Šis sprendimas taps dalimi tarptautinių pastangų sumažinti Rusijos prezidento Vladimiro Putino pajamas, naudojamas puolimui Ukrainoje, nukreipiant sankcijas į Rusijai itin svarbų eksporto sektorių.
ES gruodį įvedė embargą Rusijos žaliai naftai, tiekiamai jūra, ir kartu su savo partnerėmis iš Didžiojo septyneto (G-7) nustatė 60 JAV dolerių už barelį ribą eksportui visame pasaulyje.
Tuo metu šį sekmadienį turėtų įsigalioti antrasis visos ES mastu įsigaliosiantis embargas, kuris bus taikomas laivais atgabenamiems Rusijos naftos produktams, tokiems kaip benzinas, dyzelinas ir šildymo kuras.
Be to, ES ir G-7 taip pat susitarė nustatyti kainų viršutinę ribą Rusijos šių produktų siuntoms į pasaulines rinkas.
Šiuo metu ES derasi dėl Europos Komisijos pasiūlymų nustatyti 100 JAV dolerių už barelį ribą brangesniems produktams, tokiems kaip dyzelinas, bei 45 JAV dolerių už barelį ribą pigesniems produktams, tokiems kaip mazutas.
Pasak diplomatų, Lenkija ir Baltijos šalys, kurios ES užėmė griežčiausią poziciją sankcijų Rusijai atžvilgiu, siekia, kad kaina būtų sumažinta, taip dar labiau sumažinant Maskvos pajamos.
Visgi viršutinių ribų nustatymas yra opi problema, nes Vakarai nenori visiškai nutraukti Rusijos tiekimo į pasaulines rinkas ir tokiu būdu paskatinti kainų kilimą.
Kremlius prieš sekmadienio embargo įsigaliojimą papriekaištavo ES ir tvirtino, kad ši priemonė „sukels tolesnį tarptautinių energijos rinkų disbalansą“.
„Žinoma, tai sukels tolesnį tarptautinių energijos rinkų disbalansą, tačiau imamės priemonių, kad apsaugotume savo interesus nuo su tuo susijusių pavojų“, – žurnalistams pareiškė Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.
Kremlius gąsdina: ES embargas sukels „tolesnį disbalansą“ energijos rinkose
Kremlius penktadienį perspėjo dėl „tolesnio disbalanso“ pasaulinėsse energijos rinkose prieš šį savaitgalį įsigaliojant ES embargui rusiškos naftos produktams.
Sekmadienį visoje ES įsigalios rusiškų naftos produktų, tokių kaip dyzelinas, benzinas ir reaktyviniai degalai, draudimas, kartu su Didžiojo septyneto (G-7) nustatyta šių produktų kainų viršutine riba.
Ši sankcija išplės pernai gruodį įvestą ES embargą Rusijos žalios naftos tiekimui jūra.
„Žinoma, tai sukels tolesnį tarptautinių energijos rinkų disbalansą, tačiau imamės priemonių, kad apsaugotume savo interesus nuo su tuo susijusių pavojų“, – žurnalistams pareiškė Kremliaus atstovas spaudai Dmitrijus Peskovas.
Europos Sąjunga, G-7 ir Australija jau nustatė Rusijos naftos eksporto kainų lubas.
Rusija pareiškė, kad naftos kainų viršutinė riba neturės įtakos jos karinei kampanijai Ukrainoje ir uždraudė parduoti naftą šalims ir įmonėms, kurios laikosi šios priemonės.