Didžiosios Britanijos ministras pirmininkas Gordonas Brownas įspėjo, kad dabar ne laikas sumažinti Europos Sąjungos (ES) rinkai teikiamą ekonominį stimulą, todėl ir šį ketvirtį būtina taikyti ES mastu tokias pačias socioekonomines priemones, kaip ir ankstesniuose ketvirčiuose.
„Mūsų ekonomika rodo atsigavimą“, G. Brownas paskelbė žurnalistams Europos vadovų susitikimo metu. Vis dėlto politikas įspėjo, jog dar nelaikas per daug atsipalaiduoti ir atsisakyti socialinio ir ekonominio sektoriaus stimulo.
G. Browno pozicija nuskambėjo ES vadovų susitikimo Briuselyje metu. Būtent šis susitikimas – labai svarbus visai Europai. Šio politinio susitikimo metu ir derinama Bendrijos pozicija prieš kitą savaitę vyksiantį G-20 susitikimą.
Taigi, D. Britanijos politiko žodžiai, pasakyti Belgijoje, turi būti įvertinti dar adekvačiau. Be to, G. Browno pozicija tik parodo, kad didžiausia socioekonominė krizė nuo pat Didžiosios depresijos 1929-1933 m. buvo sutramdyta tik milžiniškų pastangų dėka. Tuo labiau, kad ir nedarbo lygis dabar Europos Sąjungoje vis dar yra itin aukštas.
Vis dėlto atrodo, kad Bendrijos veiksmai ir priemonės socioekonominiams sunkumams įveikti buvo tikrai gerai parinktos, nes pastaruoju metu kai kurių ES šalių – visų pirma Prancūzijos ir Vokietijos rinkos ima sparčiai atsigauti.
Tačiau, kaip pažymėjo ir G. Brownas, dabar Europa – o ir visas pasaulis susiduria su dilema: „Ar tolesnį rinkų vystimąsi palikti savo eigai, ar vis dėlto tęsti pradėtą socioekonominio sektoriaus stimulą?“. Šią dilemą D. Britanijos atstovas siūlo spręsti tęsiant veiksmus ir priemones, stimuliuojančias rinkas.
Bendri veiksmai padėjo atsigauti
Suomijos premjeras, centristas M. Vanhanen žurnalistus patikino, kad „neabejotinai, kiekvienas pripažįsta koordinuotų veiksmų ir indėlio į socioekonomikos sferos stimuliavimą svarbą, nuo to priklauso ir pasaulio atsigavimas. „Tačiau siekdami optimizuoti Europos ekonomikos augimą, turime atsižvelgti į kiekvienos šalies tendencijas ir tinkamiausias pasirinkti socioekonominių veiksmų planą“ – sakė Suomijos politikas.
Be to M. Vanhanenas užsiminė, kad bendrų veiksmų konsolidavimo ir rinkos stimuliavimo klausimas gali turėti ir kitą pusę – gali didėti mokesčiai. Tačiau suomių premjeras neabejotinai pabrėžė, kad veiksmų koordinavimas, bendros politinės ir socioekonominės pastangos buvo būtinos, siekiant stimuliuoti ES rinką.
G-20 turi būti nuolatinė institucija
Taigi, G. Browno pozicija sulaukė pakankamai plataus, tačiau daug maž palankaus vertinomo. Tačiau G. Brownas taip pat paskelbė manąs, kad vertingas pasiūlymas gali būti G20 paversti nuolatine institucija. Politiko teigimu, krizė parodė, kad būtinas konsoliduotas ir glaudesnis bendradarbiavimas ne tik regioniniu, bet pasaulio mastu.
„Jei norime įgyvendinti ateities uždavinius, turime keisti ne tik mūsų politiką, bet ir šios politikos kūrimo principus“ – pareiškė G. Brownas, ko gero turėdamas omenyje ir G20 funkcijų bei reikšmės peržiūrėjimą.
Be to, politikas paskelbė siūlysiantis kitiems ES politikos lyderiams „istorinį susitarimą dėl tvaraus ir darnaus naujų darbo vietų kūrimo“. Jis taip pat parėmė prancūzų ir vokiečių raginimus riboti vadovų atlyginimus, tačiau politiko nuomone, tokie ribojimai turi būti įgyvendinami ne tik ES, bet ir pasauliniu lygmeniu.
„Neadekvatūs vadovų (ir bankininkų) atlyginimai buvo viena priežasčių, sukėlusių pasaulinę finansų krizę, pažymėji D. Britanijos politikas ir ekspertas G. Brownas.