Europos Tarybos užsakytoje apklausoje 14-os ES šalių (Baltijos šalys nebuvo įtrauktos) gyventojai (60 tūkst. apklaustųjų) išdėstė savo požiūrį apie įvairius aktualius klausimus, pradedant klimato kaita ir baigiant investicijomis į šalies gynybą. Kuomet žmonių buvo klausiama, kurią šalį jie pasirinktų konflikto tarp JAV ir Rusijos metu, visose išskyrus vieną šalį dauguma tvirtino, kad geriausia būtų „nesirinkti pusių“.
Vienintelė šalis, kurioje mažiau nei pusė pasisakė už neutraliteto išlaikymą – Lenkija. Trečdalis lenkų palaikytų JAV, tik 6 proc. – Rusiją, rašoma „Stripes“.
Graikija ir Slovakija (81 ir 65 proc.) buvo labiausiai už neutralitetą pasisakiusios valstybės – tačiau, nepaisant to, kad abi jos yra NATO šalys, apklaustieji parodė daugiau simpatijų Rusijai, negu JAV.
Slovakijoje net 20 proc. tvirtino, kad palaikytų Maskvą konflikto metu ir tik 6 proc. – JAV. Graikijoje – 7 proc. už Rusiją ir 5 proc. už JAV.
Vokietijoje, kurioje yra dislokuota apie 30 tūkst. JAV karių, 70 proc. pasisako už neutralitetą, 12 proc. palaikė JAV ir 7 proc. – Rusiją.
Europiečių požiūris išlieka panašiai neutralus, kuomet yra klausiama apie potencialų JAV ir Kinijos konfliktą.
Apklaustą užsakę Europos užsienio reikalų tarybos atstovai tvirtina, kad ji rodo „fundamentalų europiečių požiūrio į pasaulį pokytį“. Ši apklausa atlikta tuomet, kai tarp Vašingtono ir istorinių Amerikos sąjungininkų Europoje tvyro įtampa, o JAV prezidentas Donaldas Trumpas senajame žemyne nėra itin mėgstamas.
Apklausos rezultatai taip pat rodo augantį europiečių poreikį matyti žemyną kaip nepriklausomą jėgą pasaulyje – atsvarą tokioms galios valstybėms, kaip JAV, Kinija ar Rusija, sakoma ataskaitoje.
Tiesa, ekspertus tokie rezultatai, žmonių nuotaikos kalbant apie pasirinkimą tarp Rusijos ir JAV, gerokai nustebino.
Kylio universiteto Vokietijoje ekspertas Marcelis Dirsus juos pavadino „įsidėmėtinais“.
„Praėjus dešimtims metų, kurių metu milijonai europiečių buvo JAV saugomi nuo Sovietų Sąjungos ir Rusijos, didžioji dauguma europiečių norėtų išlikti neutraliais potencialaus konflikto tarp JAV ir Rusijos atveju“, – savo „Twitter“ paskyroje pažymėjo jis.
„Tai yra baisu“, – pareiškė Constanze Stelzenmueller, ekspertė iš „Brookings Institution“ Vašingtone.