Ūminis hepatitas vaikams fiksuojamas ir kitose šalyse – Ispanijoje, Danijoje, Nyderlanduose. Lietuvos gydytojai vardija į kokius vaikų skundus ir ligos simptomus tėvai pirmiausia turėtų atkreipti dėmesį.
Pirmi nežinomos kilmės hepatito atvejai tarp vaikų užfiksuoti Jungtinėje Karalystėje. Ligoninių priėmimo skyriuose smarkiai padaugėjo vaikų, kurie jau atvyksta su ūminiu kepenų uždegimu – hepatitu. Apie tai skelbia Pasaulio sveikatos organizacija, ir atskiros medikų bendruomenės. Santaros klinikų vaikų gastroenterologas Vaidotas Urbonas tikina, kad ūminis hepatitas – ne paprasta liga.
„Tos ligos eiga kelia susirūpinimą, kadangi ūminis kepenų uždegimas nėra tokia paprasta liga ypač vaikams. Ir būtent Jungtinėje Karalystėje netgi keletas transplantacijų atlikta dėl šitos ligos“, – komentuoja vaikų gastroenterologas Vaidotas Urbonas.
Ūminio hepatito atvejus tarp vaikų registruoja jau ir kitos šalys – Ispanija, Danija, Nyderlandai. Pasak specialistų, daugiausia hepatitas nustatomas vaikams nuo vienų iki 10 metų amžiaus. Tiesa, kol kas žinių apie ūminio hepatito kilmę yra labai mažai. Pirmiausia specialistai tyrė, ar virusas nesusijęs su kitomis hepatito rūšimis, ar jisai nėra mutavęs.
„Galvojama, kad galbūt kažkoks virusas turi reikšmės. Ar jisai natūralus virusas tiktai mes nemokame jo nustatyti, ar galbūt jisai mutavęs virusas, kaip turime covidą mutavusį – tai gali mutuoti ir kiti virusai ir sukelti kažkokią problemą“, – teigia V. Urbonas.
Tačiau klausimų daugiau nei atsakymų. Kol kas specialistams nepavyko išsiaiškinti, kas sukelia šį ūmų kepenų uždegimą vaikams, nors tirtas ne vienas galimas variantas.
„Atmesti hepatito A, B, C, D, E virusai, adenovirusas. Bandoma ieškoti, ar buvo ryšio su COVID-19 infekcija ir su skiepais – šitas ryšys atmestas. Atmesta ir toksikologinė kilmė. Kaip žinia, įvairūs toksinai irgi gali sukelti kepenų uždegimą“, – aiškina virusologas Saulius Čaplinskas.
„Virusai mutuoja, ypač mutuoja C virusas, dėl to mes gydytojai ir mokslininkai nesugebame pagaminti vakcinų. Galima tikėtis ar manyti, kad ir vienas iš virusų yra mutavęs arba tai yra naujas štamas“, – kalba gydytojas gastroenterologas Jonas Valantinas.
Ir panašu, kad šiai dienai gydytojai linksta prie infekcinės kilmės hepatito uždegimo. Tikėtina, kad ši infekcija gali pasiekti ir Lietuvą, ypač keliaujant ir gyventojams skraidant iš Jungtinės Karalystės į gimtinę.
„Manau, kad ateityje gali būti ir Lietuvoje, sakykim, tokių atvejų. Bet tai nėra dažni atvejai ir aš manau, kad tikrai tokios baimės didelės nėra. Ir nei vieno mirties atvejo nebuvo“, – sako V. Urbonas.
Pasaulio sveikatos organizacija praneša, kad nežinomos kilmės hepatitu Jungtinėje Karalystėje užsikrėtė dešimtys vaikų – balandžio viduryje fiksuoti 74 atvejai. Taip pat trys atvejai nustatyti Ispanijoje, apie užsikrėtimo atvejus praneša ir JAV valstija – Alabama. Medikai vardija į kokius simptomus tėvai pirmiausia turėtų atkreipti dėmesį.
„Dažniausiai gelta, bendras silpnumas, pykinimas, tamsus šlapimas, šviesios išmatos“, – kalba V. Urbonas.
Tiesa, kai kuriais atvejai hepatito eiga vaikams buvo tokia sudėtinga, kad juos prireikė perkelti į specializuotas kepenų terapijos klinikas. 6 vaikams persodintos kepenys.