Svarstomi daliniai yra dalis 20 tūkst. karių, kuriuos J. Bideno administracija dislokavo 2022 m., kad sustiprintų su Ukraina besiribojančių šalių gynybą po Rusijos invazijos. Dėl skaičiaus vis dar diskutuojama, tačiau pagal pasiūlymą gali būti išvesta iki pusės J. Bideno atsiųstų pajėgų.
Apie visišką JAV atsitraukimą iš regiono, kaip anksčiau patvirtino ir aukščiausi JAV vadovybės atstovai, kalbos nėra.
Vidinės diskusijos dėl amerikiečių karių skaičiaus Rumunijoje ir Lenkijoje mažinimo vyksta tuo metu, kai prezidentas Donaldas Trumpas bando įtikinti V. Putiną sutikti su paliaubomis.
Šeši JAV ir Europos pareigūnai, kurie visi pageidavo likti anonimiški, atskleidė daugiau detalių, apie kurias anksčiau „NBC News“ nebuvo skelbta.
„Rusija tai supras kaip silpnumą“
Jei Pentagonas priims pajėgų atitraukimo pasiūlymą, tai sustiprins nuogąstavimus, kad Jungtinės Valstijos atsisako savo ilgamečių sąjungininkių Europoje, kurios Rusiją laiko didėjančia grėsme, sakė Europos pareigūnai.
Rusai „įvertins JAV pajėgų mažinimą kaip atgrasymo silpninimą ir tai padidins jų norą įvairiais būdais kištis į įvairias Europos sritis“, – sakė Strateginių ir tarptautinių studijų centro vyresnysis viceprezidentas Sethas Jonesas.
D. Trumpo administracija yra aiškiai pareiškusi, kad nori, jog Europos sąjungininkai prisiimtų daugiau atsakomybės už savo gynybą, taip leisdama Jungtinėms Valstijoms sutelkti savo karinius išteklius į Kiniją ir kitus prioritetus.
Per savo pirmąją kelionę į užsienį, eidamas gynybos sekretoriaus pareigas, Pete’as Hegseta vasario mėn. kalboje Briuselyje sakė, kad „ryškios strateginės realijos neleidžia Jungtinėms Amerikos Valstijoms visų pirma rūpintis Europos saugumu“. Vietoj to Jungtinės Valstijos daugiausia dėmesio skirs savo pietinės sienos apsaugai ir kovai su Kinija, sakė P. Hegsetas.
Elbridge’as Colby, kurį Senatas, kaip tikimasi, netrukus patvirtins vyriausiuoju Pentagono politikos patarėju ir pareigūnu Nr. 3 šalyje gynybos srityje, ragino daugiau dėmesio skirti Kinijai. E. Colby pasisakė prieš didesnių išteklių skyrimą Ukrainai ir ragino mažinti karių skaičių Europoje, kad būtų galima sutelkti dėmesį į Kinijos keliamą grėsmę.
Ginkluotųjų pajėgų komiteto pirmininkas senatorius Rogeris Wickeris ketvirtadienį vykusiame klausyme kritikavo tokį požiūrį.
„Kai kurie mano, kad dabar yra laikas drastiškai sumažinti mūsų karinį pėdsaką Europoje, – sakė R. Wickeris. – Man kelia nerimą tos labai klaidingos ir pavojingos pažiūros, kurių laikosi kai kurie Gynybos departamento vidutinio lygio biurokratai. Jie siekė, kad JAV pasitrauktų iš Europos, ir dažnai tai darė nederindami savo veiksmų su gynybos sekretoriumi“.
„Prezidentas nuolat peržiūri dislokavimą ir prioritetus, kad užtikrintų, jog Amerika išliktų pirmoje vietoje“, – sakė Nacionalinės saugumo tarybos atstovas Brianas Hughesas komentare „NBC News“.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!