Europos Komisija vakar (balandžio 23 d.) išplatino 2008 m. Europos kaimynystės politikos pažangos ataskaitą, kuriose vertinami Europos Sąjungos santykiai su konkrečiomis šalimis.
Nors, už išorės santykius ir Europos kaimynystės politiką atsakinga Komisijos narė Benita Ferrero-Waldner ataskaitoje ir pažymėjo, kad 2008 m. buvo strategiškai svarbūs Europos kaimynystės politikai.
Kad nepaisant sudėtingų aplinkybių ES santykiai su kaimynėmis 2008 m. toliau stiprėjo, tačiau santykiai su Izraeliu ir toliau išlieka gana šalti.
Neatrodo, kad ES skubėtų juos atnaujinti ir artimiausiu laiku. Kovo pabaigoje Pietų Bohemijoje (Čekija) susirinkę ES užsienio reikalų ministrai Izraelio atžvilgiu siūlė laikytis griežtos politikos, jei šalis netęs taikos proceso su palestiniečiais.
Buvo kalbama ir apie tai, kad ES bus priversta nutraukti derybas dėl santykių su Izraeliu gerinimo.
Pristatydama dabartinę ataskaitą komisarė Benita Ferrero-Waldner pažymėjo, kad Izraelis turi aiškiai įsipareigoti taikos deryboms su palestiniečiams, ir tik tuomet gali tikėtis pagerinti santykius su Europa.
"Mes manome, kad geri ir pasitikėjimu grindžiami ryšiai su Izraeliu yra svarbūs, kad būtų išgirstas mūsų balsas", - sakė komisarė. "Tačiau nemanome, kad iš tiesų pribrendo laikas pakelti dabartinius santykius į aukštesnį lygį".
ES – Izraelio santykiai atšalo po 2008 m. karinio konflikto, kai izraeliečių kariuomenė įžengė į Gazos Ruožą.
Per Izraelio karinę operaciją Gazos ruože žuvo 1,3 tūkst. palestiniečių, kurių daugumą sudarė moterys ir vaikai. Tarptautinės žmogaus teisių organizacijos ne kartą kritikavo Izraelį dėl to, kad šis esą pažeidinėjo tarptautinę teisę ir naudojo neproporcingą jėgą.
Tačiau Izraelio kariuomenė paviešino informaciją apie atliktą vidinį tyrimą, kuris parodė, kad per 22 dienas trukusią karinę operaciją Gazos ruože šalies kariai veikė paisydami tarptautinės teisės normų.
Skelbiama, kad Izraelio kariai parodė aukštą profesionalumo lygį kovodami su priešu, kuris siekė terorizuoti Izraelio civilius. Ataskaitoje teigiama, kad nustatytos kelios žvalgybinės ir operatyvinės klaidos, tačiau jų išvengti esą nebuvo įmanoma.