Europos daugiakalbės skaitmeninės bibliotekos „Europeana“ lankytojams prieinama 4,6 milijono skaitmeninių knygų, žemėlapių, fotografijų, filmų ištraukų ir laikraščių. 2008 m. lapkričio mėn. veikti pradėjusios „Europeanos“ fondai iki dabar padidėjo daugiau nei dvigubai.
Šiandien Europos Komisija politikos strategijos dokumente paskelbė, kad sieks skaitmeninių kūrinių skaičių iki 2010 m. padidinti iki 10 milijonų. Komisija taip pat pradėjo viešąją diskusiją apie būsimas knygų skaitmeninimo problemas Europoje, valdžios ir privačiojo sektorių bendradarbiavimo potencialą ir poreikį pertvarkyti pernelyg suskaidytą Europos autoriaus teisių apsaugos sistemą.
„Skaitmeninti knygas – titaniškas darbas, tačiau jis atveria kultūros turinį mlijonams piliečių Europoje ir visame pasaulyje.Todėl džiaugiuosi pirmomis valstybių narių ir jų kultūros įstaigų pastangomis užpildyti Europos skaitmeninės bibliotekos lentynas, – sakė už informacinę visuomenę ir žiniasklaidą atsakinga ES Komisijos narė Viviane Reding. – Tačiau nerimauju dėl to, kad „Europeanoje“ yra vos 5 % visų Europos Sąjungos skaitmeninių knygų. Be to, turiu paminėti, kad beveik pusė skaitmeninių kūrinių „Europeanoje“ yra tik iš vienos valstybės, o visos kitos valstybės narės vis dar gerokai atsilieka.“
Dabar „Europeanos“ lankytojams pateikta 4,6 mln. skaitmeninių kūrinių, palyginti su 2 mln. prieš devynis mėnesius. Nauji kūriniai bibliotekos fonde: 70 inkunabulų (ankstyvąja spaudos technika spausdintų knygų) kolekcija iš Katalonijos bibliotekos, Luíso de Camoẽso Portugalijos epinės poemos „Luziados“ 1572 m. leidimas, iš Europos filmų archyvų asociacijos („Association des Cinémathèques Européennes“) gauta 1913 m. Berlyno gatvėje Friedrichstraße nufilmuota medžiaga.
„Europeanos“ pažanga taip pat iškėlė su skaitmeninimo procesu susijusių problemų. Šiuo metu „Europeanoje“ laikomos skaitmeninės knygos yra daugiausiai visuotinės nuosavybės, t. y. jų autorystė teisės aktais nebesaugoma (autoriaus teisės saugomos 70 metų nuo autoriaus mirties).
Tačiau dėl teisinių priežasčių šiuo metu „Europeanoje“ nėra nei išparduotų spaudinių (apytiksliai 90 % knygų Europos nacionalinėse bibliotekose), nei nežinomų autorių darbų, kurių autorystės nustatyti neįmanoma, o autoriaus teisės vis dar saugomos (tokių kūrinių saugomos autorystės kolekcijose yra apytiksliai 10–20 %).
Vykdant „Europeanos“ projektą įsitikinta, kad Europoje teisinė leidimų naudoti medžiagą, kurios autoriaus teisės saugomos, išdavimo sistema labai suskaidyta. Ankščiau šiais metais Prancūzijos archyvui teko iš „Europeanos“ atsiimti fotografijas, nes teisę skleisti tokią medžiagą jis turi tik Prancūzijos teritorijoje.
Šiems klausimams spręsti Komisija šiandien pradeda iki 2009 m. lapkričio 15 d. truksiančią viešąją konsultaciją dėl „Europeanos“ ateities ir knygų skaitmeninimo. Komisija klausia, kaip užtikrinti, kad skaitmeninė medžiaga būtų prieinama naudotojams visoje Europos Sąjungoje, ar turėtų būti glaudžiau bendradarbiaujama su leidėjais dėl medžiagos, kurios autoriaus teisės saugomos, ar vertėtų sudaryti nežinomų autorių ir išparduotų kūrinių Europos registrus, kaip ilgainiui turėtų būti finansuojama „Europeana“.
2008 m. lapkričio mėn. atverta „Europeanos“ interneto svetainė sulaukė tiek daug lankytojų, kad iš pradžių sutriko jos veikla. Dabar svetainė veikia sklandžiai. Ją galima pasiekti adresu - www.europeana.eu