Paslapčia kuriamas holdingas „Visuomis“, kuris valdys visas valstybines įmones, kelia pagrįstą visuomenės susirūpinimą, nes dar nespėjo ataušti LEO LT, vadinamo liūtuko, paini istorija. Šia struktūra bandyta monopolizuoti Lietuvos elektros energetiką. Gerai, kad pavyko šį neskaidrų darinį išardyti.
Tačiau dabar kuriama struktūra - dar galingesnė, kuri valdys visą – o ne vienos srities – valstybės įmonių turtą, spręs kaip jos turi dirbti.
Ūkio ministerija net valdančios daugumos parlamentarams neatskleidžia: kam tokia struktūra reikalinga, kaip ji veiks, kiek žmonių bus įdarbinta, koks atlygis numatomas holdinge „Visuomis“ dirbsiantiems specialistams.
Iš miglotų ir neišsamių ūkio ministro Dainiaus Kreivio interviu žiniasklaidai galima spėti, kad bus bandoma visiškai atskirti valstybės įmonių komerciją nuo socialinių paslaugų, kad įmonės gautų didžiulius pelnus, o tai, kas joms nenaudinga, būtų permesta valstybei sumokėti iš biudžeto.
Kai kurių paslaugų ketinama visai atsisakyti. Pavyzdžiui, nedrąsiai užsimenama, kad reikia vežti keleivius ne traukiniais, o autobusais. Valstybei tai būtų pigiau, o keleiviams, aišku, brangiau. Traukiniais keliauti visada buvo pigiau nei autobusais.
Galbūt holdingo specialistai suskaičiuos, kad naudinga žymiai padidinti komunalinius mokesčius. Iškart padidės tokių įmonių pelnai, nes vartotojai negali niekur kitur pigiau nusipirkti, pavyzdžiui, elektros.
Tokius svarbius politinius ir socialinius sprendimus, matyt, bus bandoma priimti net be diskusijos valdančiose frakcijose. Nutars Vyriausybė, po to pakvies frakcijas ir lieps priimti sprendimą: balsuoti už šį teisės aktą yra privaloma. Taip jau yra buvę, todėl šis nerimas pagrįstas.
Kokios funkcijos numatomos naujajam holdingui? Pasak D.Kreivio, įmonių vadovai pateiks „Visuomis" valdybai veiksmų planus, biudžetus, veiklos rezultatus. Valdyba tai turės įvertinti ir pateikti savo išvadas. „Visuomis" išsamius įmonių veiklos rodiklius atskleis visuomenei.
Kodėl šių darbų negali atlikti ministerijos? Kam reikalinga dar viena dubliuojanti organizacija? Kas mokės už tą „dubliažą“? Aišku, kad valstybė iš biudžeto, arba valstybės įmonės iš savo pajamų.
Iki šiol mes iš Vyriausybės tebegirdime, kad reikia naikinti tas pačias funkcijas atliekančias įstaigas. Tai kodėl kuriamas ministerijų darbą kopijuojantis holdingas?
Tokioje situacijoje, kai Vyriausybė dirba, laikydama Seimą sau pavaldžia struktūra, „galbūt reikia stiprinti ministrų įgaliojimus“.
Manyčiau, kad daug dirbantiems reformatoriams Dainiui Kreiviui bei Arvydui Sekmokui reikėtų balotiruotis į Seimą. Po pusmečio organizuojami nauji rinkimui Marijampolėje. Nelogiška, manyčiau, rizikuoti kolegos parlamentaro Arvydo Vidžiūno politine ateitimi. Juk jis jau išrinktas pagal partijos sąrašą. Todėl prieš tapdamas kandidatu vienmandatėje rinkimų apygardoje, turėtų atsisakyti Seimo nario mandato. Jis pralaimėjęs negalėtų grįžti į parlamentą, nes jo vietą užimtų kitas sąraše esantis asmuo.
D.Kreivys ir A.Sekmokas – niekuo nerizikuoja. Jiems balotiruojantis atsistatydinti iš ministrų postų nereikia. Tačiau rinkimai parodytų tikrą visuomenės požiūrį į šių politikų padarytas ir planuojamas reformas.