• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

ES pinigai paleisti vėjais?

„Tok­si­ka“ ap­skųs­ta dėl ga­li­mo su­kčia­vi­mo

Irena BUDRIENĖ

Naujo rangovo ieškanti UAB „Toksika“ jo nesulaukė – neatsirado norinčių likviduoti italų bendrovės „Hafner Srl“ ir UAB „Senovė“ broko pavojingų atliekų deginimo įmonėje. Statyba apskųsta Europos kovos su sukčiavimu tarnybai. Įtariama, kad skelbdama naujo rangovo konkursą „Toksika“ pakeitė pirkimo sutarties sąlygas.

REKLAMA
REKLAMA

„Toksika“ apskųsta dėl galimo sukčiavimoES 

Pavojingų atliekų deginimo gamyklos statyba Aukštrakiuose, šalia Šiaulių, apskųsta Europos Komisijos Europos kovos su sukčiavimu tarnybai (OLAF). Į OLAF kreipėsi buvęs UAB „Toksika“ generalinis direktorius Ramūnas Peciulevičius, nesulaukęs atsakingų Lietuvos institucijų reakcijos.

REKLAMA

Jei įtarimai sukčiavimu pasitvirtins, Lietuvai reikės grąžinti 52 milijonus litų Europos Sąjungos Sanglaudos fondo lėšų, gautų pavojingų atliekų gamyklai statyti.

2011 metų birželį nepriklausomi ekspertai iš UAB „COWI Lietuva“ nustatė, jog suprojektuotas ir pastatytas įrenginys neatitinka pirkimo sąlygų.

REKLAMA
REKLAMA

Rangovui buvo nurodyta ištaisyti trūkumus. Jų nepašalinus, „Toksika“ nusprendė konkurso būdu atrinkti kitą rangovą įrenginiui taisyti.

„Mano įsitikinimu, buvę rangovai – italų bendrovė „Hafner Srl“ ir UAB „Senovė“ – ir toliau proteguojami, o iš tikrųjų įrenginio taisyti niekas nesiruošia“, – „Šiaulių kraštui“ tvirtino R. Peciulevičius.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pirkimo sąlygos pakeistos?

UAB „Toksikai“ paskelbus apie supaprastintą pirkimą „Pavojingų atliekų deginimo įrenginio trūkumų šalinimo darbai ir įrenginio išbandymo atlikimas bei pridavimas valstybinei komisijai“, kilo įtarimų, kad įrenginio pirkimo sąlygos – pakeistos lyginant su ankstesnėmis. R. Peciulevičiaus žiniomis, dokumentuose pakeistos esminės pirminės sutarties sąlygos.

REKLAMA

Pašnekovo teigimu, „Toksika“ būsimam rangovui leido išbandyti pavojingų atliekų deginimo įrenginį nepaisant aplinkosauginių reikalavimų, nurodytų pavojingų atliekų deginimo įrenginio Taršos integruotos prevencijos ir kontrolės (TIPK) leidime. Jame parašyta, kad maksimalus leistinas pavojingų atliekų deginimo kiekis yra 1100 kilogramų per valandą ir 26 400 kilogramų per parą.

REKLAMA

„Reikalavimuose rangovui „Toksika“ nurodo deginti tokius pat atliekų kiekius, bet ne maksimaliai, o vidutiniškai. Tai reiškia, kad naujam rangovui leidžiama vieną dieną deginti mažiau, o kitomis dienomis – didesnius kiekius“,– aiškino buvęs „Toksikos“ generalinis direktorius.

Ankstesnių bandymų metu buvo nustatyta padidintų išmetimų į aplinką: nuodingų, vėžį sukeliančių medžiagų – dioksinų ir furanų.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Tai kas bus taisoma?"– klausė R.Peciulevičius.

Jo teigimu, naujam rangovui leista iki mėnesio sutrumpinti įrenginio bandymus, kai anksčiau reikalauta bandymus tęsti keturis mėnesius.

Konkursas turėjo įvykti kovo 21 dieną, bet naujo rangovo iki šiol nėra. Konkurse niekas nepanoro dalyvauti.

Įtaria galimą sukčiavimą

Pagal sutartį dirbęs pavojingų atliekų gamyklos statybos rangovas – „Hafner Srl“ ir UAB „Senovė“ niekur nedingo, „Toksika“ nenutraukė sutarties, tik nušalino rangovą.

REKLAMA

R. Peciulevičiaus žodžiais, jeigu norima pavojingų atliekų deginimo įrenginį taisyti iš esmės, jį reikia perstatyti, kad būtų tokio galingumo, kokio reikalaujama sutartyje, kad galėtų deginti pavojingas atliekas, nepažeisdamas aplinkosaugos reikalavimų.

REKLAMA

„Akivaizdu, kad likusių projekto pinigų tam neužteks, todėl iš „Hafner Srl“ ir „Senovės“ turės būti pareikalauta grąžinti dalį pinigų, kuriuos būtų galima sumokėti naujam rangovui“, – sakė R. Peciulevičius.

Jis įtarė, kad „Toksika“ galimai sukčiauja, nes vengia iš rangovo reikalauti pinigų už nekokybiškai atliktą darbą ir taip toliau jį proteguoja.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

„Todėl ir priimtas sprendimas tik iš dalies pataisyti įrenginį ir nenuskriausti buvusio rangovo“,– įtaria R. Peciulevičius.

Rangovui už įrenginį iš 87 milijonų litų nesumokėta liko 5,9 milijono litų, sulaikytos lėšos – 8,1 milijono litų.

R. Peciulevičius daro prielaidą, kad konkursas įrenginio trūkumams taisyti paskelbtas tik „dėl akių“, siekiant užglaistyti kilusį skandalą.

REKLAMA

Anksčiau buvęs reikalavimas, kad valstybinei komisijai objektą priduoda naudos gavėja „Toksika“, esą pakeistas – naujai pasamdytas rangovas „Toksikos“ vardu turėsiąs priduoti pavojingų atliekų gamyklą valstybinei komisijai.

Pažeis aplinkosaugos reikalavimus?

Kai projekto poveikio aplinkai vertinimas buvo derinamas su Šiaulių visuomene, aiškinta, kad aplinkosauginiai reikalavimai bus griežtesni negu reikalauja Europos Sąjungos standartai.

REKLAMA

„Dabar įrenginys atitiks tik ES reikalavimus, o pavojingų atliekų deginimo minimalios 1200 laipsnių temperatūros nebebus reikalaujama, nes ji, anot ekspertų, kenksminga įrenginiui. Esą pagal ES standartus reikalaujama tik 1100 laipsnių, bet esant tokiai temperatūrai, pavojingos atliekos iki galo nesudega“, – tvirtino R. Peciulevičius.

REKLAMA
REKLAMA

Laukia Viešųjų pirkimų tarnybos verdikto

„Toksikos“ generalinis direktorius Žilvinas Čenkus „Šiaulių kraštui“ neigė, kad skelbiant konkursą naujam rangovui pavojingų atliekų deginimo įrenginio pirkimo sąlygos buvo pakeistos.

Esą Viešųjų pirkimų tarnyba paprašė pateikti pirkimo dokumentus.

„Šiuo metu laukiama Viešųjų pirkimo tarnybos išvadų, pagal kurias bus koreguojamos sąlygos ir skelbiamas naujas konkursas“,– teigė Ž. Čenkus.

Jo teigimu, deginimo įrenginio trūkumai bus taisomi ir nuostoliai kompensuojami iš buvusio rangovo – „Hafner Srl“ ir „Senovės“ konsorciumo – lėšų.

Kai naujai atrinktas rangovas pateiks finansinį pasiūlymą darbams atlikti, paaiškės, kokią sumą reikės išskaičiuoti iš buvusio rangovo.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų