• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Ar estams pavyks įgyvendinti grandiozinę nacionalinę idėją – per vieną dieną, suėjus į masinę talką, išvalyti savo šalį nuo 10 tūkst. tonų šiukšlių? Sužinosime po mėnesio.

REKLAMA
REKLAMA

Tokios talkos bent ši pasaulio pusė ko gero dar nėra mačiusi.

Iš viso jau užregistruota 10 tūkst. tonų šiukšlių, suverstų keliuose tūkstančiuose krūvų visoje šalyje.

REKLAMA

Joms sutvarkyti per vieną dieną reikalinga 40 tūkst. žmonių armija, paskirstyta po 227 administracinius vienetus.

Estai savo nacionaline idėja virtusią akciją pavadino „Darom 2008“ (Est. – „Teeme 2008“).

Ja siekiama ne tik sutvarkyti šalį, bet ir skatinti ekologinį sąmoningumą: didžiulė informacinė kampanija ir pats prisidėjimas prie talkos turėtų paskatinti žmones atsakingiau žiūrėti į aplinką.

REKLAMA
REKLAMA

Estijoje gyvenantis lietuvis verslininkas Andrius Kulvietis sako, kad didžioji dalis visuomenės apie projektą žino ir yra nusiteikusi entuziastingai. Daugelis jo pažįstamų, kaip ir jis pats, ruošiasi dalyvauti.

Kasdien per televiziją ir radiją transliuojama reklama. Projekto partneriai yra keli televizijos ir radijo transliuotojai, aplinkos ministerija, didžiausi bankai, stambaus verslo įmonės, nevyriausybinės ir jaunimo organizacijos. Asmeninę paramą išreiškė Estijos prezidentas.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Jei akcija pavyktų, ji pretenduoja patekti į Gineso rekordų knygą. Pasak A. Kulviečio, tai gali būti pavyzdys lietuviams, kaip kartu įmanoma nuveikti didžiulį darbą savo aplinkos labui.

„Vienas išverčia kibirą ir prasideda. Krūvos šiukšlių. Tokių šiukšlynų Lietuvoje yra dar daugiau negu šičia – situacija yra dar blogesnė. Galima būtų parodyti, kaip galima tvarkytis“ – sako nuo 1993 metų Estijoje gyvenantis lietuvis.

REKLAMA

Specialiai projektui kuriamas su palydovine navigacijos sistema susietas nelegalių sąvartynų ir šiukšlių krūvų žemėlapis. Pagal jį tvarkymosi dieną bus lengviau surasti reikalingas vietas.

Besiregistruojantys savanoriai gali nurodyti, ar turi automobilį su priekaba arba kitų vertingų priemonių, o projekto regioniniai vadovai atsakingi yra už darbo organizavimą: kad visiems užtektų pirštinių, maisto ir kad kiekvienas žinotų, ką turi daryti.

REKLAMA

Savivaldybės įsipareigoja įrengti nekenksmingų šiukšlių surinkimo punktus ir organizuoti jų transportavimą. Gamintojų atsakomybės organizacijos rengia kenksmingų atliekų, elektronikos ir padangų surinkimą.

A. Kulvietis sako, kad dalyvaus, tačiau priduria: „jei niekur neišvyksiu“. Panašu, kad, nepaisant entuziazmo, kol kas abejonių turi ir kiti Estijos gyventojai. Likus mėnesiui iki akcijos užsiregistravo vos daugiau nei 8 tūkst.

Ar idėją pavyks įgyvendinti planuojamu mastu, sužinosime gegužės 3 dieną, šeštadienį.

Ignas Krasauskas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų