Europos naujienų televizija „Euronews“ parengė reportažą apie skurde gyvenančius vaikus, kuriame vaikų skurdas iliustruojamas Lietuvos pavyzdžiu. Sutrumpintas reportažo variantas įdėtas į „You Tube“ svetainę Europos Komisijos redaguojamoje rubrikoje „EU Tube“. Lietuviškai įgarsintą laidos variantą rasite šio straipsnio apačioje.
Reportaže pasakojama apie vieną Vilniaus priemiestyje gyvenančią šeimą. 18 kvadratinių metrų bendrabučio tipo kambarėlyje 32 metų Violeta gyvena kartu su savo vyru bei penkiais vaikais. Kambarys yra itin triukšmingas ir nesuteikia jokio privatumo nei tėvams nei vaikams. Čia nėra karšto vandens, nėra tualeto ar tinkamos virtuvės - nėra pakankami vietos, kad galėtų miegoti net 7 žmonės.
Violetos vaikai nėra vieninteliai išgyvenantys panašius sunkumus, teigia „EuroNews“. Pažymima, kad kone 20 proc. Europos jaunuolių susiduria su rizika įklimpti į skurdą, o Lietuvoje šie skaičiai yra dar didesni. Per paskutinius keletą metų šimtai tūkstančių žmonių paliko Lietuvą, kad galėtų susirasti geriau apmokamą darbą tokiose valstybėse kaip Airija ar Didžioji Britanija. Pasak reportažą rengusių žurnalistų, Lietuvoje be tėvų šiuo metu gyventi yra palikti kone 30 tūkst. vaikų. Kartais jie paliekami gyventi kitose šeimose, o kartais vaikų namuose. Tai kelia dar didesnę grėsmę, kad vaikai atsidurs skurde, o su jais bus šiurkščiai elgiamasi. Vaikų apleistumas lemia neigiamus pokyčius jų psichologijoje. Originalioje „EuroNews“ reportažo versijoje Lietuvos pareigūnė pasakoja, kad vienas vaikas nusižudė dėl to, kad labai ilgėjosi tėvo.
Pristatomi Alytaus valstybiniai vaikų namai, kurie yra didžiausia tokio pobūdžio institucija Lietuvoje. Joje gyvena 168 vaikai. Vaikų namų direktorius pripažįsta, kad institucinė priežiūra vaikams yra pats blogiausias iš visų galimų sprendimų, tačiau dažniausiai vienintelė alternatyva nuo skurdo bei smurto namuose. Kai kurie vaikai šioje institucijoje atsiduria vien dėl to, kad jų tėvai nebegali auginti vien dėl grynų ekonominių priežasčių: kai kurie subankrutavo, prarado nekilnojamąjį turtą ar tiesiog išvyko ieškoti geresnio gyvenimo į užsienį.
Toliau reportažas žiūrovą perkelia į Penivauną, miestą Pietų Velse, vienoje iš labiausiai atsilikusių Didžiosios Britanijos sričių, kurioje aukšti skurstančių vaikų ir nepilnamečių mergaičių nėštumo rodikliai. Supažindinama su keliais projektais, kurių tikslas - patarti jaunoms mamoms, grąžinti jas į darbo rinką. Pažymima, kad Didžiojoje Britanijoje per pastaruosius 10 metų apie 2 milijonai vaikų buvo ištraukti iš skurdo, tačiau Britanijos vaikas vis dar rizikuoja patekti į skurdą tiek pat kiek Lietuvoje.
Reportažas baigiamas išvada, kad visos ES šalys pasirašė Jungtinių Tautų vaiko teisių konvenciją, kurioje teigiama, jog visi vaikai, nepriklausomai nuo jų rasės ar religijos, turi teisę į gyvenimo sąlygas, kurios patenkintų jų fizinius ir dvasinius poreikius. Tačiau šiuo metu milijonai vaikų Europoje tokios teisės neturi.