150 litų kainuojantis vonios druskos pakelis, brangūs žoliniai smilkalai – tokie ,,teisėti narkotikai“ internetu plūsta į Europos rinką.
Europos Sąjungoje (ES) šiais metais atsirado rekordinis vadinamųjų ,,teisėtų narkotikų“ skaičius – per 10 šių metų mėnesių užfiksuotos 32 naujos narkotikų rūšys. Pernai legaliai internetu buvo parduodami 24 nauji psichotropiniai mišiniai. Anot Narkotikų kontrolės departamento prie LR Vyriausybės direktorės Audronės Astrauskienės, kontroliuoti prekybą naujomis svaiginimosi priemonėmis ypač sunku, nes jos pirkėjams pristatomos vis kita forma.
,,Žmonės kviečiami įsigyti produktų, kurie pristatomi kaip buityje naudojamos priemonės, – Seime vykstančioje tarptautinėje konferencijoje atskleidė A. Astrauskienė. – Prieš kelerius metus jie buvo parduodami kaip ,,arbatos“ ,,trąšos“, ,,botanikos tyrimams skirtos medžiagos“, šiuo metu – kaip žoliniai preparatai ,,Spice“, vonios druskos ir pan.“
Įsigyja internetu
Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro atstovė Margareta Nilson, komentuodama 2010-ųjų narkotikų stebėsenos ataskaitą, teigė, kad naujų psichotropinių medžiagų europiečiai dažniausiai įsigyja internetu.
,,Naujieji narkotikai dažniausiai parduodami internete, specializuotose parduotuvėse, gatvėse, – teigė M. Nilson. – Pernai užfiksavome 170 internetinių parduotuvių, prekiaujančių šiomis medžiagomis, ir atkreipėme dėmesį, kad jos greitai prisitaiko prie kontrolės mechanizmo – keičia produkto pavadinimus ir sudėtį. Kol kas net negalime išsiaiškinti, kokią žalą organizmui jie daro, nes praėjo per mažai laiko.“
Centro pateiktoje ataskaitoje teigiama, kad daugiausia tokių internetinių parduotuvių, prekiaujančių ,,teisėtais narkotikais“, yra Nyderlanduose, Jungtinėje Karalystėje ir Vokietijoje.
Naudoja chemikalus
Europos policijos biuro ,,Europol“ pareigūno Klaido Kuchalskio teigimu, Europoje daugiausia gaminami sintetiniai narkotikai, vėliau jie gabenami ES viduje bei eksportuojami į užsienį. Europa taip pat yra pirminių cheminių medžiagų, naudojamų narkotikų gamyboje, šaltinis.
,,Afganistanas heroino gamybai kasmet sunaudoja daugiau nei 1,5 tūkst. tonų acto hidrido ir 13 tūkst. tonų kitų medžiagų. Šie chemikalai į šalį neretai patenka iš Europos“, – kalbėjo K. Kuchalskis.
Pirminiai chemikalai plačiai naudojami kosmetikos, maisto gamybos, chemijos, medienos pramonėje.
,,Plačiai naudojamos cheminės medžiagos nėra brangios, bet jų kaina juodojoje rinkoje yra gana didelė, o pagaminti narkotikai šešėlinėse rinkose parduodami už milžiniškas sumas“, – kalbėjo Europos Komisijos atstovė Anne Gautrais-Legoff.
Kontroliuoja nusikaltėliai
Juodąją narkotikų rinką Europoje daugiausia kontroliuoja organizuotos nusikalstamos grupuotės. K. Kuchalskio teigimu, pastaraisiais metais nusikaltėliai nesispecializuoja konkrečių narkotikų kontrabandoje, jie gabena įvairių narkotikų rūšių tuo pačiu metu ir tai labai apsunkina teisėsaugos institucijų darbą. Tarp grupuočių populiarėja ir natūriniai mainai.
,,Už kokainą atsiskaitoma tabletėmis ,,Ecstasy“, už pirmines chemines medžiagas mokama amfetaminu – grupuotės dažnai keičiasi narkotikais, todėl nevyksta finansinių atsiskaitymų“, – aiškino K. Kuchalskis.
Organizuotus nusikaltimus tiriančios ES agentūros pareigūnas teigė, kad tradiciniai narkotikai į Europą patenka iš įvairių pasaulio dalių: heroinas per Balkanų šalis ir Rusiją patenka iš Afganistano, kokainas – iš Pietų Amerikos. Kanapių kontrabandos keliais atvežama iš Šiaurės Afrikos, bet pastaraisiais metais vis daugiau auginama ir viduje, pavyzdžiui, Jungtinė Karalystė užaugina apie 80 proc. savoje rinkoje realizuojamų kanapių.
Lietuviai – kurjeriai
K. Kuchalskio teigimu, Azijos nusikalstamos grupuotės dažniausiai savo rankose laiko ir ES narkotikų prekybos kontrolę.
,,Narkotikų cirkuliaciją Europoje daugiausia kontroliuoja turkų, kurdų, pakistaniečių nusikalstamos grupuotės. Dideli heroino kiekiai gabenami į Nyderlandus, paskui į kitas šalis – antrinio skirstymo vietas“, – pasakojo K. Kuchalskis.
Jo teigimu, Šiaurės ir Baltijos šalys dažniausiai tampa tranzito zona. Čia didelę įtaką turi Rusijos ir kitų buvusių SSRS šalių grupuotės.
,,Europol“ duomenimis, Europoje veikia penki su narkotikais susijusio nusikalstamumo centrai. Lietuva patenka į Šiaurės Rytų centrą ir čia jos vaidmuo pagrindinis. Jos nusikalstamos grupuotės prilyginamos Turkijos nusikaltėliams Pietų regione.
,,Lietuviai dažniausiai veikia kaip tarpininkai, – atskleidė K. Kuchalskis. –Pirmines chemines medžiagas, iš kurių gaminami narkotikai, iš Rusijos gabena į Vakarus, o atgal veža kokainą ir amfetaminą. Lietuviai taip pat padeda narkotikus gabenti į Airiją ir Jungtinę Karalystę.“
Faktai:
„Teisėtų narkotikų“ yra vartoję 56,6 proc. Jungtinės Karalystės gyventojų.
2009–2010 m. ES nustatytos 56 naujos psichotropinės medžiagos, didžiąją jų dalį sudaro sintetiniai narkotikai.
Per 3 mln. europiečių kanapes vartoja kasdien.
Kasmet į Europą iš Kolumbijos, Peru, Bolivijos nelegaliai įvežama 800–1 000 tonų kokaino, iš Maroko – apie 3 080 tonų marihuanos.
Nuo narkotinių medžiagų vartojimo Lietuvoje kasmet miršta 60–70 žmonių, daugiausia 25–29 metų.
Nuomonės:
Tradiciniai narkotikai lieka populiarūs
Europos narkotikų ir narkomanijos stebėsenos centro atstovė Margareta Nilson: „Narkotikų problema ES lieka gana aštri, pastebima tik pasiūlos pokyčių. Senų narkotikų nereikėtų pamiršti, nors vis daugiau vartojama naujų narkotinių priemonių. Daugiausia socialinių problemų Europoje kelia heroino vartojimas. 4,1 proc. (14 mln.) ES gyventojų bent kartą yra jo vartoję. Šiaurės ir Rytų Europos gyventojai daugiausia vartoja ,,Ecstasy“ ir metamfetaminą. Tai daugiausia jaunosios kartos, besilankančios naktiniuose klubuose, problema. Daugiausia Europoje vartojamas narkotikas – kanapės, jo yra bandę 22,5 proc. (75,5 mln) europiečių.
Populiarėja tabletės
Lietuvos kriminalinės policijos biuro darbuotoja Rūta Jašinskienė: „Lietuvoje plinta tablečių vartojimas. Mūsų manymu, tokį įvaizdį padarė vaistų reklama – juk ten viena tabletė išsprendžia visas problemas. Tad jei daugelį atgraso švirkščiamieji narkotikai, tabletė suvokiama kaip vaistas. O ir Lietuvos jaunimas mėgsta eksperimentuoti, pavyzdžiui, parsisiunčia kanapių sėklų per internetą. Kalbant apie lietuvių vietą narkotikų versle, jie vis dažniau tampa kurjeriais egzotiškose šalyse – Japonijoje, Naujojoje Zelandijoje. Padažnėjo lietuvių sulaikymų gabenant narkotikus iš Turkijos į Graikiją.
,,Natūralūs“ narkotikai
Vengrijos Vyriausybės patariamojo komiteto narkotikų klausimais narys Istvanas Ujvary: „Tarp jaunimo populiarėjančiuose narkotinių savybių turinčiuose smilkaluose ,,Spice“ randama tų pačių cheminių medžiagų kaip ir marihuanoje. Žoliniais vadinami tikrųjų narkotikų pakaitalai plinta internetu ir kitais kanalais, nes yra legalūs. Šiandien narkotinių medžiagų turi daugelis legaliai parduodamų produktų – nuo grūdų sėklų, kuriems narkotinių savybių teikia ten esantis grybas, iki liekninamųjų tablečių iš Kinijos, kurios, nors uždraustos, vis dar pasiekiamos per internetą.