Pasaulio istorija eina keliu, kurį vis supurto ir pakreipia nenumatyti, ypatingi įvykiai. Jie paveikia tiek ekonominę, tiek socialinę pasaulio sistemą, įsitikinęs Izraelio profesorius futurologas Davidas Passigas.
Pirmadienį Vilniuje vykstančiame Pasaulio lietuvių ekonomikos forume profesorius pristatė ateities iššūkius technologiniam pasaulio vystymuisi.
Nenumatyti atvejai
Pasak D. Passigo, pasaulį reguliariai supurto nenumatyti įvykiai. ,,Tai kažkas visiškai neįprasto. Šiandien mes mąstome apie dabartinius iššūkius, seniau mąstėme apie kitus, ne mažesnius iššūkius. Kol neatsitinka kažkas ypatingo, mes nesuvokiame, kad tai nutiks. Žmonija vystosi progresyviai, per ypatingus pokyčius", - teigė futurologas.
Savo pranešime jis pabrėžė, kad jau ateinantį dešimtmetį astrofizikos suvokimas ir ypatingi nenumatyti atvejai šioje srityje paveiks mūsų aplinką. ,,Technologijos, kurias dabar matome aplink save, pasikeis per dešimtmetį, pakeisdamos ir tai, ką matome aplinkui", - teigė mokslininkas.
Jis taip pat teigė esąs įsitikinęs, kad jau 2015 metais mokslininkai sukurs sintetinę gyvą lastelę, kuri gebės pati daugintis.
,,Pasaulis pasikeis. Dauguma mūsų neatkreips dėmesio į tai, bet po šimtmečių, kai kažkas tirs mūsų visuomenių kaitą, užfiksuos, kad tai įvyko 2015 metais. Pirmoji sintetinė ląstelė jau buvo sukurta pernai. Bet aš kalbu apie iki šiol neegizstuojančią ląstelę. Tai nutiks 2015 metais", - akcentavo mokslininkas.
Futurologas priminė ir technologinę pažangą, kuri ateityje suteiks priėjimą prie milijonus kartų platesnės informacijos.
,,Kai kiekvienas mūsų šiandien įvedame užklausą į ,,Google„, pamatome 1/500 dalį to, ką žino žmonija, - sakė mokslininkas. – Ateityje, galėsime pasiekti 100 kartų daugiau informacijos, jau netrukus suprasime, kaip žmonės bendrauja su mašinomis.“
Pasaulį keis demografija
Tačiau labiausiai mūsų vaikų gyvenimą, anot D. Passigo, pakeis kitas dalykas – demografinis lūžis.
,,Prieš 12 tūkst. metų pasaulyje gyveno 5 mln. gyventojų. Kad pasiektume 1 mlrd. ribą, reikėjo 11 tūkst. metų. Kitiems milijardams užaugti prireikė tik šimtų, o vėliau ir keliasdešimties ar keliolikos metų. Tai mums nurodo, kad mūsų kažkas laukia", - dėstė futurologas, priminęs, kad šiandien tie milijardai žmonių padaro mūsų pasaulį tokį, koks jis yra - per tai, ką sukuria.
Mokslininko teigimu, įvairiais skaičiavimais 2050 metais pasaulyje bus 9-10 mlrd. gyventojų. Bet pabrėžė, kad futurologų teigimu, šio amžiaus pabaigoje jis bus gerokai mažesnis.
,,Šio amžiaus pabaigoje gyventojų skaičius bus 5-6 mlrd., tai sakau 80 proc. tikslumu. Viskas pasikeis, nuo geriausių iki blogiausių dalykų. Dar niekada žmonija neaugo ir nežlugo tokiais tempais", - tikino futurologas.
Kaip pagrindinę to priežastį mokslininkas įvardijo moterų kiekio mažėjimą visame pasaulyje. Šiandien 100 moterų vidutiniškai tenka 117 vyrų. Lyčių santykis keičiasi visame pasaulyje neigiama linkme: vyrų skaičius daugėja, moterų – mažėja.
Trūksta mergaičių
,,Mūsų visuomenei trūksta mergaičių. Iki 2050 metų, tūkstantmečio vaikai pasens, o jaunimo bus žymiai mažiau. O be jaunų žmonių nėra kūrybiškumo, nėra technologijų", - kalbėjo futurologas savo įžvalgas įliustruodamas skaičiais. Anot jo, iki 2030 metų Rusija prapras apie 20 mln. žmonių, Japonija – 11 mln., vien dėl moterų ir vyrų santykio pasikeitimo.
Visgi mokslininkas užsiminė, kad atsižvelgiant į jau esamas ir planuojamas technologijas dabartiniai vaikai galės išgyventi iki 2140-2150 metų. Baigdamas pranešimą, D. Passigas pabrėžė, kad pasaulyje nėra žmogaus, kuris sugebės tiksliai numatyti ateitį.
,,Mums reikia galvoti kuo plačiau, ir kas baisiausia, gali būti taip, kad nenumatysime net menkos dalelės to, ką patis mūsų vaikai", - sakė futurologas.