• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Lietuvai gali būti įšaldytas elektrinės uždarymo lėšų skyrimas iš Europos Sąjungos. Esame čia ne tam, kad kaltintume Lietuvą, o tam, kad išvengtume tokio scenarijaus ir rastume sprendimą“,spaudos konferencijoje sakė Europos Parlamento Biudžeto ir kontrolės komiteto delegacijos, besidominčios skandalais apaugusiu Ignalinos atominės elektrinės uždarymu, vadovas Michaelis Theureris.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak jo, sprendimai turėtų būti rasti iki liepos 17 dienos. Tuo tarpu, kaip minėjo ir vadovas, ir kiti jo kolegos, Lietuvoje egzistuoja kelios versijos dėl projekto valdymo trūkumų ir  iškilusių problemų sprendimo būdų.

REKLAMA

Mes girdėjome šešias skirtingas versijas ir paaiškinimus dėl iškilusių problemų ir jų galimų sprendimų šalies viduje. <...> Tai nestiprina branduolinio saugumo, o ES skiriami pinigai turėtų pasitarnauti būtent branduoliniam saugumui. Tai mūsų tikslas“,sakė delegacijos narė Edit Herzog.

REKLAMA
REKLAMA

Jei EK priims tokį sprendimą, sustabdantį finansavimą Lietuvai, tai būtų labai blogas sprendimas ir signalas užsienio investuotojams. <...> Kaip patvirtino ir energetikos ministras Arvydas Sekmokas, kuris sakė, valdymo sistema turėtų būti pakeista, nes pinigai įsisavinami lėtai ir darbai neatliekami laiku“,sakė europarlamentaras Zigmantas Balčytis.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Europos parlamentarai tiesiai neatsakė į klausimą, ar EK sprendimai priklausytų nuo Lietuvos Vyriausybės derybų su NUKEM rezultatų. Jie taip pat nurodė, kad nenori būti teisėjais bei spręsti, kuri teisi – IAE administracija ar bendrovė NUKEM, kurios kaltina viena kitą. Parlamentarai teigia tiesiog matantys, kad Lietuvos institucijos ir kiti projekto dalyviai praleido per daug laiko ginčydamiesi, tad dabar svarbiausia pasiekti, kad nebūtų įšaldytas finansavimas (iki liepos 17 dienos reikia įtikinti EK, kad rasti reikalingi sprendimai), kuo geriau panaudoti dabartinės finansinės perspektyvos pinigus ir užtikrinti pakankamą projekto finansavimą kitam finansiniam laikotarpiui.

REKLAMA

M. Theureris teigė, kad EP neketina veltis į Lietuvos politikų ginčuskas parinko rangovąbendrovę NUKEM. „Tai tikrai nebuvo Europos parlamentas. Mes nedalyvavome ir nedalyvaujame šiame procese. Mes tiesiog raginame efektyviai naudoti pinigus ir priimti naudingus sprendimus, nes tai turės įtakos, kai bus paprašyta naujo finansavimo. Nes kiekviena veltui praleista diena kainuoja šimtus tūkstančių eurų“,aiškino jis.

REKLAMA

Portalui Balsas.lt M. Theureris teigė: „Išspręsti problemas per likusias kelias dienas neįmanoma, tačiau įmanoma pasiekti patikimą susitarimą. Juk reikia užtikrinti, kad dar nepanaudoti pusė milijardo eurų iki 2013 metų būtų panaudoti. Tada bus galima kalbėtis apie naują finansavimą, kurio Lietuva nori didesnio, negu siūloma."

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Delegacija Lietuvoje taip pat susitiko su Ignalinos AE generaliniu direktoriumi Žilvinu Jurkšumi bei pagrindinio uždaromos elektrinės rangovo bendrovės NUKEM atstovais. Taip pat su valstybės kontroliere Giedre Švediene, Vyriausybės kancleriu Deividu Matulioniu bei premjero patarėju Neilu Tankevičiumi, energetikos ministru Arvydu Sekmoku, Finansų ministerijos ir kitų valstybės institucijų atstovais.

REKLAMA

Europos audito rūmai yra paskelbę, kad IAE uždarymo procese Lietuva vėluoja atlikti nemažai projektų, o užbaigiant darbus susiduriama su reikšmingu finansavimo trūkumų. Todėl Europos Komisijos buvo pareikalauta atlikti tyrimą, prieš skiriant papildomas lėšas.

REKLAMA

Lietuvai iki 2013 metų buvo skirta 1,37 milijardo eurų (4,73 mlrd. litų) jėgainės uždarymui. Naujoje finansinėje perspektyvoje Europos Komisija siūlo 210 milijonų eurų (725 mln. litų) ir finansavimą sustabdyti 2017 metais. Lietuvos Vyriausybė tokį pasiūlymą vadina nepriimtinu, o diplomatai derasi, kad galutinė finansavimo data būtų išbraukta.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Lietuvos pareigūnai pripažįsta sulaukiantys nepasitenkinimo iš ES dėl vėluojančių uždarymo darbų. Europos Parlamentas pernai paragino griežčiau kontroliuoti jėgainės uždarymui skirtas lėšas.

Balsas.lt primena, kad Lietuvai vykdant stojimo į Europos Sąjungą sutartyje numatytus įsipareigojimus, 2009 m. gruodžio 31 d. IAE visiškai nutraukė elektros energijos gamybą. Iš elektros energijos gamintojo ji tapo savo veiklą nutraukiančia, tačiau branduolinės energetikos objektą eksploatuojančios organizacijos statusą išlaikiusia įmone.

REKLAMA

Abu elektrinėje veikę energetiniai blokai su RBMK1500 tipo (elektrinė galia – 1500MW) reaktoriais yra sustabdyti (pirmasis blokas buvo sustabdytas 2004 gruodžio 31 d., antrasis – 2009 m. gruodžio 31d.), o elektrinė pradėta išmontuoti.

Nuo 2010 m. sausio 1 d. pagrindine IAE veikla tapo eksploatacijos nutraukimas. Šį procesą lydėjo skandalai ir įtarimai dėl lėšų švaistymo. Dėl to iš pareigų pasitraukė energetikos viceministras Romas Švedas, o vėliau ir įmonės vadovas Osvaldas Čiukšys, kurio atlyginimas siekė 26 000 litų. Tiesa, dabartinė valdžiapremjeras Andrius Kubilius ir energetikos ministras A. Sekmokas dėl problemų IAE kaltina buvusius anksčiau valdžioje socialdemokratus, kurių kadencijos metu2005 metaispasirašyta sutartis su pagrindiniu rangovubendrove NUKEM.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų