ES struktūrinė parama Lietuvai 2007–2013 metams – 23 milijardai litų. Konsultacinės bendrovės teigia, kad kokybiškas dokumentų paruošimas tokiai paramai gauti yra labai svarbus etapas, reikalaujantis žinių, patirties ir daug laiko.
Parama verslui – penki milijardai litų
Lietuvos verslo paramos agentūra ir Ūkio ministerija 2007–2013 metais administruos per penkis milijardus litų struktūrinės paramos verslui, įskaitant mokslinių tyrimų ir technologinės plėtros, verslo aplinkos gerinimo, energetikos ir turizmo sektorius. Ši parama teikiama pagal Ekonomikos augimo veiksmų programą ir Sanglaudos skatinimo veiksmų programą, bei jose numatytus prioritetus ir priemones.
VšĮ „Lietuvos verslo paramos agentūra“ atstovas ryšiams su visuomene Vidmantas Valiušaitis teigė, kad šiuo metu paskelbti kvietimai pagal tris priemones: „Lyderis LT“, „Intelektas LT+“ ir „Turizmo paslaugų-produktų įvairovės plėtra ir turizmo paslaugų kokybės gerinimas“. Beje, bus skelbiami kvietimai dar pagal 30 priemonių.
Tarpinės institucijos ir agentūros tik informuoja interesantus, o paruošti dokumentus padeda konsultacinės bendrovės.
„Mūsų agentūra, taip pat tarpinės institucijos – Ūkio ministerija, Finansų ministerija – interesantams išaiškina, kokia tvarka ir kaip yra teikiamos paraiškos ES paramai gauti. Konkrečių projektų rengimo klausimais konsultacijų neteikiame ir konkrečių situacijų nenagrinėjame. Tuo užsiima privačios konsultacinės bendrovės, turinčios tokių projektų rengimo patirtį“, – Verslosavaite.lt teigė V. Valiušaitis.
Geriau konsultuotis
UAB „Nacionalinių projektų rengimas“ partnerė Rūta Kastanauskienė teigia, kad reikalavimai dokumentams ES paramai gauti yra gana griežti ir sudėtingi, o kartais ir painūs.
„Įmonės, nusprendusios savo jėgomis parengti dokumentus, turėtų tam skirti ir pakankamai žmogiškųjų išteklių, ir nemažą darbo laiko dalį. Dažnai neužtenka perskaityti paskelbtus dokumentus. Reikia lankyti seminarus ir kitus renginius, skambinti ar siųsti užklausimus paramą administruojančioms institucijoms – tai atima tikrai daug laiko, – Verslosavaite.lt pasakojo R. Kastanauskienė. - Kai jau yra paskelbtas kvietimas teikti paraiškas, pradėti rengti projektą jau vėlu. Konsultacinės bendrovės, nuolat dirbančios šioje srityje, turi sukaupusios patirties, žinių, taip pat daug naudingos informacijos. Taigi jos gali pradėti rengtis iš anksto.“
„Nėra jokio skirtumo, ar projektą parengė konsultacinė firma, ar pati įmonė. Vertinama ne kas projektą parengė, bet paties projekto kokybiniai rodikliai“, – teigė V. Valiušaitis.
Lietuvoje yra nemažai įmonių ir individualiai dirbančių konsultantų, kurie gali padėti parengti dokumentus ES paramai gauti.
Sudėtingiausias dokumentas – verslo planas
Asmenys, norintys gauti ES paramą, privalo parengti dokumentus, atitinkančius paramą teikiančios institucijos reikalavimus. Reikalingų dokumentų sąrašą ir pagalbą, kaip teisingai juos parengti, teikia paramą administruojančiuos institucijos, konsultacinės įmonės.
„Daugelis institucijų reikalauja užpildyti projekto paraišką, pateikti verslo (veiklos) planą, kuriuo yra pagrindžiama projekto nauda, atsipirkimas, taip pat kitus dokumentus, – Verslosavaite.lt teigė UAB „Premium Projektai“ direktorius Andrius Dankis. – Sudėtingiausias dokumentas, kurį turi pateikti pareiškėjas, norėdamas gauti paramą – verslo planas“.
Mažiausia kaina – 1000 litų
Paslaugų kainos priklauso nuo projekto vertės, sudėtingumo ir laiko, skirto jam parengti.
„Jeigu pareiškėjui reikia parengti verslo planą, tai paprastai projekto kaina yra nuo 5000 Lt. Jei reikia tik padėti užpildyti paraišką, parengti projekto aprašą (ne verslo planą), sukomplektuoti dokumentus – nuo 1000 Lt“, – teigė A. Dankis.
Aistė Liudvinaitytė