Nors Lietuvoje apie telefoninių sukčių išpuolius nuolat rašo spauda, įspėjama visuomeniniame transporte, kalbama per TV ir radiją, atvejų nemažėja. Antradienio pavakarę vienuolikos metų mergaitė atidavė apsimetėliams vertingų daiktų už beveik 35 tūkstančius litų. Anot Policijos departamento pranešimo, Paberžės gatvėje, namo laiptinėje, 13–metė atidavė visus namuose rastus vertingus daiktus vyriškiui, kuris prieš tai telefonu pranešė apie mamos neva įvykdytą eismo įvykį. Vaikas ketino išgelbėti mamą nuo „blogų policininkų“.
Telefoniniai sukčiai šiaurės valstybėje demaskuoti per kelis kartus, o pas mus jie klesti. Tokių kurioziškų atvejų Estijoje tebuvo kelios dešimtys. Šios šalies Kriminalinės policijos vadovas Raigo Haabu sakė, jog telefoniniai sukčiai pasirodė 2008 metais: „Nusikaltėliai naudojosi telefono knygomis, kur ieškojo rusiškų pavardžių. Laimei, lietuviai dar nemoka estų kalbos. Skambindavo pagyvenusiems žmonėms, pranešdavo, jog jų giminaitis Lietuvoje padarė nusikaltimą ir jį reikia gelbėti, kitaip ilgam sės už grotų“.
Po to, kai trys pagyvenę žmonės atidavė pinigus, Estijos policija sureagavo gan greitai – pašto skyriuose, visuomeniniame transporte ir kitose vietose pasirodė lipdukai su įspėjimais apie galimas sukčių atakas, įtraukta žiniasklaida, švietimo įstaigos.
Po to sukčiai kuriam laikui dingo. Antrą kartą jie pasirodė po metų, tačiau policija, žinodama apie tokius atvejus, sėkmingai sulaikė tris asmenis, kurie dabar atlieka bausmę. Visi yra teisti Lietuvoje už įvairius nusikaltimus.
Trečias kartas nemelavo – nusikaltėliai sučiupti po antro mėginimo apgauti. Kadangi gyventojai gerai informuoti, pagyvenęs vyriškis nedelsiant paskambino policijai ir netrukus už grotų pateko dar penki asmenys.
Per kratą jų nuomojamame bute aptiktos pavogtos iš taksofono budelių telefono knygos, paimti iš patiklių žmonių vertingi daiktai, kurių dar nespėjo realizuoti. Pinigų, tiesa, buvo jau mažiau, mat nusikaltėliai beveik visus išleido viešbučiams, alkoholiui ir degalams. Nusikaltėliai yra iš įvairių Lietuvos miestų. Bausmę atlieka viename iš Estijos kalėjimų.
„Jau metai, kaip Estijoje ramu“, – sakė R.Haabu. Anot jo, toks nusikaltimo būdas jų šalyje neprigijo.
Lietuvoje kasmet demaskuojamos gaujos, besiverčiančios telefoniniu sukčiavimu. Dauguma jų prisistato kaip policijos pareigūnai.
Neseniai išaiškintas dar vienas būdas. Skambinantys gyventojams nusikaltėliai praneša, jog kurioje nors vietoje daromas nusikaltimas – tyčia triukšmaujama, rėkiama. Paskui asmuo susilaukia grasinimo, kad nepranešė apie nusikaltimą policijai, reikalaujama pinigų už tylą.
Nijolė DIRMIENĖ