• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Euro zonos šalyse, išgyvenančiose skolų krizę, vyksta permainos į gera. Prie tokios išvados priėjo euro grupės, jungiančios euro zonos finansų ministrus, pirmininkas, Liuksemburgo premjeras Žanas Klodas Junkeris (Jean-Claude Juncker), pasibaigus Kipro sostinėje vykusiam neformaliam euro grupės susitikimui.

REKLAMA
REKLAMA

Pasak jo, „nepaisant sudėtingų sąlygų, ekonominės permainos euro zonos šalyse vyksta, o tai geras ženklas tolesniam augimui“. „Manome, kad mūsų palaikomas ekonominis kursas optimalus, o susilpnėjęs ekonomikos augimas - logiškas, bet laikinas situacijos finansų rinkose padarinys“, - pabrėžė jis.

REKLAMA

Per susitikimą daugiausia buvo aptariama situacija tų šalių, kurios išgyvena daugiausia sunkumų euro zonoje, kurios jau kreipėsi vienokios ar kitokios tarptautinės finansinės paramos - Graikijos, Airijos, Ispanijos, Portugalijos ir Kipro.

Ž. K. Junkeris, kalbėdamas apie Graikiją, kategoriškai paneigė jos išmetimo iš euro zonos scenarijų. Jis sakė esąs įsitikinęs, kad Atėnai sugebės įvykdyti savo įsipareigojimus. Kartu euro grupės pirmininkas pripažino, kad sprendimai dėl tolesnės paramos Graikijai bus priimti ne anksčiau kaip antrąją spalio pusę, kai pradės veikti Europos stabilizavimo mechanizmas. Europos Sąjungos (ES) ekonomikos ir pinigų reikalų komisaras Olis Rėnas (Olli Rehn) pažymėjo, kad vadinamojo kreditorių „trejeto“ - Europos Komisijos, Tarptautinio valiutos fondo ir Europos centrinio banko - ekspertų ataskaita greičiausiai taip pat nebus paskelbta anksčiau kaip spalį.

REKLAMA
REKLAMA

Tarptautinio valiutos fondo (TVF) vadovė Kristina Lagard (Christine Lagarde), kuri tradiciškai dalyvauja euro grupės posėdžiuose, pabrėžė, kad Graikija „jau įdėjo daug pastangų“, tačiau ji turi toliau tęsti darbus finansų konsolidavimo srityje. Iš tiesų tai reiškia, kad Atėnai neturėtų tikėtis per daug kokybinių nuolaidų mažinant biudžeto deficitą, - būtent šios sąlygos reikalaujama mainais į tarptautinę finansinę paramą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kalbėdamas apie Ispaniją, Ž. K. Junkeris pareiškė, kad šios šalies finansų ministras patikino euro grupės partnerius, kad šiems metams iškelti biudžeto tikslai yra realiai įgyvendinami.

„Ispanijos finansų ministras informavo mus, kad nacionalinė struktūrinių reformų programa bus paskelbta šio mėnesio pabaigoje, - pažymėjo euro grupės pirmininkas. - Ispanija taip pat pateikė daugiametę biudžeto programą“. Ž. K. Junkeris padarė išvadą, kad finansinės paramos programa vykdoma pagal grafiką.

REKLAMA

Portugalija ir Airija per susitikimą buvo pavadintos euro grupės „sėkmės istorijomis“. Per pastaruosius „trejeto“ patikrinimus buvo pripažinta, kad finansinio konsolidavimo programos ten funkcionuoja be priekaištų. Pasak Ž. K. Junkerio, Portugalija gali sugrįžti į pasaulio finansines rinkas jau kitais metais.

REKLAMA

TVF vadovė, savo ruožtu, pastebėjo, kad abiejų šalių pavyzdys rodo, jog finansinės paramos programos iš tiesų funkcionuoja, jeigu valdžia yra rimtai pasirengusi vykdyti reformas, kad ir kokios nepalankios pasaulinės sąlygos būtų susiklosčiusios.

Mažiausiai per spaudos konferenciją buvo svarstoma situacija Kipre, kuris nuo liepos 1 d. pirmininkauja ES ir buvo šio neformalaus susitikimo šeimininku. Birželio pabaigoje Kipro valdžia buvo priversta kreiptis dėl finansinės paramos į euro grupės partnerius, tačiau po dviejų „trejeto“ vizitų paramos programa iki šiol nesuderinta. Tuo pat metu Kipras kreipėsi ir į Rusiją 5 mlrd. eurų paramos. Dvišalės derybos šiuo klausimu vis dar vyksta ir vargu ar artimiausiu metu bus užbaigtos.

 

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
rekomenduojame
  • Šventiniai atradimai su VILVI

TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų