• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Europos Parlamentas (EP) ketvirtadienį patvirtino savo siūlymą dėl 2008 m. Europos Sąjungos (ES)  biudžeto projekto. Deputatai siūlo iš esmės padidinti "Galileo" palydovinės navigacijos programos bei Europos technologijų instituto finansavimą, viršijant numatytą ilgalaikį ES biudžetą. Be to, EP nepritaria siūlymui skirti mažiau lėšų konkurencingumui, ūkio augimui ir užimtumui skatinti. Dėl galutinio kitų metų ES biužeto turės sutarti Parlamentas ir ES Taryba.

REKLAMA
REKLAMA

Parlamentas siūlo kitąmet 20 proc. lėšų, numatytų bendrajai užsienio ir saugumo politikai, skirti ne iš tam numatytos biudžeto eilutės, o iš lankstumo instrumento. Daugiau lėšų siūloma skirto Kosovo klausimo sprendimui bei pagalbai Palestinai. Tuo tarpu atsilaisvinusius 40 mln. eurų galima būtų panaudoti kitiems tikslams, mano europarlamentarai. Dėl šių siūlymų jie taip pat nusiteikę derėtis su ES Taryba.

REKLAMA

EP nepritaria ES Tarybos siūlymui skirti mažiau lėšų konkurencingumui, ūkio augimui ir užimtumui skatinti, taip pat sanglaudos politikai. Be to, europarlamentarai nepritaria Tarybos siūlymui sumažinti daugelio ES agentūrų biudžetą. Tiesa, sutariama dėl tikslo padidinti ES pasienio apsaugos agentūros FRONTEX finansavimą iki 70 mln. eurų. Kita vertus, europarlamentarai norėtų 30 proc. jos administracinių lėšų atidėti į rezervą, kol Parlamentas negaus paaiškinimo dėl ne itin sėkmingo agentūros darbo šiais metais ir priemonių pataisyti padėtį.

REKLAMA
REKLAMA

Europarlamentarai taip pat aptarė Serbijos pažangą bendradarbiavime su ES, tačiau pabrėžė ir neišspręstas problemas. Parlamentarai džiaugėsi, kad praėjusiais metais buvo panaikinta Serbijos ir Juodkalnijos valstybių sąjunga, suorganizuoti teisingi ir laisvi šalies parlamento rinkimai bei suformuota nauja proeuropietiška vyriausybė. Parlamentas taip pat pažymi, kad naujojoje šalies konstitucijoje „esama teigiamų nuostatų dėl žmogaus teisių“, bei giria Serbiją už didesnį valdžios skaidrumą.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Neseniai pasibaigusias derybas dėl ES ir Serbijos Stabilizavimo ir asociacijos sutarties Europos parlamento deputatai „laiko svarbiu žingsniu Serbijai siekiant įstoti į ES“. Jų nuomone, neatsiejama šios sutarties pasirašymo sąlyga yra Serbijos bendradarbiavimas su Tarptautiniu baudžiamuoju tribunolu buvusiai Jugoslavijai. Nors neseniai buvo sulaikyti ir Hagos teismui perduoti du iš šešių pabėgusių karo nusikaltimais kaltinamų asmenų, Serbija raginama sulaikyti likusiuosius, įskaitant buvusį Bosnijos serbų generolą Radko Mladič.

REKLAMA

Europos parlamento ataskaitoje taip pat paliestas kainų kilimo klausimas. Kaip teigiama išplatintoje ataskaitoje, dėl sumažėjusio derliaus bei nuolat didėjančios maisto paklausos pašarų ir maisto produktų kainos auga taip sparčiai, kad skurdžiausi gyventojai ir regionai gali pritrūkti maisto. Ketvirtadienį priimtoje rezoliucijoje (464 už, 30 prieš, 44 susilaikė) europarlamentarai paragino išnagrinėti padėtį maisto produktų ir pašarų rinkoje bei pasiūlyti nuolatines priemones kovoti su kainų didėjimu.

REKLAMA

Ketvirtadienį patvirtintoje ataskaitoje europarlamentarai iš esmės teigiamai įvertino ir Europos Ombudsmeno veiklą 2006 metais. Ombudsmenas – tai ES institucijų ir kitų su jomis susijusių įstaigų veiklos kontrolierius, galintis pradėti tyrimą savo iniciatyva, taip pat pagal gyventojų ar organizacijų skundus. Tokie tyrimai padeda gerinti ES administravimo paslaugų kokybę.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Dažniausiai skųstasi dėl nepakankamo skaidrumo, įskaitant atsisakymą suteikti informaciją (25 proc. atvejų), nesąžiningumo ar piktnaudžiavimo įgaliojimais (19 proc.) ir kitų blogo administravimo variantų. Rečiausiai buvo skundžiamasi dėl teisinių klaidų (5 proc.) ir Komisijos nesugebėjimo užtikrinti, kad būtų laikomasi Sutartimi nustatytų pareigų (4 proc.).

Europarlamentarai balsavo ir dėl Afganistane narkotikams auginamų aguonų problemos. Parlamento narių nuomone, visų pirma reikėtų skatinti visapusę kaimo plėtrą, ypač skurdžiausiose Afganistano vietovėse ir ten, kur dar negaminamas opijus. Todėl svarbu siekti, „kad laukuose, kuriuose dabar nelegaliai auginamos aguonos, būtų auginama legaliems opiumo pagrindu gaminamiems analgetikams reikalinga žaliava“. Vis dėlto, europarlamentarų nuomone, gamybos procesą turi griežtai prižiūrėti tarptautinės organizacijos, kurios „užkirstų kelią bet kokiai galimybei gaminius tiekti į nelegalias rinkas – pavyzdžiui, heroino“.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų