• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

„Finasta“: Finansų rinkos naujienos

JAV mažmeninės prekybos tinklų pardavimai krito labiausiai nuo 1992 metų. Euro zonos, Japonijos ir Honkongo ekonomikos įžengė į recesijos stadiją. Serbija prisijungė prie Ukrainos ir Vengrijos: ji susitarė dėl TVF kredito.

REKLAMA
REKLAMA

JAV

Mažmeninės prekybos pardavimai spalio mėnesį krito labiausiai nuo tada, kai jie buvo pradėti skaičiuoti (1992 m.) - užfiksuotas 2,8 proc. smukimas. Tai jau ketvirtas mėnuo iš eilės, kai mažėja mažmeninės prekybos apyvarta. Prieš mėnesį pardavimai krito 1,2 proc., o dauguma analitikų prognozavo 2,1 proc. kritimą spalio mėnesį. Atmetus automobilius ir jų detalių pardavimus, mažmeninės prekybos apyvarta spalio mėnesį krito 2,2 proc. –tikėtasi daug mažesnio smukimo, dauguma analitikų prognozavo 1,2 proc. kritimą. Iš viso labiausiai krito degalinių apyvarta – apie 12,7 proc. (daugiausia įtakos tam sudarė krintančios naftos ir dujų kainos), automobilių pardavimai krito 5,5 proc., elektronikos prekių apyvarta krito 2,3 proc., baldų parduotuvių apyvarta krito 2,5 proc.

REKLAMA

Greičiausiai visi spalio mėnesio makroekonominiai rodikliai bus daug prastesni, nei tikisi analitikai, kadangi kaip tik tuo metu buvo įšalusi kreditų rinka ir skolinimas buvo praktiškai sustojęs. Tačiau pastaruoju metu sumažėjusios tarpbankinės palūkanos skleidžia ir tam tikrų optimizmo ženklų: Mičigano universiteto skaičiuojamas vartotojų pasitikėjimo indeksas lapkričio mėnesį pakilo iki 57,9 nuo 57,6 punkto. Ekonomistai tikėjosi priešingo pokyčio – indekso kritimo iki 57 punktų.

REKLAMA
REKLAMA

FED vadovas B. Bernanke penktadienį paminėjo, kad finansų rinką vis dar kausto didelė įtampa. Jis išreiškė viltį, kad bus pasiektas bendradarbiavimas su viso pasaulio centriniais bankais ir leido suprasti, jog JAV federalinis rezervų bankas gali sumažinti bazinę palūkanų normą dar šių metų gruodžio mėnesį.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vašingtone savaitgalį susitikę 20 didžiausių ekonomikų lyderiai (G-20) pasisakė už bendradarbiavimą kovojant su pasauline ekonomine krize. Bankai ir investuotojai ateityje privalės sukaupti didesnį kapitalo kiekį, bus siekiama priversti finansų institucijas daugiau atskleisti informacijos apie turimus aktyvus ir įsipareigojimus, numatoma, kad finansų kompanijos, įskaitant hedge fondus ir kreditų reitingų įmones, privalės stiprinti rizikos valdymo departamentus. Taip signalizuojama, kad išlipus iš dabartinės krizės bankai turės mažiau potencialo uždirbti didelius pelnus, tačiau tai neleistų ateityje pasikartoti panašiai finansų krizei.

REKLAMA

Vakarų Europa

Europos Sąjungos lyderiai penktadienį oficialiai pripažino, kad euro zonos ekonomika, susidedanti iš 15 valstybių, yra recesijoje. Dar anksčiau tai pranešė Vokietija, Didžioji Britanija. Tai paaiškėjo po penktadienį paskelbto III ketvirčio BVP pokyčio, kuris euro zonoje per minėtą laikotarpį nukrito 0,2 proc. Tai jau antras ketvirtis iš eilės, kai Europos ekonomika fiksuoja neigiamą pokytį, per antrą ketvirtį BVP taip pat buvo sumenkęs 0,2 proc. Techniškai to ir užtenka, kad oficialiai būtų pripažinta recesija. Visgi indeksai išsilaikė teigiamo lygmens, nes toks rezultatas ir buvo prognozuotas daugumos analitikų. Lyginant su praėjusiais metais BVP yra paaugęs 0,7 proc. Iš skelbiamų valstybių BVP pokyčių, galima sakyti, išsiskyrė Prancūzija. Nors buvo prognozuojama, kad šios valstybės trečio ketvirčio BVP nukris 0,1 proc., ekonomika visgi sugebėjo paaugti 0,1 proc. Kartu paaugo ir metinis BVP pokytis iki 0,6 nuo 0,4 proc.

REKLAMA

Euro zonos vartotojų kainų indeksas (CPI) spalio mėnesį išliko nepakitęs. Prieš mėnesį (rugsėjo mėn.) kainos buvo padidėjusios 0,2 proc. Metinis vartotojų kainų indekso augimas išlieka 3,2 proc. Vadinamasis grynasis (Core) CPI, iš kurio atmetamos maisto ir energetikos kainos (dėl didelių svyravimų), spalio mėnesį taip pat liko nepakitęs ir metinis lygis išliko ties 1,9 proc.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Azija

Japonijos ekonomika įžengė į recesiją po to, kai trečio ketvirčio BVP netikėtai sumažėjo 0,4 proc. lyginant su 2007-ųjų metų atitinkamu ketvirčiu. Lyginant su šių metų antru ketvirčiu, ekonomika sumažėjo 0,1 proc. „Bloomberg“ apklausti ekonomistai prognozavo, kad trečiame ketvirtyje BVP augimas turėjo sudaryti 0,1 proc. Antro ketvirčio patikslinta reikšmė nurodo 3,7 proc. ekonomikos sumažėjimą balandžio-birželio mėnesiais. Didžiausią neigiamą įtaką BVP augimui padarė neigiamas grynasis eksportas. Paskelbus BVP duomenis Japonijos jena atpigo apie 1,5 proc. JAV dolerio atžvilgiu, akcijų rinkos Nikkei 225 indeksas pašoko nuo minus 2,9 proc. į plius 2,7 proc., nes investuotojai suskubo pirkti ekonominiam nuosmukiui atsparesnių sektorių, visų pirmą farmacijos ir komunalinių paslaugų kompanijų, akcijų.

REKLAMA

Pietų Korėjos Žinių ekonomikos ministerija šiandien pranešė, kad trijų pagrindinių pigių prekių prekybos tinklų pardavimai (angl. „discount chains“) spalio mėnesį sumažėjo 0,7 proc. lyginant su pernai metų spaliu. Rugsėjį analogiški pardavimai krito 9,2 proc. Bendri visų prekybos centrų pardavimai spalį sumažėjo 0,3 proc., tiek, kiek ir rugsėjo mėnesį. Prekybos tinklų pardavimų mažėjimas rodo lėtėjantį vartojimą, o tai neigiamai paveiks ir paskutinio šių metų ketvirčio BVP augimą.

REKLAMA

Honkongo BVP trečią šių metų ketvirtį, lyginant su antru ketvirčiu ir įskaičiavus sezoniškumą, sumažėjo 0,5 proc., o tai yra daugiau, nei prognozavo 6 „Bloomberg“ apklausti ekonomistai, kurie tikėjosi 0,2 proc. sumažėjimo. Antrą ketvirtį BVP buvo kritęs 1,4 proc. Du neigiamo BVP augimo ketvirčiai iš eilės signalizuoja, kad ir Honkongo ekonomika žengė į recesiją.



Lotynų Amerika


Brazilijos akcijų rinkos kritimas penktadienį buvo lemtas neigiamų nuotaikų JAV biržose, taip pat mažmenininkų ir bankų akcijų kritimų, kurios krito „JPMorgan Chase & Co” pranešus, kad vartotojų kreditavimas prieš švenčių sezoną sulėtėjo. „HSBC Investments Brasil“ fondų valdytojas Eduardo Favrinas išreiškė nuomonę, kad, be abejo, pasaulinė recesija jau dabar yra kažkiek įskaičiuota į akcijų kainas, tačiau kol kas niekas negali pasakyti, kokia gili ir ilga recesija gali būti. Todėl esant tokiam neapibrėžtumui bet kokį smarkų akcijų rinkos kilimą seks pelnų fiksavimas, o tai vėl smukdys rinkas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Vidurio ir Rytų Europa

Rusijos akcijų rinkos penktadienį užsidarė skirtingai: MICEX biržos indeksas neatlaikė pardavėjų spaudimo ir nusirito į neigiamą teritoriją, RTS indeksas, atvirkščiai, sugebėjo pakilti daugiau nei 3 proc. esant vidutinėms apyvartoms (apie 20 milijonų JAV dolerių). Krintančios naftos kainos darė papildomą spaudimą naftos sektoriaus kompanijoms. Rusijos dujų milžinė „Gazprom“ oficialiai paneigė gandus dėl susidomėjimo ispanų „Repsol“ pirkimu.

Serbija susitarė su Tarptautiniu valiutų fondu dėl galimybės per ateinančius 15 mėnesių pasiskolinti iki 516 milijonų dolerių ekonomikai stabilizuoti. Taip Serbija garantavo kredito liniją, tačiau nesant būtinybei šie pinigai gali likti ir nepanaudoti. TVF už tokią galimybę Serbiją įpareigojo sumažinti šalies biudžeto deficitą iki 1,5 proc. nuo dabar esančių 2,7 proc. Kol kas tai ketvirtoji Rytų Europos valstybė, kuri kreipėsi pagalbos į TVF, be Serbijos sąraše yra Vengrija, Ukraina ir Baltarusija.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų