• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos Komisijos vadovas Briuselyje viešinčiam Gruzijos ministrui pirmininkui priminė, kad tolesnės demokratinės reformos yra būtinos, jei Tbilisio ryšiai su Briuseliu taps vis artimesni. Europos Sąjunga davė suprasti, kad yra nusivylusi Gruzijos demokratiniu progresu, vadovaujant prezidentui Michailui Saakašviliui. Kovo 17 d. Jose Manuelis Barroso prakalbo nauju, griežtesniu tonu, nušviesdamas trūkumus tarp tikslų ir realybės nepastoviose Pietų Kaukazo valstybėse. Jo komentarai yra pirmosios ES tokio lygmens pareigūno viešai išreikštos dvejonės dėl Gruzijos įsipareigojimų demokratijai.

REKLAMA
REKLAMA

J. M. Barroso pažymėjo, kad ES tikisi, kad toliau vyks demokratinių institucijų konsolidavimas, bus suformuota politinė kultūra ir užtikrinta visiška žiniasklaidos laisvė. Pažanga, įgyvendinant šiuos tikslus, yra pagrindas, jei Gruzija nori suartėti su Europos Sąjunga. Taip pat jis pažymėjo, kad artėjantys Gruzijos vietos rinkimai suteikia galimybę šalies valdančiajam elitui parodyti savo atsidavimą politiniam pliuralizmui ir tarptautiniams laisvų ir sąžiningų rinkimų standartams.

REKLAMA

ES pareigūnai ilgai tyliai reiškė savo nusivylimą augančiu prezidento M. Saakašvilio autoritariniu ir chaotišku valdymu po 2003 m. Rožių revoliucijos. Blokas buvo sukrėstas dėl smurtinio opozicijos demonstracijų malšinimo 2007 m., o, ES remtos apklausos duomenimis, dauguma 2008 m. karo tarp Rusijos ir Gruzijos priežasčių siejamos su M. Saakašviliu dėl pernelyg jautrios reakcijos į Rusijos provokacijas.

REKLAMA
REKLAMA

Kovo 13 d. Gruzijos provyriausybinė televizijos stotis „Imedi“ pranešė apie Rusijos invaziją į Gruziją ir taip sukėlė paniką šalies viduje. J. M. Barroso teigė, kad jis „sunerimęs“ dėl šios apgaulės. Pasklido svarstymų, ar „Imedi” veikė vyriausybės įsakymu, tačiau per vizitą Briuselyje šalies premjeras paneigė tokius įtarimus.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

EK pirmininkas J. M. Barroso akcentavo, kad ES rimtai vertina šį incidentą, kartu įspėjo Gruzijos vyriausybę susilaikyti nuo įtampos gilinimo regione. ES, kuri vienintelė kontroliuoja tarptautinę stebėjimo misiją Gruzijos ir dviejų separatistinių regionų – Abchazijos ir Pietų Osetijos – pasienyje, turi tam tikro svorio sprendžiant problemas. Misijos veiklos pratęsimas yra pagrindinis Gruzijos politikos tikslas, tačiau dėl šios misijos ateities Sąjungos valstybių narių nuomonės išsiskiria. Ypač baiminasi Prancūzija ir Vokietija, kad, kilus naujai įtampai tarp Tbilisio ir Maskvos, galėtų komplikuotis ES santykiai su Rusija.

REKLAMA

Gruzijos premjeras per vizitą Briuselyje pasiekė vieną mažą pergalę – gavo užtikrintą pažadą, kad susitarimas dėl vizų režimo supaprastinimo galėtų būti pasirašytas vasaros pradžioje. Toks susitarimas Gruzijos piliečiams atpigintų ES vizas ir palengvintų jų išdavimą.

Pagal „Radio Free Europe / Radio Liberty“ informaciją parengė Kristina Puleikytė.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų