Europos Komisija šiandien patvirtino metinę ES plėtros strategiją, kurioje pabrėžiama Vakarų Balkanų ir Turkijos pažanga siekiant integruotis į ES. Atsižvelgdama į padarytą pažangą, Komisija nusprendė rekomenduoti pradėti derybas su Buvusiąja Jugoslavijos Respublika Makedonija.
Tarybos nustatytuosius, taip pat stabilizacijos ir asociacijos proceso kriterijus, todėl nuspręsta rekomenduoti pradėti stojimo derybas.
Kol kas lieka neaiškų, kaip į šį sprendimą sureaguos Graikija, kuri ginčija Makedonojos teisę vadintis šiuo vardu. Greičiausiai Graikija imsis tokių pat priemonių, kokių ėmesi Slovėnija prieš Kroatiją ir blokuos derybų pradžią.
Pristatydamas plėtros dokumentų rinkinį už plėtrą atsakingas Komisijos narys Olli Rehnas sakė: „Šiandien pristatomoje plėtros strategijoje parodome savo pasiryžimą Vakarų Balkanų ir Turkijos ateitį sieti su Europos Sąjunga. Albanijos ir Juodkalnijos narystės paraiškos šiuo ekonomikos sunkmečiu rodo, kad Europos Sąjunga tebėra patraukli ir atlieka svarbų vaidmenį užtikrinant stabilumą, saugumą ir gerovę. Dėl Islandijos paraiškos mūsų plėtros darbotvarkė įgauna dar platesnį mastą.“
Buvusioji Jugoslavijos Respublika Makedonija padarė didelę pažangą ir daug nuveikė spręsdama pagrindinius stojimo partnerystės prioritetinius klausimus. Komisijos nuomone, šalis pakankamai gerai atitinka 1993 m. Kopenhagos Europos Vadovų
2010 m. pradžioje įvesimas bevizis režimas Buvusiosios Jugoslavijos Respublikos Makedonijos, Juodkalnijos ir Serbijos piliečiams bus akivaizdžiai naudingas. Jeigu Albanija ir Bosnija ir Hercegovina laikysis nustatytų sąlygų, Komisija iki 2010 m. vidurio pateiks pasiūlymus ir dėl šių šalių.
Dėl Turkijos galimybės pradėti stojimo derybas Komisijos narys Olli Rehnas pasakė:
„Turkija vėl suintensyvino politinių reformų pastangas. Nuo jų priklauso stojimo derybų pažanga, todėl visų pirma turi būti užtikrintos pagrindinės laisvės ir įtvirtinti teisinės valstybės principai. Džiaugiamės pastarojo meto konsultacijomis dėl svarbios kurdų iniciatyvos, po kurių, viliuosi, bus imtasi konkrečių veiksmų užtikrinant visų Turkijos gyventojų teises."
Vykdydama per stojimo derybas nustatytus reikalavimus nemažai nuveikė Kroatija, o pasiekus politinį Slovėnijos ir Kroatijos susitarimą spręsti sienų klausimą, derybos dabar oficialiai atnaujintos. Kroatijai reikės stengtis tęsti reformas, visų pirma teismų ir viešojo administravimo, kovos su organizuotu nusikalstamumu ir mažumų teisių srityse. Jeigu Kroatija laiku įvykdys visus likusius reikalavimus, stojimo derybas būtų galima baigti kitais metais.
Juodkalnija narystės ES paraišką pateikė 2008 m. gruodžio mėn., tad Komisija Tarybos prašymu dabar rengia nuomonę. Parlamento rinkimai atitinka beveik visus tarptautinius kriterijus. Likę svarbiausi uždaviniai – stiprinti administracinius pajėgumus ir įtvirtinti teisinės valstybės principus.
Albanija narystės ES paraišką pateikė balandžio mėn. Komisija pasirengusi pateikti savo nuomonę, kai tik Taryba paragins tai padaryti. Parlamento rinkimai atitinka daugumą tarptautinių kriterijų. Likę svarbiausi uždaviniai – įtvirtinti teisinės valstybės principus ir užtikrinti tinkamą valstybės institucijų veikimą.
Kuo greičiau paspartinti pagrindines reformas turi Bosnija ir Hercegovina. Siejant šalies ateitį su Europos Sąjunga reikia, kad šalies vadovai sutartų dėl bendrosios krypties, taip pat reikia politinės valios įvykdyti Europos integracijos reikalavimus ir laikytis nustatytų vyriausiojo įgaliotinio biuro uždarymo sąlygų.
Kosove stabilumas palaikomas, tačiau dar nėra visiškai užtikrintas. Kosovui reikia spręsti tokius svarbius uždavinius kaip teisinės valstybės principų užtikrinimas, kova su korupcija ir organizuotu nusikalstamumu, administracinių pajėgumų stiprinimas, serbų ir kitų mažumų apsauga.
Komisija taip pat siūlo išplėsti dabar Kosovui taikomą lengvatinį prekybos režimą (autonomines prekybos priemones) ir, kai tik Kosovas įvykdys atitinkamus reikalavimus, pasiūlys derybų dėl prekybos susitarimo nurodymus.