Socialiniuose tinkluose kvapą gniaužiančia istorija, įvykusia futbolo aikštelėje, pasidalinę Lietuvos Raudonojo Kryžiaus specialistai primena – žinios, kaip suteikti pirmąją pagalbą, yra būtinos.
Rungtynių metu žaidėjas susmuko
Kaip socialiniuose tinkluose rašė Lietuvos Raudonasis Kryžius, futbolo rungtynės staiga sustojo, susmukus vienam iš žaidėjų.
Laimei, šalia buvę žmonės neliko abejingi – į pagalbą puolė ir komandos draugai, ir vienas iš arbitrų.
„Vasaros futbolo lygos rungtynės staiga sustojo. Rungtynių metu žaidėjas susmuko ir prarado sąmonę.
Nieko nelaukdami komandos draugai ir vienas iš arbitrų prišoko prie nukentėjusiojo. Žaidėjas ėmė blėsti akyse ir tapo aišku – reikalingas dirbtinis kvėpavimas.
„Adrenalinas buvo viršūnėje, bet kai žinai ką ir kaip daryti, viskas paprasčiau. Susitelki į tikslą“, – sakė vienas iš komandos žaidėjų, kuris darė dirbtinį kvėpavimą.
Išmokti pirmos pagalbos įgūdžiai, drąsa ir noras padėti išgelbėjo sportininko gyvybę.
„Manau, kad draugo gyvybės išsaugojimą lėmė laiku suteikta pirmoji pagalba“ – buvo dėkingas komandos žaidėjas“, – rašoma pasidalintame įraše.
Lietuvos Raudonasis Kryžius primena nelaukti nelaimių ir pirmosios pagalbos įgūdžių išmokti jau šiandien.
Tai žinoti būtina
Kaip elgtis staiga sustojus širdžiai ir kodėl būtina reaguoti čia ir dabar, anksčiau tv3.lt laidoje „Sveikatos DNR pasakojo“ Santaros klinikų kardiologė profesorė Žaneta Petrulionienė.
Prof. Ž. Petrulionienė laidoje teigė, kad yra kelios sąlygos, kada imtis intensyvios fizinės veiklos yra pavojingiausia – tada kyla didžiausia rizika sustoti širdžiai.
„Neikite stipriai sportuoti, jei jūs neišsimiegojote, pervargote, jeigu jūs keletą naktų dirbote, nemiegojote. O jaunimui sakau, kad jeigu iš vakaro buvo labai stiprus vakarėlis, jeigu vartojote alkoholį ir nemiegojote, tai kitą dieną stipriai sportuoti tikrai nereikėtų, todėl, kad tokiais atvejais rizika patirti įvykį padidėja“, – aiškino ji.
Be to, nemažai įtakos turi ir stresas – kiekvieno patiriamo streso metu į kraują pliūpteli streso hormonų:
„Būtent streso hormonai, katecholaminai, paveikia širdies raumenį ir gali sustoti širdis nuo labai didžiulio streso hormonų pliūpsnio į kraują.“
Gydytoja pastebi liūdną tendenciją – tokių staigių mirčių atvejų vis daugėja, tačiau laiku ir tinkamai suteikta pagalba yra svarbiausias veiksnys, galintis išgelbėti gyvybę.
„Visuomenė turi žinoti ir turi mokėti suteikti pirmąją pagalbą iš karto, čia ir dabar, jeigu žmogui įvyko staigi širdinė mirtis, jis prarado sąmonę, sukniubo.
Tai būtina daryti kuo greičiau, nelaukiant, nes buvo, deja, ir liūdnų atvejų, kai žmonės tiesiog nesusigaudė, nesugebėjo, nemokėjo, nepasiryžo, gal bijojo laiku pradėti teikti pagalbą“, – teigė Ž. Petrulionienė.
Veiksmų imkitės nedelsiant
Įvykus staigiai širdinei mirčiai itin svarbu nedelsti, svarbi ne tik kiekviena minutė, bet ir sekundė:
„Labai svarbu užtikrinti gaivinimo ankstyvą pradžią, iš karto, nes priešingu atveju kartais būna, kad širdelė pradeda veikti, tačiau užtrukus ir užgaišus nukenčia galvos smegenys.“
Pats būtiniausias veiksmas tokiu atveju – išorinis širdies masažas. Ž. Petrulionienė primena, kad bet kokiu atveju, tai turi būti pirmas veiksmas, kurio imamasi.
„Svarbu jį pradėti iš karto, kad aprūpinti deguonimi, maisto medžiagomis, krauju visus organus ir ypatingai galvos smegenis, todėl, kad efektyvus išorinis širdies mažas tai užtikrina.
Gana ilgai galima tęsti išorinį širdies masažą – arba kol bus atneštas, surastas automatinis širdies defibriliatorius, arba kol atvažiuos greitoji medicinos pagalba. Tokiu atveju mes išgelbėsime širdies veiklą, mes išgelbėsime galvos smegenis, išgelbėsime žmogaus gyvybę“, – aiškino kardiologė.
Kol vienas asmuo atlieka išorinį širdies masažą, kitas šalia esantis asmuo taip pat turi imtis veiksmų – kviesti greitąją medicinos pagalbą, ieškoti arčiausiai esančio defibriliatoriaus:
„Defibriliatoriai kabo labai, labai daug kur žmonių susibūrimo vietose, ten, kur yra tikimybė, kad įvyks staigi širdinė mirtis ir reikės pagalbos. Šiuolaikiniai defibriliatoriai labai gudrūs, jie kalbantys įvairiomis kalbomis ir gali patys pasakyti, ką reikia daryti.
Bet noriu pabrėžti, kad nereikėtų pulti pradėti bėgioti, ieškoti, kur padėtas defibriliatorius. Kažkas ieško, bet vienas žmogus turi iš karto pradėti išorinį širdies masažą.“