Lietuvoje viešintys Europos Tarybos (ET) komiteto prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį ir baudimą (CPT) atstovai pastebi pažangą keičiant teisinę bazę ir liberalizuojant sulaikytųjų laikymo sąlygas.
Tokią tendenciją ekspertai pažymėjo antradienio susitikime su Vidaus reikalų ministerijos pareigūnais, su kuriais aptarė inspektuojamose įstaigose laikomų asmenų teisių apsaugos klausimus.
Vidaus reikalų ministerijos Tarptautinių ryšių ir Europos integracijos direktoriaus pavaduotojo Tomo Žilinsko teigimu, šiuo metu galiojantys įstatymai yra suderinti su ES teise ir aiškiau apibrėžia kalinamųjų ir juos prižiūrinčių pareigūnų teises ir pareigas.
Europos Tarybos ekspertai atkreipė dėmesį į nepatenkinamą areštinių būklę. Šiuo metu Lietuvoje veikia 46 areštinės, tačiau tik 9 iš jų įrengtos pagal ES standartus, t.y. atitinka visus keliamus reikalavimus.
Kaip teigiama Vidaus reikalų ministerijos pranešime, pagal Vyriausybės patvirtintą Areštinių renovavimo ir asmenų laikymo sąlygų gerinimo 2003 - 2007 m. programą Lietuva šiam tikslui skirs 28 mln. litų. Tačiau manoma, jog šių lėšų nepakaks suremontuoti visas šalies areštines. Daugiau lėšų tikimasi gauti iš Europos Sąjungos fondų.
Europos Tarybos (ET) komiteto prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, nežmonišką ar žeminantį elgesį ir baudimą atstovai žada apsilankyti Vilniaus miesto vyriausiojo policijos komisariato areštinėje bei teritorinėse policijos įstaigose, kuriose laikomi asmenys prieš savo valią (areštinėse, budėtojų padalinių laikino sulaikymo patalpose), be apribojimų bendraus su ten laikomais asmenimis. Šio komiteto vizitai (inspektavimai) yra grindžiami bendradarbiavimo ir slaptumo principais.
Atlikęs inspektavimą, komitetas iki vasario 24 d. parengs pirmines rekomendacijas ir pasiūlymus inspektuojamose įstaigose laikomų asmenų teisių apsaugai gerinti.Komitetas laisvės atėmimo vietų tikrinimą atlieka remdamasis Europos Konvencija prieš kankinimą ir kitokį žiaurų, žeminantį elgesį ir baudimą, kuri Lietuvoje įsigaliojo 1999 metais.
ELTA