Finansų analitikai teigia, kad kol kas nėra objektyvių kriterijų, leidžiančių palyginti pensijų fondus, tačiau nusprendus dalyvauti pensijų kaupimo sistemoje - sutarties pasirašymo nereikėtų atidėlioti.
"Fondams pradėjus realiai veikti ir investuoti - jų uždirbama grąža, jų pajamingumas ir investicinio vieneto vertė bus kasdien skelbiami. Ir žmogus, apsisprendęs, kiek jis nori rizikos, kiek jis nori pajamų, kokios rūšies fondai jam tinka, jis galės sekti kiekvieną dieną, kas savaitę ar kas mėnesį, kaip dirba jam tinkančių fondų grupė ir jam tinkančių fondų valdytojai", - ketvirtadienį (10.16) spaudos konferencijoje pabrėžė Finansų analitikų asociacijos prezidentė Viktorija Trimbel, pristatydama asociacijos parengtą atmintinę "Kaip pasirinkti pensijų kaupimo fondą".
Anot jos, asociacija tikisi, kad rinkos dalyvių priežiūros institucijos parengs bei patvirtins vienodą investicinės grąžos skaičiavimo metodiką ir rekomenduoja tai atlikti artimiausiu metu.
"Tuomet viską bus galima sudėlioti į lenteles", - žada asociacijos vadovė.
Tačiau vienas iš projekto rengėjų - asociacijos narys Mindaugas Vaičiulis tikina, kad apsisprendus dalyvauti pensijų kaupime neverta vienerius ar porą metų laukti, kol paaiškės fondų pajamingumas. M. Vaičiulio manymu, per tuos trejus metus, kol nebus galima keisti fondo, į asmeninę žmogaus sąskaitą jau bus sukaupta šiek tiek lėšų, o tikimybė, kad per tuos trejetą metų pensijų fondas bankrutuotų, - ganėtinai menka.
Atmintinė nepateikia parengto recepto, ar verta ir kokį fondą reikia pasirinkti, kadangi tai priklauso nuo asmeninių aplinkybių - ar žmogus prisiima asmeninę atsakomybę už savo ateitį, kokiam investuotojo tipui priklauso žmogus, koks jo turtas ir ateities planai, kiek metų liko iki pensinio amžiaus.
Tiesa, Finansų analitikų asociacija atkreipia dėmesį, kad amžius neturėtų būti svarbus kriterijus, renkantis pensijų fondą. Kaip ir pensijų skaičiuoklės pateikti duomenys.
"Mūsų kritika skaičiuoklei skirta dėl jos suvokimo, kadangi ji yra suvokiama lyg pranašas, į kurią suvedus porą skaičių gauni atsakymą, kokia bus tavo pensija senatvėje. Ja galima pažaisti, pavarijuoti, bet vien pažiūrėjus į tą skaičiuką nuspręsti nedalyvauti, mūsų nuomone, nėra gerai. Mes patys bandėme ta skaičiuokle naudotis ir kartais gaunami rezultatai keldavo nemažai klausimų", - atkreipia dėmesį V. Trimbel.
Nors finansų analitikai mano, kad vienas iš svarbiausių kriterijų pasirenkant pensijų valdymo bendrovę yra valdytojo patirtis, tačiau ir šia nuostata raginama aklai nepasikliauti, kadangi "praeities rezultatai neužtikrina ateities rezultatų". Tačiau "patirtis, kvalifikacija ir aptarnavimo kokybė", anot Finansų analitikų asociacijos atmintinės, turėtų būti pagrindiniai pasirinkimo kriterijai.
ELTA