Antradienį į kovas Europos futbolo čempionate stoja ir Senojo žemyno čempionų titulą ginsiantys Graikijos futbolininkai. Jie Austrijos Zalcburgo mieste susigrums su Švedijos vienuolike. Prieš 4 metus graikams nugalėti padėjo ne tik geležinė stratego iš Vokietijos Otto Rehhagelio taktika, bet ir faktas, kad graikų tame čempionate niekas itin rimtai nevertino ir nuolat tikino, jog jų žygis baigsis jei ir ne grupės varžybose, tai bent ketvirtfinalyje, jei ne ketvirtfinalyje, tai bent jau pusfinalyje...
Deja, tose pirmenybėse tikrą antifutbolą demonstravę graikai sugebėjo triumfuoti. Tačiau šiemet įkąsti vis dar oficialiai Europos čempionais tebesantiems O. Rehhagelio auklėtiniams norės ne viena ekipa, o pirmieji tokią progą turės švedai.
Iki šiol abi ekipos tarpusavyje yra susitikusios 5 kartus – 2 sykius laimėjo graikai, o dar 3 varžybos pasibaigė lygiosiomis. Tiesa, UEFA į oficialių susitikimų skaičių kažkodėl neįskaičiuoja 1920 metų Antverpeno olimpinių žaidynių, kurių metu švedai net 9:0 buvo sumindę graikus. Nuo to laiko abi ekipos tarpusavyje buvo susitikusios tik draugiškose rungtynėse ir švedams nė karto nebepavyko pakartoti 1920 metų pasiekimo – iškovoti pergalės.
2002 metais, rungtyniaudami išvykoje, švedai po Magnuso Svenssono bei Stefano Selakoviciaus įvarčių dukart pirmavo, tačiau Panagiotis Fyssas bei Georgios Karagounis savo tiksliais smūgiais išplėšė lygiąsias. Beje, tose rungtynėse Graikijos vienuolikėje debiutavo Giourkas Seitaridis bei Sotirios Kyrgiakos.
2003 metais abi ekipos susitiko jau Švedijos mieste Norkopinge. Tąkart stipresni buvo graikai, kurie į taiklų Anderso Svensono smūgį 16 rungtynių minutę antrajame kėlinyje atsakė dviem tiksliais Stelios Giannakopoulos bei Pantelio Kafeso įvarčiais. Tiesa, vėlgi reikia priminti, kad tai tebuvo draugiškos rungtynės.
Antradienio rungtynėse atviro ir atakuojančio futbolo laukti veikiausiai neverta. „Tu turi būti labai protingas. Kiekvienos rungtynės yra tarsi taurės finalas, todėl reikia būti atsargiems ir nepulti strimgalviais į ataką. Manau, kad tai bus lygios rungtynės. Mes ganėtinai gerai pažįstame graikus, o jie, manau, gerai pažįsta mus. Graikai yra stiprūs fiziškai ir turi daug pasirinkimų puolime“ – teigė Švedijos rinktinės strategas Larsas Lagerbackas. Švedų sirgaliai tikisi, kad jų vienuolikei pavyks pakartoti 1992 metų pasiekimą, kai namuose vykusiame Senojo žemyno čempionate jie sugebėjo nukeliauti iki pusfinalio. Net 75 proc. švedų teigia, kad jų ekipa privalo nukeliauti bent iki ketvirtfinalio.
Gera žinia švedams yra ta, kad visa jėga rungtyniauti galės po traumos jau pasveikęs „West Ham“ klubui atstovaujantis Fredrikas Ljungbergas. Nerimaujama tik dėl atraminio saugo Tobiaso Linderotho pasiruošimo. Šis Stambulo „Galatasaray“ žaidėjas, cementuojantis švedų žaidimą aikštės viduryje, nemažą sezono dalį praleido besigydydamas traumą. Puolimo grandyje veikiausiai išvysime veteraną Henriką Larssoną bei Zlataną Ibrahimovičių, kuriam tai bus proga pagaliau nutraukti tuščių rungtynių, atstovaujant nacionalinei ekipai, seriją. Priminsime, kad Zlatanas įvarčio švedams nėra pelnęs nuo pat 2005 metų.
Saugų grandies kraštuose L. Lagerbackas veikiausiai pasitikės Christianu Wilhelmssonu bei pirmame rimtame tarptautiniame turnyre debiutuosiančiu Sebastianu Larssonu.
Graikų komandos strategas O. Rahhagelis, kaip prognozuojama, gali atsisakyti tradicinės savo schemos 4-4-2 ir pabandyti į puolimo grandį išleisti net 3 žaidėjus. Tokiu atveju smogiamąjį trio sudarytų Angelas Charisteas, Fanis Gekas bei Yannis Amanatidis. „Aš noriu įmušti, tačiau svarbiausia laimėti rungtynes, laimėti pirmąjį susitikimą“ – taip prieš dvikovą Zalcburge kalbėjo A. Charisteas.
Traumuotų žaidėjų graikų gretose prieš kovą su švedais atrodo nėra. Į rikiuotę grįžo ir Giorgios Karagounis, kurį pastarąsias porą savaičių kamavo problemos su keliu, grįžo ir vartininkas Antonis Nikopolidis, ir gynėjas Paraskevas Antzas.
Rungtynių arbitras. Rungtynėms tarp graikų bei švedų teisėjaus arbitras iš Italijos Massimo Busacca.
Balsas.lt prognozė. Rezultatyvaus bei atviro futbolo, kaip jau buvo minėta, laukti vargu ar verta. Jei olandai vakar rungtyniavo pasiremdami individualybių gebėjimais bei sprogstančia jaunatviška energija, tai tiek švedai, tiek graikai visų pirma rungtyniauja remdamiesi aiškiomis taktinėmis koncepcijomis bei sistemomis. Šioje futbolo sampratoje jau žaidėjas yra priverstas tarnauti sistemai, o ne atvirkščiai. Balsas.lt prognozuoja, kad šis susitikimas baigsis minimalia švedų pergale 1:0.