Vyriausioji tarnybinės etikos komisija (VTEK) antradienį nusprendė, kad Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) direktorius Kęstutis Jucevičius pažeidė tarnybinę etiką. Laikinai eidamas šios tarnybos direktoriaus pareigas jis pasirašė Specialiųjų tyrimų tarnybai (STT) skirtą raštą, kuriame nurodoma, kad FNTT neturi informacijos dėl jo paties nepatikimumo.
Tokiu savo veiksmu jis sukėlė abejonių, kad yra interesų konfliktas, ir pažeidė įstatymo nuostatas.
„K. Jucevičius, 2012 m. kovo 19 d. pasirašydamas minėtą raštą, buvo interesų konflikto situacijoje: jis jau buvo laimėjęs konkursą eiti FNTT direktoriaus pareigas; turėjo žinoti, kokiu tikslu STT renka prašomą informaciją; matė ir suprato, kad pasirašinėja atitinkamą raštą dėl savo paties patikimumo – šis raštas skirtas padėti Vidaus reikalų ministrui apsispręsti, ar jis tinkamas eiti FNTT vadovo pareigas, taigi, Komisijos nuomone, yra sprendimo priėmimo procedūros dalis. FNTT vadovo veiksmai negali būti vertinami kaip techninio darbuotojo atliekamos funkcijos, nes tai akivaizdžiai jo statuso neatitinkantis vertinimas“, – rašoma VTEK pranešime.
Komisijos nuomone, kurią palaiko ir administraciniai teismai, iškilus interesų konflikto situacijai, ypač svarbus yra asmens elgesys, taip pat vadovo informavimas apie galimą interesų konfliktą (ne galimybė realizuoti pareigą nusišalinti, ir jokiu būdu ne subjektyvus savo pareigų ir sprendimo reikšmingumo vertinimas). Nusišalinimas yra kiekvieno valstybinėje tarnyboje dirbančio asmens asmeninė pareiga, kuri turi būti išreikšta aktyviais ir aiškiais veiksmais.
„K. Jucevičius galėjo ir privalėjo aiškiai išreikštais veiksmais pranešti apie savo nusišalinimą – informuoti Vidaus reikalų ministrą apie interesų konfliktą. Šiuo atveju ministras galėjo nepriimti K. Jucevičiaus išreikšto nusišalinimo ir įpareigoti raštą pasirašyti. Tokių Įstatyme reglamentuotų veiksmų K. Jucevičius nesiėmė“, – teigiama Komisijos išvadose.