ES taikomos sankcijos užsienio šalims bus veiksmingos tik tuomet, kai Sąjungos narės laikysis vienodo požiūrio ir nedarys kompromisų vardan savo prekybinių ar ekonominių interesų. Tai sakoma ketvirtadienį Europos Parlamento patvirtintoje ataskaitoje (546 balsai už, 36 prieš, 40 susilaikė).
Užsienio politikoje taikomos įvairios sankcijos – ginklų embargas, prekybos ribojimas, finansinės ir ekonominės sankcijos, sąskaitų įšaldymas, skrydžių uždraudimas, įvažiavimo apribojimas, sporto ir kultūros renginių boikotavimas ir pan. Europarlamentarai pažymi, jog „sankcijos turi būti paskutinė priemonė“ tais atvejais, kai smarkiai pakenkiama žmonių saugumui ir šiurkščiai pažeidžiamos žmogaus teisės, taip pat kai dėl tam tikros šalies kaltės išsisėmė ir aklavietėje atsidūrė visi sutartiniai ir (arba) diplomatiniai santykiai. Parlamentas mano, jog „žmogaus teisių pažeidimai turi būti laikomi pakankamu pagrindu taikyti sankcijas, nes jie taip pat reiškia grėsmę saugumui ir stabilumui“.
EP „apgailestauja dėl to, kad ES dažnai nenuosekliai taikydavo savo sankcijų politiką, elgdamasi su trečiosiomis šalimis skirtingai, nors žmogaus teisių ir demokratijos standartų laikymasis jose vertinamas panašiai“. Pavyzdžiui, kai kurių ES valstybių prieštaravimai neleido pritaikyti Rusijai oficialių sankcijų dėl pastarojo meto veiksmų Gruzijoje. Valstybių politiniai nesutarimai neleido pritaikyti ES sankcijų ir Izraeliui bei Kubai. EP nariai „mano, kad ES sankcijų dėl žmogaus teisių pažeidimų taikymas ir įvertinimas iš principo turi būti aukščiau bet kokios jas taikant kylančios žalos ES ar jų piliečių prekybiniams interesams“.
Parlamentas pažymi, jog „sankcijų veiksmingumas priklauso nuo to, ar jos vienu metu taikomos visose valstybėse narėse“, o jei jų nesilaikoma – ES ir pavienės jos narės praranda pasitikėjimą. EP kritikuoja tai, kad Zimbabvės diktatorius Robertas Mugabė buvo pakviestas dalyvauti 2007 m. gruodžio 8-9 d. Lisabonoje vykusiame ES ir Afrikos aukščiausiojo lygio susitikime, nors jam uždrausta atvykti į ES. Europarlamentarai taip pat „mano, kad sankcijų „neveiksmingumo“ argumentas negali būti naudojamas siekiant jas atšaukti, – sankcijų taikymas ar atšaukimas turi priklausyti tik nuo to, ar jų tikslai buvo pasiekti“.
Savo ruožtu Parlamentas nepritaria visa apimančioms, beatodairiškoms sankcijoms kuriai nors šaliai, nes taip visiškai izoliuojami jos gyventojai. Pasak EP narių, „ekonominės sankcijos visų pirma turėtų būti taikomos sektoriuose, kuriuose nedirba itin daug žmonių ir kurių svarba mažoms ir vidutinėms įmonėms nėra didelė“. Europarlamentarai taip pat „pabrėžia, kad imantis bet kokių sankcijų prieš atitinkamos valstybės institucijas, reikia nuolatos teikti pagalbą tos šalies pilietinei visuomenei“.
Deputatai ragina gerbti žmogaus teises net ir tuomet, kai taikomos tikslinės sankcijos kovojant su terorizmu. Jie taip pat ragina ES valstybes „užtikrinti veiksmingą parlamentinę slaptųjų tarnybų veiklos kontrolę“. Savo ruožtu siūloma atnaujinti teroristų organizacijų sąrašus, taip pat persvarstyti dabartinę įtraukimo į juodąjį sąrašą ir išbraukimo iš jo procedūrą, kad būtų gerbiamos į jį įtrauktų asmenų ir organizacijų teisės.
EP „mano, kad Kinijai taikomas ginklų embargas atspindi Sąjungos nuoseklumą ir tvirtumą“, o kadangi ES iki šiol negavo jokio paaiškinimo dėl 1989 m. Tiananmenio žudynių, „nėra priežasties“ jį panaikinti. Savo ruožtu europarlamentarai ragina valstybes sutarti dėl teisiškai įpareigojančio ES ginklų eksporto kodekso.
Diskusijoje šiuo klausimu kalbėjusi Laima Liucija Andrikienė (Europos liaudies partija) teigė: „Sankcijų patikimumą silpnina ir tai, kad neretai jos taikomos laikantis dvigubų standartų priklausomai nuo ES partnerio strateginės svarbos. Šviežiausias pavyzdys: net ir po to, kai Rusija pažeidė tarptautinės teisės normas ir neva gindama savo piliečius įsiveržė į suverenios valstybės – Gruzijos – teritoriją, ES nesiėmė sankcijų.“ Europarlamentarės nuomone, „sankcijos yra ir turi likti neatskiriama bendrosios užsienio ir saugumo politikos dalimi, tiksliau – žmogaus teisių rėmimo politikos, paramos demokratijai priemone“. Deputatė nesutiko su siūlymu panaikinti ginklų embargą Kinijai, nes „iki šiol nesame girdėję nei paaiškinimo, nei atsiprašymo dėl žudynių Tiananmenio aikštėje“.