• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Foreign Policy“: nauji globaliniai debatai dėl abortų teisėtumo

Ginčai dėl abortų JAV į pavirčių vėl iškilo šią savaitę, kai prie bažnyčios buvo nušautas vėlyvus abortus atlikdavęs daktaras George'as Tilleris. Tačiau JAV toli gražu nėra vienintelė pasaulio valstybė, kurioje abortų klausimas kelia daug nesutarimų, kartais virstančių net ir smurtiniais susidūrimais. Žurnalas „Foreign policy“ pristato 5 valstybes, kuriose ginčai dėl abortų legalizavimo ar uždraudimo kelia itin daug aistrų.

REKLAMA
REKLAMA

Airija

Teisinis statusas. Abortai Airijoje yra uždrausti išskyrus tik tuos atvejus, kai motinos gyvybei dėl neštumo kyla pavojus. Airijos Konstitucija abortų draudimu buvo papildyta 1983 metais.

REKLAMA

Nesutarimai. Už teisę darytis abortus kovojančios grupės teigia, kad nuo 1983 metų į Jungtinę Karalystę, siekdamos pasidaryti abortą, vyko net 100 tūkst. airių. Ši praktika buvo legalizuota tik 1992 metais. Jaunesni nei 35 metų airiai  vienareikšmiškai pritaria abortų draudimo panaikinimui. Tokia pozicija veikiausiai rodo smunkančią katalikų bažnyčios įtaką šalyje.

REKLAMA
REKLAMA

Prieš abortus kovojančios grupės taip pat teigia be kovos nepasiduosiančios. Per pastaruosius kelis metus šios grupės į Airiją pasikvietė ne vieną prieš abortus kovojantį JAV aktyvistą. Su jais būdavo diskutuojama apie tai, kaip atremti teisinius iššūkius, kuriais būtų bandoma legalizuoti abortus. Nesutarimai dėl abortų šalyje dar labiau išryškėjo praėjusiais metais, kai vyko diskusijos dėl Lisabonos sutarties ratifikavimo. Prieš sutartį pasisakę aktyvistai visuomenėje skleidė melagingą nuomonę, kad, Airijai patvirtinus sutartį, Europos Sąjunga galės kontroliuoti abortus reglamentuojančias airių teisės normas. Nepaisant to, kad tokį melą neigė tiek Airijos vyriausybė, tiek Dublino arkivyskupas, baimė dėl galimo abortų legalizavimo suvaidino nemenką vaidmenį airiams atmetant Lisabonos sutartį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dominikos Respublika

Teisinis statusas. Siūlomi Konstitucijos papildymas uždraustų abortus bet kokiomis aplinkybėmis, net ir tais atvejais, kai moteris buvo išprievartauta ar motinos gyvybei dėl nėštumo gresia pavojus.

Nesutarimai. Balandžio mėnesį Dominikos Respublikos kongresas preliminariai pritarė Konstitucijos papildymui, kuriame teigiama, kad „teisė į gyvenimą yra neatimama nuo pat gyvybės užsimezgimo iki mirties“. Tiesa, papildymas kol kas neįsigaliojo, tačiau jo oponentų mėginimai priimti tam tikras išimtis kol kas vaisių taip pat nedavė. Naujasis papildymas uždraustų taip vadinamus „terapinius abortus“, kuriais siekiama apsaugoti motinos gyvybę, o taip pat būtų draužiama gerti ir persileidimą sukeliančias tabletes. Dominikos katalikų bažnyčia itin smarkiai darbavosi, kad būtų priimtas minėtas papildymas

REKLAMA

Dominikos moterų teisių grupės aktyviai protestavo prieš tokį sprendimą. Moterys surengė demonstraciją prie šalies Senato ir skandavo šūkį: „Ne rožančiams ant mūsų kiaušidžių“. Medikų bendruomenė taip pat nepritaria minėtoms pataisoms ir aiškina, kad tokiu atveju smarkiai išaugtų nelegalių abortų metų mirusių moterų skaičius. Jungtinių Tautų vystymosi programos koordinatorius Dominikos Respublikai taip pat pasmerkė bažnyčią, kuri esą stengiasi „savo dogmas iškelti aukščiau už gyventojų poreikius, sveikatą, apgyvendinimą ir geresnes gyvenimo sąlygas“.

REKLAMA

Kenija

Teisinis statusas. Abortai Kenijoje yra nelegalūs išskyrus tik tuose atvejus, kai moters gyvybei dėl nėštumo kyla pavojus. Tiesa, šio įstatymo praktiškai nesilaikoma.

Nesutarimai. Nepaisant to, kad abortai Kenijoje yra draudžiami dar nuo 1987 metų, ši procedūra yra ganetinai įprasta. Skelbiama, kad kasmet šalyje atliekama po 300 tūkst. abortų. Vienintelis abortų draudimo padarinys yra faktas, kad saugūs profesionalių gydytojų atliekami abortai daugeliui moterų tapo per brangūs. Dėl to kiekvienais metais į šalies ligonine syra paguldoma vidutiniškai po 20 tūkst. moterų, kurios nukenčia dėl neprofesionaliai atliktų abortų. Moterų teises ginančios grupės ir medikai ragina keisti įstatymą, kuris nebeatitinka realybės. Praėjusiais metais Kenijos parlamentui buvo pateiktas įstatymo projektas, kuris padarytų Keniją antrąja Afrikos valstybe, legalizavusia abortus, po Pietų Afrikos Respublikos. Tačiau šioje itin religingoje valstybėje priimti tokį įstatymą yra itin sunku. Tačiau kita vertus prieš abortus kovojančios grupės taip pat nesėkmingai bando priversti vyriausybę įgyvendinti dabar galiojantį abortų draudimo įstatymą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Meksika

Teisinis statusas. Įstatymai skiriasi priklausomai nuo valstijos. Daugumoje jų abortai yra draudžiami išskyrus tik tuos atvejus, kai moteris buvo išprievartauta, vaisiui diagnozuojamas apsigimimas ar kyla pavojus nėščiosios sveikatai. Tuo tarpu Meksiko mieste abortą leidžiama darytis per pirmas 12 nėštumo savaičių.

REKLAMA

Nesutarimai. Meksiko miesto valdžia šokiravo tiek visą Meksiką, kuri yra antra didžiausia katalikška valstybė pasaulyje, tiek daugumą Lotynų Amerikos valstybių 2007 metais nubalsuodama už abortų legalizavimą per pirmąsias 12 nėštumo savaičių. Prieš abortus kovojančios grupės teismams apskundė tokį valdžios sprendimą, tačiau Meksikos Aukščiausiasis teismas 2008 metų rugjūtį ieškinį atmetė ir paliko galioti Meksiko valdžios sprendimą. Atsakas į tokį sprendimą buvo stulbinantis. Net 12 iš 32 Meksikos valstijų priėmė Konstitucijos pataisą, kurioje nustatoma, kad dar negimęs vaisius turi visas žmogaus teises. Už abortus kovojančios grupės baiminasi, kad tokie sprendimai tik paskatins tolimesnius apribojimus ir galiausiai net panaikins tas išimtines aplinkybes, kurioms esant dabar dar leidžiama atlikti nėštumo nutraukimą.

REKLAMA

Meksikoje kasmet yra atliekami beveik 900 tūkst. abortų ir nėštumo nutraukimų skaičius šalyej yra vienas didžiausių visų besivystančių pasaulio valstybių gretose. 2006 metais organizacija „Human Rights Watch“ stipriai kritikavo Meksikos vyriausybę po to, kai buvo paviešinta ataskaita apie tai, kad valdžios pareigūnai dažnai neleidžia atlikti abortų moterims, kurios nėščios tapo po išprievartavimo. Taip valdžia pažeidinėja net savo pačios priimtus įstatymus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Ispanija

Teisinis statusas. Šiuo metu abortai yra nelegalūs išskyrus tik tuos atvejus, kai moteris laukiasi vaiko po išprievartavimo, vaisius pripažįstamas turintis nepagydomų išsigimimų arba nėščiosios sveikatai kyla pavojus. Tiesa, gydytojai dažnai apeina galiojančius įstatymus teigdami, kad aborto priežastimi tapo prasta moters psicihinė būklė.

REKLAMA

Nesutarimai. Jau legalizavęs himoseksualų santuokas ir liberalizavęs skyrybas Ispanijos premjeras Jose Luisas Rodriguezas Zapatero ir toliau tęsia kultūrinę kovą su tikinčiaisiais. Šiuo metu Ispanijos vyriausybė siekia priimti įstatymą, kuris leistų atlikti abortus iki 14 nėštumo savaitės. Katalikų bažnyčia pradėjo aktyvią kampaniją, kuria siekiama užtikrinti, jog tokie įstatymai niekada neišvystų dienos šviesos. Viena vienuolė, mokanti vaikus dalinai valstybės finansuojamoje mokykloje, buvo pagauta vaikams rodanti skaidrę, ant kurios buvo pavaizduotas embrionas po aborto. Negana to, šis embrionas buvo pavaizduotas su Ispanijos premjero veidu.

Įstatymą dėl abortų įteisinimo dar turi patvirtinti Ispanijos parlamentas, kuriame J. Zapaterui trūksta daugumos. Oponentai itin priešinasi vienam įstatymo punktui, kuris leistų abortus be tėvų žinios atlikti jau ir 16 metų sulaukusioms mergaitėms. Didžioji dalis Ispanijos rinkėjų ir daugiau nei pusė karių kategoriškai priešinasi tokiam įstatymo punktui.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų