• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos Komisijos (EK) atstovybė Lietuvoje vakar per savo tinklalapį išplatino atsakymus į Lietuvos gyventojus dominančius klausimus apie Briuselio poziciją Ignalinos atominės elektrinės (IAE) atžvilgiu.  Deja, anot eurokomisarų, apie jėgainės darbo pratęsimą negali būti nė kalbos.

REKLAMA
REKLAMA

EK akcentuoja, kad Ignalinos jėgainė, nepaisant visų investicijų, neatitinka europinių saugumo standartų. „Nors pastaraisiais metais reaktoriai buvo smarkiai pakeisti ir atnaujinti, pasiekti reikiamą saugumo lygį buvo neįmanoma. Apsauginio kiauto konstrukcija turi trūkumų, kurie kilus didelei avarijai taptų lemtingi; dėl tų trūkumų kiauto neįmanoma atnaujinti taip, kad jis pajėgtų išlaikyti maksimalų reaktoriaus slėgį. Taigi avarijų pavojų ir masto sumažinimo aspektu reikiamas saugumo lygis pasiektas nebus. Branduolinė energija gali turėti didelę reikšmę sprendžiant šiandienos problemas, tačiau ja negalime naudotis saugumo kaina“, - aiškinama eurokomisarų atsakymuose.

REKLAMA

Esą RBMK tipo reaktorių, kokie veikia IAE, neįmanoma ekonomiškai atnaujinti taip, kad „jie atitiktų reikiamą saugumo lygį, todėl jie turėtų būti uždaryti: pripažinta, kad jie kelia didelį pavojų“.  Pastaraisiais metais nesaugūs reaktoriai buvo uždaryti Bulgarijoje ir Slovakijoje.

REKLAMA
REKLAMA

Anot EK atstovybės pranešimo, ekonominė krizė, į kurią Lietuvą gali stumtelėti IAE uždarymas, nėra pakankamas motyvas pratęsti jėgainės darbą. „Komisija remia atviras diskusijas apie branduolinės energijos vaidmenį. Tačiau mes turime omenyje saugią branduolinę energiją, o IAE gaminama energija tokia nėra”, - teigiama EK atstovybės tinklalapyje.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Negana to, Briuselis nemano, kad IAE uždarymo atveju Lietuvai turi tekti daugiau vadinamųjų apyvartinių taršos leidimų. „Skiriant Lietuvos kvotą 2008-2012 m. laikotarpiui (8,8 mln. tonų per metus) tinkamai atsižvelgta į IAE uždarymą. 2005-2007 m. skirtas kiekis buvo akivaizdžiai per didelis, ir tai neskatino investuoti į efektyvų energijos naudojimą”, - Lietuvos nuodėmes primena Komisija.

REKLAMA

Taip pat akcentuojama, esą Vyriausybės konsultanto Aleksandro Abišalos darbas netraktuojamas kaip derybos dėl IAE darbo pratęsimo. „Europos Komisija nesvarsto galimybės pratęsti IAE eksploatavimą. Vis dėlto Europos Komisija šiuo metu kartu su Lietuva nagrinėja, kaip įgyvendinti tam tikras priemones (pvz., efektyvaus energijos naudojimo priemones, kuriomis per trumpą laikotarpį būtų sumažinta energijos paklausa), naujus gamybos pajėgumus ir spartesnį energijos jungčių su Švedija ir Lenkija tiesimą. Rengiamas konkretus veiksmų planas, o pirmųjų rezultatų tikimasi sulaukti iki 2008 m. pabaigos”, - reziumuoja EK.

Lietuva įsipareigojo pirmąjį IAE bloką uždaryti iki 2005 m., o antrąjį - 2009 m.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų