Europos parlamentarų karjerai besirengiantys Lietuvos politikai greičiausiai net ir Europos Parlamento (EP) rinkimų dieną birželį dar nežinos, ar jų mėnesio alga bus šiek tiek didesnė nei 4 tūkst. litų, ar sieks beveik 9 tūkst eurų (maždaug 31 tūkst. litų), rašo dienraštis "Respublika".
Specialų Europos parlamentarų statuso įstatymą rengę politikai teigia, kad į EP patekę Lietuvos atstovai tikriausiai turės tenkintis dabartinį Seimo nario mėnesinį atlyginimą atitinkančia alga.
Įstatymo, nustatančio Lietuvoje išrinktų EP narių socialinį ir politinį statusą, projektas prieš pat Naujuosius metus buvo pateiktas Seimo valdybai. Įstatymo aiškinamajame rašte teigiama, kad svarbiausias jo objektas - būsimi Europos parlamentarų ir šalies valstybės institucijų santykiai, tačiau dokumente nemažai dėmesio skiriama šių parlamentarų buitiniams ir finansiniams reikalams.
Įstatymo projekte numatoma, kad europarlamentaras turi turėti savo darbo patalpas ir Lietuvos Seime. Jis gali turėti patalpas ir savivaldybėje, kurios teritorijoje yra jo gyvenamoji vieta. Tas patalpas turės išlaikyti pati savivaldybė. Seimas tokiam politikui taip pat turės skirti transportą kelionėms po Lietuvą.
Be to, į Lietuva atvykęs europarlamentaras, jei pageidaus, galės gyventi Seimo viešbutyje. Tiesa, tokiu atveju jis pats turės apmokėti išlaidas.
Įstatymo projekte nustatyta tokia EP nario algos mokėjimo tvarka, kokia Europos Sąjungoje (ES) galioja dabar. Tokiam parlamentarui mokamas jo šalies parlamentaro algą atitinkantis atlyginimas iš jo šalies parlamento biudžeto.
Tokiu būdu kitų metų valstybės biudžete 13 Lietuvos atstovų EP išlaikymui reikėtų numatyti papildomus 764 tūkst. litų.
Šiuos pinigus Seimo kanceliarija prašys Vyriausybės numatyti perskirstant 2004 metų valstybės biudžetą arba skirti juos iš Vyriausybės rezervo fondo.
Projekte taip pat numatyta, kad EP nariams iš valstybės biudžeto gali būti mokama išeitinė pašalpa. Jos suma - tiek vidutinių parlamentaro atlyginimų, kiek metų nepertraukiamai truko jo kadencija šiame Parlamente. Tačiau ji turi būti ne mažesnė kaip du ir ne didesnė kaip šeši vidutiniai mėnesinio atlyginimai.
Be to, numatyta, kad trumpą laiką šis įstatymas galės būti taikomas ir dabartiniams Seimo nariams, Briuselyje dirbantiems Lietuvos Seimo stebėtojų EP delegacijoje.
Rinkimai į EP Lietuvoje vyks tik birželio 13-ąją, o Lietuvos atstovai naujos kadencijos parlamente pradės dirbti dar vėliau. Tačiau Lietuva ES nare taps jau nuo šių metų gegužės 1-osios.
Tam, kad Lietuva Briuselyje turėtų savo atstovus, jais galės automatiškai tapti dabartinės stebėtojų delegacijos nariai. Tačiau jie turės atsisakyti dabartinio Seimo nario mandato, tik tuo atveju jiems bus taikomas EP nario statuso įstatymas.
EP jau pradėta įgyvendinti idėją, kad visų šalių atstovams turėtų būti mokamas vienodas atlyginimas iš šio parlamento biudžeto. EP nariai jau pritarė nuostatai, kad jų alga siektų apie 8,5 tūkst. eurų (29 tūkst. litų).
Todėl lietuviško įstatymo rengėjai šiuo klausimu sau pasiliko manevro laisvę, prie kiekvieno punkto, nustatančio pagrindines europarlamentaro socialines garantijas, pridėdami frazę: "Jei Europos Sąjungos teisės aktai nenumato kitaip".
Įstatymo projektą pasirašęs Seimo vicepirmininkas ir Europos reikalų komiteto vadovas Vytenis Andriukaitis teigė, kad iš stebėtojų virtę europarlamentarais dabartiniai Seimo nariai tikrai nespės pasimėgauti 8,5 tūkst. eurų siekiančia alga.
V.Andriukaitis aiškino, kad galutinį sprendimą dėl visų šalių europarlamentarų atlyginimų suvienodinimo priims ES Taryba. Pasak Seimo nario, šis sprendimas greičiausiai bus priimtas tik rudenį, kai jau bus prasidėjusi nauja Europos Parlamento kadencija.
"Manau, kad šiai kadencijai dar nebus suspėta patvirtinti tokio naujo atlyginimo, nors, žinoma, visko gali būti", - prognozavo V.Andriukaitis.
Paklaustas, ar EP atsidūrę Lietuvos ir kitų naujų narių politikai nesijaus diskriminuojami, žinodami, kokius atlyginimus gauna turtingesnių valstybių atstovai, V.Andriukaitis atsakė neigiamai.
"Didelės diskriminacijos čia tikrai nėra. Juk skiriasi tik tiesiogiai gaunama alga. Kaip ir dabar, Europos Parlamentas mokės visus su buitimi, materialiniais dalykais, transportu susijusius priedus. O Jėzau, jei taip nebūtų, visos išlaidos, suprantama, mums baisiai išaugtų", - teigė Seimo vicepirmininkas.
BNS