Gyventojai atsargūs, verslas nebijo
Preliminariais Registrų centro duomenimis, šių metų sausį sandoriais įgyta 5 tūkst. 800, pernai – 7 tūkst. 424, 2013-ųjų sausį – 6 tūkst. 947, 2012 metų tuo laikotarpiu – 6 tūkst. 605 nekilnojamojo turto objektai.
Palyginti su praėjusių metų gruodžiu, sandorių NT rinkoje per pirmąjį šių metų mėnesį sumažėjo net 42 proc. Registrų centras skelbia, kad sandorių mažėjimą labiausiai lėmė kritusi būstų, kuriuos perka fiziniai asmenys, paklausa.
Tai ypač pajuto Panevėžio nekilnojamojo turto agentūros ir be jų pagalbos savo turtą mėginantys parduoti gyventojai.
Per pirmąjį šių metų mėnesį Panevėžyje parduotas tik 51 butas. Tai gerokai mažiau nei pernai sausį, tada buvo parduota 120 butų. Netgi 2013-ųjų sausį mieste buvo sudaryti 83 būsto pirkimo sandoriai. Praėjusių metų paskutiniais mėnesiais Panevėžyje buvo nuperkama po 83–99 butus. Apskritai per pastaruosius dvejus metus nebuvo tokio mėnesio, kad būtų parduota vos pusšimtis butų.
Gyventojai negraibstė ir namų. Tačiau šis segmentas dideliais pokyčiais nepasižymi. Per šių metų sausį mieste parduoti 9 namai – maždaug tiek pat, kaip ir per 2013–2014 metų pirmąjį mėnesį.
Tiesa, praėjusių metų pabaigoje individualūs namai buvo geriau perkami. Spalį jų parduota 14, lapkritį – 21, gruodį – 16.
NT agentūrų atstovai pažymi, kad padidėjo nedidelių, iki 100 kvadratinių metrų, individualių namų paklausa. Korporacijos „Matininkai“ vadovas Valdas Beinoris sakė, kad šiemet parduoti keli brangūs, kainuojantys apie 150 tūkst. ir daugiau eurų, individualūs namai. Tačiau Panevėžyje tokie sandoriai gana reti.
Kaip teigė bendrovės „Ober-Haus“ Panevėžio filialo vadovas Romualdas Paulauskas, verslui, ypač eksportuojančiam, euro įvedimas išėjo į gera. Pasak jo, verslininkai gana aktyviai domisi komercinių, gamybinių patalpų pirkimu ar nuoma. Bendrovei šiais metais mieste pavyko išnuomoti ir nemažų, 2 tūkst. kvadratinių metrų ploto, patalpų.
Kaip tvirtino R. Paulauskas, Panevėžyje žvalgosi ir užsienio investuotojai: vokiečiai, norvegai. Viena vokiečių metalo apdirbimo įmonė Panevėžį į Klaipėdą iškeitė dėl kvalifikuotos darbo jėgos mūsų mieste trūkumo.
Kad negyvenamųjų patalpų paklausa nesumažėjo, rodo ir Registrų centro duomenys.
Per pirmąjį šių metų mėnesį Panevėžyje išnuomota 20 tokių objektų. Pernai ir užpernai per tą patį laikotarpį – 10 ir 18.
Daugiau sandorių dėl negyvenamųjų patalpų nuomos sudaryta tik prieš pat euro įvedimą, spalį – 41, lapkritį – 26.
Komercinės paskirties nekilnojamojo turto rinka, kurios pirkėjai – įmonės ir organizacijos, Registrų centro duomenimis, į euro įvedimą nereagavo ir kituose šalies miestuose. Kai kuriuose šios rinkos segmentuose prekyba net suaktyvėjo.
Lūkesčiai gerai uždirbti nepasiteisino
V. Beinorio teigimu, jau praėjusių metų pirmojo pusmečio pabaigoje paaiškėjo, kad gyvenamojo nekilnojamojo turto savininkų lūkesčiai gerai uždirbti, nes ateina euras, nepasiteisino.
2014 metų vasarį–balandį jautėsi nekilnojamojo turto rinkos suaktyvėjimas, kainos pakilo 10–15 proc., tačiau jau gegužę būsto pardavimas krito, o pasiūlo išliko gana didelė.
Taip atsitiko ne tik Panevėžyje, bet ir mažesniuose miestuose. Vilniaus ir pajūrio rinkos yra specifinės. Ten gana didelė būstų pasiūla, plėtojami nauji projektai, o ir paklausa nemaža.
NT specialistai teigia, kad įvedus eurą didesnių būsto kainų pokyčių Panevėžyje nėra. Pasak jų, kainos į vieną ar kitą pusę labai nedaug kito dėl apvalinimo litus perskaičiuojant į eurus.
„Žmonės dar negalvoja eurais, kainas pirmiausia nusistato litais, paskui konvertuoja į eurus. Ir aš iš įpročio vis dar skaičiuoju litais. Bet dėl to NT kainos nepakito“, – kalbėjo V. Beinoris.
Pasak jo, seniau statytų namų, esančių miegamuosiuose rajonuose, būsto kvadratinio metro kaina yra 1500–1800 Lt, centre – 2–2,5 tūkst. Bene prieš 10 metų statytame daugiabutyje Klaipėdos gatvėje – apie 2900 tūkst. litų už kv. m. Jame vis dar yra neparduotų butų.
Rinkoje atsiras naujų daugiabučių
Kita vertus, NT specialistai Panevėžį, matyt, laiko perspektyviu miestu, nes planuoja pasiūlyti ar jau siūlo naujų butų daugiabučiuose. V. Beinorio žiniomis, naujų daugiabučių atsiras Katedros gatvėje, buvusioje „Semos“ teritorijoje. Juos planuojama įrengti ir neseniai parduotame buvusiame kariniame komisariate Respublikos gatvėje.
R. Paulausko teigimu, Molainių mikrorajone pradedami statyti keli kotedžų tipo dviejų aukštų namai, juose bus dviejų, trijų ir keturių kambarių butai. Šio projekto plėtotojai skelbia, kad tokių butų 1 kv. m kaina bus 782 eurų (2,7 tūkst. litų).
„Ober-Haus“ duomenimis, šiuo metu mieste už dviejų kambarių butą pardavėjai prašo vidutiniškai 70–80 tūkst. Lt, už trijų – apie 100 tūkst. Lt.
Statyti namus parduoti neapsimoka?
V. Beinoris teigia, kad Panevėžyje ir aplink jį statoma mažai individualių namų, nes jų parduoti neapsimoka. „Pirkėjai tapo sąmoningesni. Pigaus ir prasto namo dabar neparduosi. Pirkėjas, jeigu pats nieko neišmano, samdosi konsultantą. Iš kokybiškų medžiagų pastatęs namą – ne ką uždirbsi“, – tvirtino NT ekspertas.
Nekilnojamojo turto agentūros „Modelis“ vadovas Vytautas Kakarieka sakė, kad yra didžiulė pasiūla sklypų privačių namų statybai. Tačiau, jo nuomone, problema ta, kad daugelis jų neturi infrastruktūros – kelių, komunikacijų.
„Rasti sklypą su visa infrastruktūra ir dar už priimtiną kainą – sudėtinga“, – kalbėjo jis. Vieno aro sklypų kainos, priklausomai nuo vietos, infrastruktūros, svyruoja nuo vieno tūkstančio iki kelių tūkstančių litų. Jei vieta išskirtinė – ir dar daugiau.
Bendrovės „Ober-Haus“ Panevėžio filialo vadovo R. Paulausko teigimu, nekilnojamojo turto rinkai esminę įtaką turi ekonomikos augimas, gyventojų pajamų didėjimas, sudarytos palankios sąlygos skolintis, o tokie faktoriai kaip visuomenės vienokie ar kitokie lūkesčiai dėl euro gali duoti tik laikinų pokyčių.
Nuomos kainų nepakeitė
Ir prieš euro įvedimą, ir dabar mieste nėra didesnės išnuomojamų butų pasiūlos. Pasak NT specialistų, Panevėžyje nebuvo populiaru pirkti būsto nuomai kaip, pavyzdžiui, Vilniuje. Tad nuomos rinkos tiesiog nėra. Euro įvedimas butų nuomos kainų nepakeitė. Už vieno ar dviejų kambarių buto nuomą, priklausomai nuo jo vietos, būklės, apstatymo, prašoma nuo šimto iki kelių šimtų litų per mėnesį.
Inga Smalskienė