Kiekvienais metais žurnalo „Forbes“ sudaromas pasaulio milijardierių sąrašas šiemet gali pasigirti pasiekęs naujas aukštumas. 2013 metais pasaulio milijardierių sąrašą sudaro 1 426 asmenys, kurių bendras turtas viršija 5,4 trln. JAV dolerių. Praėjusiais metais ši suma siekė 4,6 trln. JAV dolerių.
Į sąrašą pateko 210 naujų vardų, kurių turtas viršija dešimtženklę sumą. Kaip ir anksčiau „Forbes“ milijardierių sąraše dominuoja JAV, turinti 442 atstovus. Po jos seka Azijos ir Ramiojo vandenyno regionas (386 milijardieriai), Europa (366), Šiaurės ir Pietų Amerikos (išskyrus JAV) su 129 atstovais ir Vidurio Rytų bei Afrikos regionai (103).
„Iki šio dešimtmečio pabaigos Azijos žemynas turės daugiau milijardierių nei Jungtinės Valstijos. Tai byloja apie pasaulinio ekonomikos augimo kryptį“, - „Reuters“ teigė žurnalo „Forbes“ redaktorius Randallas Lane‘as.
Honkonge įsikūrusį konglomeratą „Hutchison Whampoa“ valdantis Li Ka-shingas yra turtingiausias Azijos žmogus. 31 mlrd. JAV dolerių vertės turtas jam leido užimti 8 vietą šių metų „Forbes“ pasaulio milijardierių sąraše.
„Forbes“ pažymi, kad pasaulio milijardierių turtai augo dėl atsigaunančių akcijų rinkų. Nors praėjusiais metais savo turtą praradusių asmenų skaičius buvo toks pat kaip ir praturtėjusiųjų, pastarųjų prieaugis buvo 4 kartus didesnis nei jų kolegų patirti nuostoliai, skelbia žurnalas.
Lyderių įsitvirtinimas
Šių metų pasaulio turtuolių viršūnėje išsilaikė Meksikos telekomunikacijų magnatas Carlosas Slimas, kurio turtas, „Forbes“ duomenimis, siekia 73 mlrd. JAV dolerių. Antroje vietoje seka turtingiausias JAV žmogus, vienas iš bendrovės „Microsoft“ įkūrėjų, Billas Gatesas. Jo turtas vertinamas 67 mlrd. JAV dolerių.
Pirmą kartą į trečiąją vietą užkopė Ispanijos drabužių parduotuvių tinklo „Zara“ savininkas Amancio Ortega (57 mlrd. JAV dolerių). Ispanijos milijardieriaus turtai praėjusiais metais augo labiausiai – net 19,5 mlrd. JAV dolerių.
A.Ortega iš trečiosios vietos išstūmė kitą JAV turtuolį Warreną Buffettą, kurio turtas per metus išaugo 9,5 mlrd. JAV dolerių. Tai yra pirmas kartas nuo 2000 metų, kai W. Buffettas nepatenka į turtingiausių pasaulio žmonių trejetą.
„Warrenui tai buvo geri metai, tačiau A. Ortegai praėję metai buvo dar geresni, - komentavo „Forbes“ redaktorius. – Jam priklauso vienas iš dominuojančių drabužių linijų Europoje.“
Didžioji dalis C. Slimo turtų yra telekomunikacijų versle, bet verslininkas vis labiau įsitraukia į mažmeninės prekybos, finansų ir energetikos sektorius.
„Išaugęs C. Slimo pranašumas ir sutvirtintos lyderio pozicijos byloja apie tai, kad turtas yra globalus ir nėra sukoncentruotas vien tik Jungtinėse Valstijose, kaip tai buvo daugelį dešimtmečių“, - komentavo R. Lane‘as.
Turtingiausia moterimi „Forbes“ sąraše šiais metais buvo kosmetikos imperijos „L‘Oreal“ savininkė Liliane Bettencourt. Verslininkės turtai siekia 30 mlrd. JAV dolerių ir tai leido jai įsitvirtinti devintoje sąrašo vietoje.
Jaunimas meta iššūkį
Jauniausias milijardierius „Forbes“ sąraše yra 28-erių verslininkas Dustinas Moskovitzas. Buvusio „Facebook“ įkūrėjo Marko Zuckerbergo kambario draugo universitete ir vieno pirmųjų investuotojų į socialinį tinklą turtas vertinamas 3,8 mlrd. JAV dolerių.
„Tai kultūrinis pokytis, kai galima sugalvoti idėją, ją įgyvendint, pradėti iš jos uždirbti ir tapti milijardieriumi nesulaukus 40-ojo gimtadienio. To nebūdavo eroje iki „Microsoft“ atsiradimo“, - jaunųjų milijardierių iškilimą komentavo R. Lane‘as.
Didžiausią nuosmukį patyrė Brazilijos kalnakasybos, energetikos ir laivybos magnatas Eike Batista, kurio bendras turtas sumažėjo 19,4 mlrd. JAV dolerių. Šių metų sąraše jis smuktelėjo nuo 7 iki 100 vietos.
Tarp milijardierių sąrašą palikusių turtuolių galima paminėti socialinių žaidimų kūrėjos „Zynga“ vadovas Marką Pincusą.
Šiais metais „Forbes“ pristatė jau 27-ąjį pasaulio milijardierių sąrašą. 2013-aisiais vidutinis pasaulio milijardierių turtas siekė 3,8 mlrd. JAV dolerių.