Jei eidami kuria sostinės aikšte pastebėsite būrelį merginų, rankose sukinėjančių lazdas ir grandines, trumpam sustokite. Gali būti, kad netrukus šie instrumentai bus padegti ir išvysite ugnies šou, rašo „Respublika“.
Paslaptingą, mistišką, viliojantį ugnies stichijos pavojumi. Būtent pavojus ir šokio grožis į fakyrų grupę „Litfire“ įtraukė šešias merginas.
Nauja mada
Parką baiminga nuotaika užliejanti muzika ir šeši juodais drabužiais su gobtuvais apsiausti žmonės juda tuo pačiu ritmu. Rankose jie sinchroniškai suka ugnies liepsnas. Tik įsižiūrėjus matyti, kad tai trapios merginos.
„Tuo užsiimti gali bet kas, nesvarbu, kuriai subkultūrai priklauso. Pastebiu gatvėse vis daugiau žmonių, rankose sukinėjančių grandines, tai tampa mada“, – sakė fakyrų grupės „Litfire“ įkūrėja 21-erių Natalija Jegorenko.
Penkios grupės narės yra auštųjų mokyklų studentės, kai kurios dirba etatinį darbą. Tik jauniausioji Agnė Balkevičiūtė – vis dar moksleivė, vienuoliktokė.
Medžiagas siunčiasi iš Naujosios Zelandijos
Prieš trejus metus N.Jegorenko pirmąkart pamatė fakyrų pasirodymą. „Dabar suprantu, kad tai nebuvo nieko ypatingo. Bet tada man buvo labai gražu ir supratau, kad ir aš taip noriu“, – sakė „Litfire“ pradininkė Natalija. Po truputėlį ji ėmė rinkti informaciją apie šią veiklą, gaminti grandines ir treniruotis. Visą grupės inventorių gaminasi pačios merginos, tačiau medžiagas jam siunčiasi net iš Naujosios Zelandijos ir Jungtinių Amerikos Valstijų.
Dabartinė grupės sudėtis gyvuoja jau beveik metus. Merginos sakė, kad į savo būrį priimtų ir vaikinų, bet kol kas nė vienas jų taip neužsikrėtė šia veikla arba tiesiog nė vienas naujokas nesulaukė pakankamai dėmesio, nes pastaruoju metu jau įgudusios merginos daugiau laiko skyrė senų pasirodymų gludinimui.
Visai kitas lygis
Didžiausi jų pasiekimai – Lenkijoje Griunvalde vykusiame ugnies trupių konkurse „Flames of the Night“ bei viduramžių pilyje Malborke festivalyje „Etnofestival“ užimtos pirmosios vietos.
„Lenkijoje parodėme visai kitą lygį nei mūsų konkurentai. Daug ugnies, daug žmonių, sinchroniškumas, choreografija, didelis įrankių skaičius. Lenkai tikrai žiūrėjo į mus ir netikėjo savo akimis“, – džiugias akimirkas prisiminė Natalija.
Ji pasakojo, kad „Litfire“ sėkmės priežastis – energija, veiksmas ir draugystė. Merginos turi tradiciją prieš kiekvieną pasirodymą apsikabinti.
Baimę nugalėjo po traumos
„Litfire“ narės prisipažino, kad ugnies sukiniai iš pradžių viliojo grožiu, bet pradėjus to mokytis, sukėlė didžiulę baimę.
„Pirmaisiais kartais labai bijojau. Buvo baisu net prisiliesti. Pirmąkart ryžausi degantį instrumentą paimti tik po mėnesio. Kai jau žinai, kad liko mažai laiko, reikia ryžtis, tada bandai įveikti tą baimę“, – sakė naujausia grupės narė 21-erių Nadežda Kušner.
22-ejų Margarita Podolskaja prisiminė, kad vos pakėlusi degantį instrumentą suprato, kad tai pavojinga, ir su baime teko gana ilgai kovoti. „Bet kartą užsimojusi pataikiau sau į akį. Tada supratau, kad nieko baisaus neįvyko – tik blakstienas nudegiau. Tada ir atsikračiau savo baimės“, – šyptelėjo mergina.
Suviliojo ekstremalumas
„Man įdomu viskas, kas susiję su kūryba. Labai gražu tiesiog stebėti šiuos šou“, – sakė Margarita. Jai entuziastingai pritarė ir kitos narės. „Visų pirma tai menas. Dirbame ir sau, ir žmonėms. Labai malonu vėliau su jais pabendrauti, išgirsti kritiką, smagu, kai po pasirodymo spaudžia ranką“, – kalbėjo 21-erių Anastasija Smirnova.
„O aš panorau prisidėti, nes dar nieko panašiai ekstremalaus nesu bandžiusi. Norėjau daryti tai, ko kiti nedaro, norėjau išskirtinumo“, – aiškino septyniolikmetė Agnė. – Nešoku, nevaidinu, kaip tai daro tūkstančiai. Esu viena iš tų kelių, kurie užsiima tokia egzotiška veikla“.
Išskirtinumas paviliojo ir kitas nares, ir net jų tėvus. Pavyzdžiui, vienas didžiausių „Litfire“ gerbėjų – Agnės tėtis.
„Kai atėjau čia, bijojau pasakyti mamai, kad šie užsiėmimai – su ugnimi. Rodžiau jai kamuoliukus, su kuriais treniruojamės, ir sakiau, kad tai tokie šokiai su šiais kamuoliukais, – juokėsi Anastasija. – O paskui mama atėjo į pasirodymą ir jai labai patiko. Bet, aišku, ji kartais nerimauja. Klausia, ar tikrai viskas gerai, ar nieko nenutiko“.
„Iš pradžių žiūri į tai kaip į ekstremalų dalyką, vėliau – kaip į meną, nes nori padaryti ką nors naujo padaryti, – sakė merginos. – Mes nežaidžiame su ugnimi. Mes su ja šokame, dirbame“.
„Vaikai, nežaiskite su ugnimi“
„Litfire“ įspėja neišmanėlių tuo neužsiimti. Net ir joms teko patirti nedidelių traumų, tokių kaip plaukų, antakių ar blakstienų nudegimas.
„Vaikai, nežaiskite su ugnimi. Jei norite, ateikite pas mus. Mes jau viską žinome ir paaiškinsime, kaip tai daryti saugiai“, – sakė pašnekovės.
„Litfire“ merginos nepropaguoja itin pavojingų fakyrų triukų. Jos nespjaudo ugnies ir nevaikšto ant kojūkų. „Kojūkų išvis negerbiu. Kartą vaizdajuostėje mačiau kaip žiauriai apdegė mergina dariusi triukus su ugnimi ir stovėjusi ant kojūkų. Neužtenka vien nuo jų nukristi užsidegus drabužiams. Kol draugai nuriša kojas nuo kojūkų, išveda iš scenos, gali atsitikti baisi nelaimė“, – kalbėjo Natalija.
Šiek tiek verslo
Ugnis merginoms ne tik saviraiškos galimybė, bet ir verslas. Jos pasirodo ne tik festivaliuose, bet ir privačiuose renginiuose: vestuvėse, jubiliejuose, įmonių gimtadieniuose ar abiturientų išleistuvėse.
Pasirodymų kainos gali svyruoti – pigiausias kainuoja 200 litų, o šou su kostiumais, visais instrumentais, kurį atlieka visos kolektyvo narės, gali atsieti 1500 litų ir net daugiau.
Tačiau kol kas merginos sako negalinčios iš to išgyventi. „Pastebėjau, kad žmonės pradeda labai taupyti. Turbūt tą lemia infliacija. Vien per šį mėnesį sulaukiau penkių skambučių, ir visi mūsų prašė nemokamo pasirodymo, – apie situaciją kalbėjo mergina. – Bet mes galime pasiūlyti nebent paprastesnę programą arba nuolaidą“.
Zita Voitiulevičiūtė