Lietuvos parlamentarai, deleguoti iki kitų metų gegužės stebėti Europos Parlamento (EP) darbo, šią savaitę Strasbūre buvo paskirti į EP komitetus. Sprendimus dėl komitetų narių kandidatūrų priėmusios EP frakcijos, delegacijos narių teigimu, atsižvelgė į daugumą pageidavimų, tačiau ne visi buvo patenkinti.
"Pasirinkome tuos komitetus, kurie yra svarbiausi Lietuvai", - BNS sakė stebėtojų EP delegacijos vadovė socialdemokratė Birutė Vėsaitė.
Lietuvos atstovai posėdžiaus aštuoniuose iš septyniolikos EP komitetų.
B. Vėsaitė dirbs Pramonės, užsienio prekybos, mokslinių tyrimų ir energetikos, socialdemokratas Antanas Valys - Užsienio reikalų, žmogaus teisių, bendros saugumo ir gynybos politikos, socialdemokratas Mindaugas Bastys ir socialliberalas Kęstutis Kuzmickas - Aplinkosaugos, sveikatos reikalų ir vartotojų teisių, socialdemokratas Kęstutis Kriščiūnas ir socialliberalas Vytautas Kvietkauskas - Regioninės plėtros, transporto ir turizmo, konservatorius Vytautas Landsbergis - Piliečių laisvių ir teisių bei teisingumo ir vidaus reikalų, socialdemokratas Arturas Plokšto ir Eugenijus Maldeikis - Biudžeto, liberalas Arminas Lydeka - Konstitucinių reikalų, Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų sąjungos (VNDPS) narys Gintaras Didžiokas - Žemės ūkio ir kaimo plėtros komitete.
Skirstantis komitetais, Seimo delegacijoje neišvengta nesutarimų.
Du Lietuvos delegacijos nariai - modernusis krikščionis demokratas Egidijus Vareikis ir krikščionis demokratas Kazys Bobelis pretenduoja į vieną vietą Užsienio reikalų, žmogaus teisių, bendros užsienio ir saugumo politikos komitete.
Dar Vilniuje Seimo delegacijos nariai susitarė, kas į kokius komitetus pretenduos.
Tuomet buvo sutarta, kad į Užsienio reikalų, žmogaus teisių, bendros užsienio ir gynybos komitetą pretenduos E. Vareikis.
Tačiau praėjusią savaitę stebėtojams atvykus į Briuselį paaiškėjo, kad partijos "Lietuvos krikščionys demokratai" (LKD) lyderis K. Bobelis taip pat norėtų būti šiame komitete.
"Galiu tik pasakyti, kad pretenduoju į Užsienio reikalų komitetą, o sprendimai bus priimti Seime", - BNS sakė K. Bobelis, komentuodamas susidariusią padėtį.
EP Europos liaudies partijos frakcija, kuriai priklauso abu parlamentarai, savo projekte buvo numačiusi į minėtą komitetą skirti E. Vareikį, o K. Bobelį - į Regioninės plėtros, transporto ir turizmo reikalų komitetą.
Tačiau K. Bobelis ėmėsi žingsnių, kad ELP nepaskirtų E. Vareikio.
LKD lyderis, delegacijos narių teigimu, apskundė E. Vareikį, kad šis atstovauja neegzistuojančiai partijai.
E. Vareikis yra Moderniųjų krikščionių demokratų sąjungos, gegužės pabaigoje ketinančios susivienyti su Lietuvos liberalų sąjunga (LLS) ir Lietuvos centro sąjunga (LCS), narys.
Pastarosios partijos priklauso tarptautiniam Liberalų internacionalui. Manoma, kad ir būsima jungtinė partija išliks Liberalų internacionalo nare.
Vis dėlto E. Vareikis pasirinko EP ne Europos liberalų demokratų reformatorių (ELDR) frakciją, kaip liberalas Arminas Lydeka, bet konservatorius ir krikščionis demokratus vienijančią ELP.
ELP pasirinko ir konservatorius V. Landsbergis ir Valstiečių ir Naujosios demokratijos partijų sąjungos narys G. Didžiokas.
Šis žingsnis nustebino delegacijos narius, paskatindamas kalbas apie galimą Kazimiros Prunskienės vadovaujamos partijos vienijimąsi su K. Bobelio krikščionimis demokratais.
"Ketinimų vienytis nėra, tačiau glaudžiau bendradarbiauti - taip", - BNS sakė G. Didžiokas.
Be A. Lydekos, ELDR frakcijai priklauso socialliberalai V. Kvietkauskas ir K. Kuzmickas, liberaldemokratas E. Maldeikis.
Penki delegacijos nariai socialdemokratai B. Vėsaitė, A. Valys, M. Bastys, A. Plokšto ir K. Kriščiūnas priklauso Socialistų frakcijai.
Iš viso EP yra septynios frakcijos ir nepriklausomų parlamentarų grupė.
Šią savaitę 162 stebėtojai iš dešimties į Europos Sąjungą (ES) stojančių valstybių pirmą kartą dalyvavo Strasbūre surengtame EP posėdyje.
"Tai momentas, kurio jūs ir mes laukėme metų metus", - sakė EP pirmininkas Patrickas Coxas (Patrikas Koksas), sveikindamas šį pirmadienį Strasbūre į EP sesiją atvykusius stebėtojus.
Tikimasi, kad 2004 metų gegužės mėnesį šios šalys, tarp jų ir Lietuva, taps visateisėmis Europos Sąjungos narėmis ir tuomet surengs rinkimus į Europos Parlamentą.
Šiuo metu EP turi 626 narius, atstovaujančius 15 ES valstybių.
BNS