JAV vykstančioje “Demo” konferencijoje pirmą kartą viešai parodytas kompiuteris “FlipStart” taikosi į naują įrenginių kategoriją: jis siekia įsiterpti tarp nešiojamųjų (notebook) ir kišeninių kompiuterių.
“FlipStart” (www.flipstartpc.com) - galų gale įgyvendinta vieno iš “Microsoft” įkūrėjų Paulo Alleno vizija. Jo įmonė “Vulcan Ventures” keletą metų visiškoje paslaptyje kūrė naujo tipo portatyvų kompiuterį, apie kurį pirmosios žinios pasklido prieš metus. “Demo 2004” konferencijos dalyviai galėjo pirmieji išbandyti didelį susidomėjimą sukėlusį “FlipStart”, tačiau į kai kuriuos svarbius klausimus, pirmiausia apie įrenginio kainą, atsakymo dar teks palaukti ne vieną mėnesį.
Kišenėje telpančio visaverčio asmeninio kompiuterio idėją vienaip ar kitaip bando įgyvendinti ne vienas gamintojas, iš žinomiausių verta paminėti bendroves “Oqo” (http://www.oqo.com) ir “Antelope Technologies” (http://www.antelopetech.com). Kitaip nei “Antelope” pasirinkta modulinė architektūra, “Vulcan Ventures” naudoja klasikinį “viskas viename” sprendimą, kurio funkcionalumą tam tikra prasme neišvengiamai apriboja vartotojo kišenė - tiesiogine, o ne finansine prasme. Jei iš savo švarko kišenės išimtumėte raktus, cigaretes ir visa kita, į jų vietą “FlipStart” įsikraustytų be didelio vargo. Kompiuterio dydis - 14,8x10,2x2,6 cm, svoris - 450 g. Jis griozdiškesnis ir sunkesnis už “Palm” ar “iPAQ”, tačiau ar viso to neatperka “FlipStart” valdanti visavertė “Windows XP” operacijų sistema?
“FlipStart” galios pagrindas - 1 GHz “Transmeta Crusoe 5800” procesorius, 256 MB DRAM atmintis, 3D vaizdo plokštė su 8 MB atmintimi ir 30 GB kietasis diskas. 13,5 cm įstrižainės TFT ekrano raiška - 1024x600 taškų. Kompiuteriuke įrengta QWERTY klaviatūra su papildomais valdymo klavišais ir 2 manipuliatoriais - valdymo svirtele ir jautriuoju plotu. Pasinaudojus korpuso šone esančiu mygtuku galima “važinėti” po į ekraną netelpančius tinklapius ar dokumentus.
Klaviatūra - bene didžiausia auka “FlipStart” kompaktiškumui. Pasak “Vulcan Ventures”, projektuojant kompiuterį visas dėmesys buvo skirtas pagrindinės vartotojų grupės - mobilių profesionalų - poreikiams. Modeliuojant “FlipStart” naudojimo pobūdį buvo apskaičiuota, kad 70 proc. darbo su klaviatūra laiko klavišai bus maigomi nykščiais - kaip dirbant su “BlackBerry” ir kitais QWERTY klaviatūras turinčiais PDA. Dirbant su el. paštu, naršant internetą, atliekant kitas nesudėtingas užduotis to pakanka. Tekstas pirštais būtų renkamas 30 proc. klaviatūros naudojimo atvejų - nors mygtukų paviršius šiurkštokas, dėl mažo jų dydžio darbas su “Word” nebus komfortiškas. O kadangi ekranas, kitaip nei daugelis naujos kartos PDA, į kuriuos tekstą galima įvesti specialiu rašikliu, nėra jautrus lietimui, nuo nepatogumų galės išgelbėti tik išorinė klaviatūra. Ją galima prijungti per USB 2.0 lizdą. “FlipStart” turi ir 802.11 b/g bevielio ryšio ir infraraudonųjų spindulių jungtis, lizdus ausinėms, mikrofonui, garsiakalbiui ir išplėtimo moduliui prijungti. Pasinaudojus juo kompiuteris gauna 2 papildomas USB 2.0, stereo įvesties bei išvesties, NTSC standarto TV išvesties ir nuolatinės srovės maitinimo jungtis. Įdėjus į lopšį (docking station) galima naudotis 2 USB 2.0 jungtimis, DVD/CD-RW įrenginiu, modemu, baterijų krovikliu.
Bet tai dar ne viskas. “FlipStart” kūrėjai sugalvojo įdomų sprendimą - ant kompiuteriuko viršaus galima pritvirtinti papildomą priedą “LIC module”, kuris suteiks galimybę naudotis mobiliuoju ryšiu, “Bluetooth”, fotografuoti ir filmuoti su 1,3 megapikselių vaizdo kamera, naudoti SDIO formato korteles. Nespalvinis LCD ekranas ir grotuvo valdymo mygtukai leis klausytis MP3 nealinant kompiuterio baterijos. Ekrane taip pat informuojama apie gautus elektroninius laiškus, rodomas “Outlook” kalendorius bei telefonų knygelė, tad svarbią informaciją galima sužinoti nė neatvožus paties kompiuterio. Tai patogi galimybė turint galvoje TFT ekranų apetitą energijai. Pasak bendrovės atstovų, vidinės ličio jonų baterijos dirbant su “Microsoft Office” paketu užteks 2-3 valandoms. Atrodo, kad be papildomų baterijų ar išorinio maitinimo vartotojai, ypač norintys dirbti kelionėje, sunkiai beišsivers.
“FlipStart” gali būti tikrai patrauklus variantas tiems, kuriems net ir ultralengvieji “notebook” kompiuteriai yra per dideli, o PDA galimybių nepakanka. Apsisprendimui, suprantama, įtakos turės ir kaina. Kol kas “Vulcan Ventures” apie ją vengia kalbėti. Teigiama, kad iki Kalėdų rinkoje pasirodysiantis bazinis kompiuterio modelis kainuos maždaug tiek pat, kaip ir vidutinės klasės nešiojamieji kompiuteriai. Tačiau pats P. Allenas “Demo 2004” konferencijoje maloniai nustebino užsiminęs apie 1000 JAV dol. nesieksiančią “FlipStart” kainą - tiesa, su sąlyga, kad jis bus pradėtas gaminti masinei rinkai.