• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos pareigūnai, prašę neviešinti jų pavardžių, sutiko, kad JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija beveik neabejotinai išves dalį iš maždaug 80 tūkst. Europoje dislokuotų JAV karių, įskaitant iš kai kurių rytinių šalių, kurios labiausiai susiduria su Rusijos keliama grėsme, rašoma „Bloomberg“.

10

Europos pareigūnai, prašę neviešinti jų pavardžių, sutiko, kad JAV prezidento Donaldo Trumpo administracija beveik neabejotinai išves dalį iš maždaug 80 tūkst. Europoje dislokuotų JAV karių, įskaitant iš kai kurių rytinių šalių, kurios labiausiai susiduria su Rusijos keliama grėsme, rašoma „Bloomberg“.

REKLAMA

Tuo pačiu Europos sąjungininkės ragina JAV suderinti bet kokius planus mažinti savo karinį buvimą žemyne, kad būtų išvengta NATO gynybos destabilizavimo, teigia su tuo susipažinę asmenys.

Paprašytas pakomentuoti, vienas NATO pareigūnas sakė, kad karių dislokavimo klausimas yra JAV reikalas.

Bet koks Baltųjų rūmų sprendimas perkelti karius ir ginkluotę iš Europos gali pakenkti intensyvioms NATO sąjungininkių pastangoms didinti savo pajėgumą atgrasant Rusiją nuo agresijos.

Pareigūnai teigė, kad dėl D. Trumpo sukeltų sukrėtimų Vašingtone, sutrikus kai kuriems įprastiems komunikacijos kanalams, europiečiai baiminasi, kad jie nebus iš anksto įspėti apie tokius sprendimus ir vietoj to iš žiniasklaidos sužinos, kad išvedami tūkstančiai JAV karių.

Europiečiai norėjo gauti iš JAV įsipareigojimą, kad apie karių išvedimą būtų pranešta iš anksto

Antradienį „NBC News“ pranešė, kad JAV svarsto galimybę iš Rytų Europos išvesti net 10 tūkst. karių. Prieš karą JAV Europoje buvo dislokavusi apie 65 tūkst. karių, o po Rusijos visiškos invazijos į Ukrainą jų skaičius kartais pasiekdavo net 100 tūkst.. Rytų Europoje šiuo metu dislokuota apie 20 tūkst. JAV karių.

Vienas Vokietijos diplomatas sakė, kad jie manė, jog apie šį žingsnį bus paskelbta anksčiau, pavyzdžiui, per viceprezidento J. D. Vance‘o kalbą Miuncheno saugumo konferencijoje vasario mėn.

Kai praėjusią savaitę NATO užsienio reikalų ministrai Aljanso būstinėje priėmė JAV valstybės sekretorių Marco Rubio, europiečiai stengėsi jį nuraminti, kad pradeda prisiimti didesnę savo gynybos naštą ir didina karines išlaidas – tai yra ilgalaikis D. Trumpo reikalavimas.

REKLAMA
REKLAMA

Aukšto rango NATO diplomatai sakė, kad visos sąjungininkės sutinka, jog reikia perkelti naštą.

Mainais už tai europiečiai iš savo partnerių JAV norėjo gauti įsipareigojimą iš anksto pranešti apie bet kokį karių išvedimą.

Pagrindinė žinia iš JAV, sakė diplomatai, buvo ta, kad Europos sąjungininkams reikia laiko pasirengti sumažėjusiam amerikiečių buvimui.

REKLAMA

Tikslus planuojamo JAV karių išvedimo skaičius kol kas nėra žinomas

Bet kokio JAV karių išvedimo greitis gali būti svarbus veiksnys, lemiantis Europos pažeidžiamumą. Žemynas tebėra labai priklausomas nuo Vašingtono karinio vadovavimo, o lyderiai stengiasi greitai išvystyti savo pajėgumus.

Prie šių pastangų prisideda ir gilūs nesutarimai ES viduje dėl to, kaip finansuoti didesnes karines išlaidas ir skatinti vangų Europos gynybos sektorių.

Tuo tarpu Europos pareigūnai ir toliau politiniu lygmeniu įrodinėja Vašingtonui jo karinio buvimo žemyne naudą.

REKLAMA
REKLAMA

Vienas aukšto rango Europos diplomatas sakė, kad jie bando įtikinti JAV, jog jų kariai žemyne suteikia politinės galios.

Kitas pareigūnas naujienų agentūrai „Bloomberg“ teigė, kad JAV, perkeldama iš Europos kitus karinius išteklius, pavyzdžiui, logistikos, oro pajėgų ir žvalgybos pajėgumus, turėtų didesnį poveikį galimiems konfliktų židiniams Azijoje nei karių skaičiaus mažinimas.

Tikslus planuojamo JAV karių išvedimo paveiktų karinių pajėgų skaičius ir vietos kol kas nėra žinomos. Tačiau gali būti, kad ant kortos bus pastatyti 20 tūkst. papildomų karių, kuriuos buvęs prezidentas Joe Bidenas pasiuntė į Rytų Europą po to, kai Rusija įvykdė plataus masto invaziją į Ukrainą, teigė pareigūnai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Tačiau, pasak Europos pareigūnų, didesnį susirūpinimą keltų tai, kad JAV karių skaičius būtų sumažintas daugiau nei neseniai J. Bideno dislokuoti kariai.

Karių išvedimas reikštų JAV įsipareigojimų NATO sumažėjimui

Net ir ribotas karių išvedimas būtų ženklas, kad JAV įsipareigojimai NATO priešakinėse valstybėse, pavyzdžiui, Lenkijoje ir Rumunijoje, mažėja.

Toks žingsnis galėtų pagilinti nesutarimus Aljanse ir padrąsinti Maskvą, kurios pajėgos toliau veržiasi į priekį Ukrainoje.

REKLAMA

Lenkijos ministras pirmininkas Donaldas Tuskas antradienį sakė, kad gavo JAV patikinimą, jog ji nemažins karių skaičiaus šalyje, ir tikisi, kad Baltieji rūmai laikysis šio įsipareigojimo.

NATO generalinis sekretorius Markas Rutte pakartojo šiuos nuogąstavimus praėjusį mėnesį lankydamasis Varšuvoje, kur sakė, kad patikinimas turi būti „abipusis“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų