„Siūlysiu įvesti išlygą dėl investicijų į gynybą. Tai leis valstybėms narėms gerokai padidinti savo išlaidas gynybai“, – Miuncheno saugumo konferencijoje sakė EK vadovė.
Nuo 2022 metų, kai Rusija įsiveržė į Ukrainą, kai kurios Europos valstybės reikalauja daugiau lėšų gynybai, o naujoji JAV prezidento Donaldo Trumpo (Donaldo Trampo) vyriausybė tam suteikė naują postūmį.
ES narės privalo laikytis išlaidų taisyklių, pagal kurias valstybės biudžeto deficitas turi neviršyti 3 proc. ekonomikos produkcijos, o skola – 60 proc. bendrojo vidaus produkto (BVP).
Tačiau ES gali sustabdyti taisyklių taikymą išskirtinėmis aplinkybėmis ir kilus krizėms, kaip tai padarė per koronaviruso pandemiją, kai valstybėms reikėjo paremti savo ekonomiką.
„Manau, kad dabar išgyvename dar vieną krizę, kuri reikalauja panašaus požiūrio“, – sakė U. von der Leyen.
„Žinoma, tai darysime kontroliuojamai ir sąlygiškai“, – pridūrė jis.
Penktadienį paskelbtame interviu laikraščiui „Financial Times“ Prancūzijos prezidentas Emmanuelis Macronas šias taisykles pavadino pasenusiomis.
„Finansinė ir pinigų sistema, kurioje gyvename, yra pasenusi“, – sakė E. Macronas.
Prancūzija yra viena iš aštuonių šalių, kurių deficitas 2023 metais viršijo tris procentus BVP.
Italija taip pat darė spaudimą Briuseliui, kad šis pakoreguotų taisykles, ir palankiai įvertino penktadienį paskelbtą U. von der Leyen pranešimą.
„Tai pirmas esminis žingsnis teisinga linkme, po kurio taip pat turi būti sukurtos bendros finansinės priemonės“, – teigė Italijos vyriausybė.
Kovą U. von der Leyen vadovaujama komisija paskelbs pasiūlymus dėl Europos gynybos ateities, taip pat dėl tokių investicijų finansavimo.
Patiko straipsnis? Užsiprenumeruokite mūsų naujienlaiškį ir gaukite svarbiausias dienos naujienas bei įdomiausius straipsnius kiekvieną darbo dieną 11 val. Tiesiai į Jūsų el. paštą!