Parlamentarai po audringų diskusijų pritarė eurointegracinėms Elektroninių ryšių įstatymo pataisoms, kurios įpareigos stacionaraus ir mobiliojo ryšio bendroves fiksuoti telefoninius gyventojų pokalbius, SMS žinutes ir elektroninius laiškus.
Minėtas įstatymas keičiamas siekiant į Lietuvos teisyną inkorporuoti Europos Parlamento (EP) ir Europos Tarybos (ET) Duomenų saugojimo, kitaip dar vadinamą Sekimo direktyvą.
Pagal įstatymo projektą, kuriam antradienį buvo pritarta po svarstymo, ryšio paslaugas teikiančios bendrovės turės 6 mėnesius saugoti skambintojų ir skambučio ar SMS žinutės sulaukusiųjų telefonų numerius, ryšio naudotojų vardus, pavardes, pavadinimus (jei tai juridinis asmuo), adresus, taip pat interneto naudotojų atpažinimo kodus, IP adresus ir kitą panašaus pobūdžio informaciją.
Bendrovės taip pat privalės kaupti informaciją apie abonento buvimo vietą ryšio metu ir net fiksuoti duomenis apie neatsakytus skambučius. Bus saugoma informacija ir apie skambučio ar internetinio kontakto trukmę bei laiką.
Jeigu ši informacija bus reikalinga aiškinantis sunkius ir labai sunkius nusikaltimus, tai duomenys turi būti saugomi metus.
Svarstant įstatymo projektą, Seimo salėje kilo audringa diskusija, kai kuriems parlamentarams pareiškus, jog įstatymo pataisomis ir vadinamąją Sekimo direktyva, taip pat prisidengus terorizmo šmėkla, bus legalizuojamas visų žmonių sekimas.
Tuo tarpu Teisės ir teisėtvarkos komiteto pirmininkas Julius Sabatauskas direktyvą gynė.
"Informacija apie įvykusius pokalbius, jų trukmę ir su kokiu abonentu - tai nėra sekimas prieš tai, o po to, kad nustatytų nusikaltėlius, kas padarė nusikaltimą, jų ryšius ir taip toliau. Būtent Londone tai labai padėjo atskleisti tuos nusikaltėlius, kurie įvykdė tuos sprogdinimus. Todėl, kolegos, reikia priimti šitą įstatymą", - seimūnus ragino J.Sabatauskas.
Liberalcentristas Rimantas Remeika parlamentarus ragino nesisvaidyti "sekimo baubais". Pasak jo, telekomunikacijų bendrovės ir taip turi visus duomenis: su kuo buvo kalbama, kiek kalbama, kada kalbama.
Anot R.Remeikos, dabar tik reglamentuojama, kaip ir kada bei kokie duomenys turi būti sunaikinti, o pritarus pataisoms telekomunikacijų bendrovės nebegalės interpretuoti ir saugoti papildomų duomenų apie telefono bei interneto ryšio vartotojus.
Balsavimo metu apie terorizmo grėsmę Lietuvai juoko forma užsiminė ir posėdžio pirmininkas bei konservatorių lyderis Andrius Kubilius. "Noriu primint, kad tai yra Vyriausybės pateiktas įstatymas. Labai svarbus Lietuvai, kuri turi problemų su terorizmu", - ironizavo A.Kubilius.
Jo vadovaujama partija praėjusią savaitę parlamento buvo pripažinta turėjusi ryšių su teroristinės organizacijos bruožų turinčia grupuote, nužudžiusia buvusį savanorį ir Valstybės saugumo departamento (VSD) karininką Jurą Abromavičių.
A.Kubiliaus išsakyta replika apie terorizmą posėdžių salėje sukėlė konservatorių juoko bangą.