„ES ambasadoriai iš principo susitarė dėl naujo sankcijų Baltarusijai paketo, – paskelbė rotacijos principu blokui šiuo metu pirmininkaujanti Belgija. – Šis paketas sustiprins mūsų priemones, kurių buvo imtasi reaguojant į Rusijos invaziją į Ukrainą, įskaitant kovą su sankcijų apėjimu.“
ES jau anksčiau nusitaikė į artimiausio Kremliaus sąjungininko Baltarusijos diktatoriaus Aliaksandro Lukašenkos vyriausybę dėl Rusijai duoto leidimo naudotis šalies teritorija vykdant Ukrainos puolimą. Sankcijų Minskui ir Maskvai suderinimas laikomas labai svarbiu žingsniu siekiant apriboti draudžiamų prekių srautą į Rusiją, įskaitant mikroschemas, kurios gali būti panaudotos mūšio lauke Ukrainoje. Pareigūnai sako, kad Baltarusija sudaro sąlygas sankcionuotų prekių įvežimui į Rusiją iš ES, nes jos oficialiai gali būti eksportuojamos į Baltarusiją prieš išvežimą į kaimyninę šalį.
„Baltarusija nebeturi veikti kaip maršrutas, skirtas apeiti mūsų sankcijas Rusijai. Šiuo paketu padidiname spaudimą abiem šalims ir paverčiame mūsų sankcijas Rusijai dar veiksmingesnėmis“, – platformoje „X“ pažymėjo Europos Komisijos (EK) pirmininkė Ursula von der Leyen.
Užmojis sugriežtinti sankcijas Baltarusijai buvo užstrigęs daugiau nei metus, nes Lietuva blokavo pastangas sušvelninti ribojimus šios šalies pelningam trąšų eksportui. Kai kurios ES valstybės teigė, kad reikėtų leisti vykdyti trąšų eksportą, jog būtų galima padėti palengvinti su maisto tiekimu susijusias problemas besivystančiose šalyse. Tačiau Lietuva savo ruožtu tvirtino, kad trečiosios šalys jau atsigręžė į kitus tiekimo šaltinius, o ribojimų Baltarusijai atšaukimas šios šalies valdžiai atneštų milijardines pajamas.
ES diplomatai sakė, kad trąšų eksportui nebuvo pritaikytos išimtys.
Dar iki 2022 m. prasidėjusios Rusijos invazijos į Ukrainą ES jau buvo nusitaikiusi į A. Lukašenkos vyriausybę sankcijomis dėl susidorojimo su protestais.
Tuo tarpu Rusijai 27 šalių blokas dėl karo prieš Ukrainą įvedė jau 14 sankcijų paketų.