų lietuviai ir žydai turi kalbėdami apie pinigus, taupymą ir verslą. Lietuviai, atsižvelgdami į savo tikėjimą, turtus laiko blogiu, nesuderinamu su tikėjimu: „Negali vienu metu tarnauti Dievui ir turtams“ (Evangelija pagal Luką), o štai žydų religija teigia, kad skurdas yra blogiau nei 50 maro epidemijų (Talmudas). „Skurstantis žmogus, kuris jau kuris laikas negali sočiai pavalgyti, nė minties negali turėti apie tikėjimą, religiją, kol nepatenkina savo žemiausių poreikių, – teigė žurnalistas. – Lietuviai visuomet mąsto, kaip dar labiau tapyti, kad iš minimalaus 1000 litų, mėnesio pabaigoje liktų dar ir atsidėti. Žydai apverčia viską aukštyn kojomis sakydami „reikia ne taupyti, o daugiau uždirbti“.
Kodėl žydų nepamatysime aukščiausiose sporto pasiekimų viršūnėse? „Žydai visuomet renkasi specialybes, kurios visuomet ir visur bus reikalingos. Nuo seniausių laikų žydai buvo geri batsiuviai, kirpėjai, advokatai, gydytojai ir panašių profesijų atstovai. Pagal jų logiką, sportas – trumpalaikė ir sveikatai pavojinga profesija“, – paskaitoje dėstė G. Drukteinis.
Pabaigai – minėti septyni pagrindiniai žydų sėkmės principai:
- tikras turtas yra mobilus, tai – žinios,
- pasirūpink savais ir jie pasirūpins tavimi,
- sėkmė lydi profesionalus („Dirbk galva, o ne rankomis“),
- lavink bendravimo įgūdžius,
- būk išrankus, bet taupus,
- didžiuokis individualumu
- skatink kūrybingumą,
- norėk įrodyti.