Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) Tauragės apskrities skyrius atlieka ikiteisminį tyrimą dėl sukčiavimo ir apgaulingos apskaitos faktų vienoje didžiausių Tauragės mėsos perdirbimo įmonių.
Įtariama, kad akcinė bendrovė per porą pastarųjų metų iš įvairių Europos Sąjungos šalių, tarpininkaujant Estijos firmai, į Lietuvą įvežė daugiau kaip 500 tonų šaldytos kiaulienos, kuri, taikant lengvatinį 5 proc. PVM tarifą, buvo parduota šalyje kaip šviežia atvėsinta mėsa.
Turima duomenų, kad už importuotą mėsą Tauragės bendrovė sumokėjo daugiau nei 4 milijonus litų.
Tyrimo metu atskleista, kad kiaulienos įsigijimo dokumentai buvo klastojami tarpininko funkcijas atliekančioje Estijos firmos atstovybėje, įkurtoje Kaune. Buvo išrašomi melagingi duomenys prekes lydinčiuose dokumentuose ir veterinariniuose kokybės sertifikatuose. Pavyzdžiui, buvo nurodoma, kad įsigyta kiauliena yra šviežia ir atvėsinta, įrašant duomenis apie mėsos temperatūrą ir kiaulių paskerdimo datą. Tačiau pareigūnų rasti dokumentai liudija, kad kiaulės galėjo būti paskerstos vežant jas iš Vokietijos, nes paskerdimo data - vėlesnė nei skerdienos išgabenimo iš Vokietijos data.
Taip pat nustatyta, kad Tauragės mėsos perdirbimo bendrovė įvežė šviežią mėsą, kurią Estijos firmai pardavė jau kaip sušaldytą. Įvežtos mėsos dokumentai buvo teikiami teritorinei Tauragės apskrities valstybinei maisto ir veterinarinei tarnybai, kuri juos užregistruodavo ir išduodavo leidimą įvežti bei realizuoti tariamai šviežią atvėsintą mėsą.
Tokią schemą Tauragės mėsos perdirbimo bendrovė naudojo iki 2009 m. sausio 1 d. Panaikinus lengvatinį 5 proc. PVM tarifą, bendrovė nebesinaudojo tarpinės Estijos įmonės paslaugomis, o mėsą iš ES šalių įsiveždavo tiesiogiai ir sušaldytą, kuriai PVM lengvata nebuvo taikoma.
FNTT Tauragės apskrities skyriaus pareigūnai nustatė, kad teritorinė maisto ir veterinarijos tarnyba nereikalavo išankstinės informacijos apie ketinamą įvežti iš kitų valstybių produkciją, o žurnale registravo ir tvirtino tik pateiktus ūkio subjektų lydimuosius dokumentus jau po produkcijos įvežimo į šalį praėjus kelioms dienoms ar savaitei.
Taip pat nustatyta, kad ne visada atliekami faktiniai įvežtos mėsos ir mėsos produktų patikrinimai, leidžiantys nustatyti, ar įvežta mėsos žaliava atitinka lydinčiuose dokumentuose nurodytus parametrus.
Tokiu būdu, neatliekant arba netinkamai atliekant kontrolės veiksmus, ūkio subjektams buvo sudaromos galimybės nepagrįstai naudotis PVM lengvatomis bei įsigytą mėsą ir mėsos produktus realizuoti be dokumentų ar naudojantis suklastotais dokumentais.
FNTT pareigūnai nustatė, kad bendrovė 2007-2009 m. nepranešusi teritorinei Maisto ir veterinarijos tarnybai, iš ES šalių įsivežė mėsos beveik už 2 mln. litų.