Antradienį Europos Parlamente (EP) iškilmingai paminėtas bendros Europos valiutos – euro – įvedimo dešimtmetis.
Minėjime kalbėjo Europos centrinio banko vadovas (ECB) Žanas Klodas Trišė, Eurogrupės pirmininkas ir Liuksemburgo premjeras Jeanas Klodas Junkeris, Europos Sąjungos (ES) ekonomikos ir pinigų reikalų komisaras Choakinas Almunia bei buvęs Prancūzijos prezidentas Valery Giskardas d'Estaingas, taip pat EP frakcijų atstovai.
EP pirmininkas Hansas Gertas Pioteringas pažymėjo, kad „euro įvedimas tapo vienu svarbiausių ES istorinių sprendimų“, kuris buvo „logiška Europos ekonominės bendrijos raidos tąsa“. Anot jo, euras tapo ekonominio ir politinio stabilumo simboliu, o pasaulyje juo vis labiau pasitikima.
ECB vadovas Ž. K. Trišė priminė, jog įvedant eurą daugelis netikėjo jo sėkme. Tuo tarpu šiandien euro zonos šalių piliečiai džiaugiasi kainų stabilumu ir galimybe sušvelninti krizės poveikį.
Eurogrupės pirmininkas ir Liuksemburgo premjeras Ž. K. Junkeris pažymėjo, kad euras sėkmingai įsitvirtino apgalvotos ekonominės politikos dėka. Jis ragino ją tęsti, pasimokius iš tarptautinės finansų krizės, kuri kilo dėl atsakomybės stokos.
ES ekonomikos ir pinigų reikalų komisaras Ch. Almunia pasidžiaugė, kad pasaulyje euras imamas vertinti ne mažiau palankiai negu JAV doleris. „Euras nėra tik bendra valiuta – jis yra svarbi bendro europinio projekto dalis“, – pažymėjo komisaras.
Tuo tarpu buvęs Prancūzijos prezidentas V. Giskardas d'Estaignas teigė, jog „euro sėkmė pranoko visus lūkesčius". Per dešimtmetį jis tapo viena labiausiai vertinamų pasaulio valiutų. "Jei ne euras, ekonominė krizė būtų daug gilesnė“, – pridūrė jis.
Šiuo metu eurą naudoja 16 iš 27 ES valstybių, taip pat Andora, Juodkalnija, Kosovas, Monakas, San Marinas bei Vatikanas. Eurą jau įsivedė ir kelios neseniai į ES įstojusios šalys: 2007 m. - Slovėnija, 2008 m. – Kipras ir Malta, o šių metų sausio 1 d. – Slovakija. Kitos naujosios ES narės – tarp jų ir Lietuva – dar rengiasi įsivesti eurą.