• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Pirmadienį Europos Sąjungos (ES) ministrai nustojo kalbėti apie paramą "stipriam ir stabiliam" eurui bei paragino siekti stabilumo valiutų mainų rinkose, sakoma ES ekonomikos ir finansų ministrų tarybos "Ecofin" pranešime.

REKLAMA
REKLAMA

Nors ministrai ir neleido suprasti, kad imsis euro brangimą stabdysiančių veiksmų, jie pripažino esą "susirūpinę dėl pernelyg didelių keitimo kursų pokyčių".

REKLAMA

Šiuo metu "Ecofin" pirmininkaujantis Airijos finansų ministras Charlie McCreevy (Čarlis Makryvis) po pirmojo šiais metais ministrų susitikimo paskelbė pranešimą.

"Mūsų strategija dėl keitimo kurso nesikeičia - euras, atitikdamas ekonominius pagrindus, turi išlaikyti savo vertę vidutinės trukmės ir ilgalaikėje perspektyvose, - teigiama pranešime. - Dabartinėmis sąlygomis ypač akcentuojame stabilumą ir esame susirūpinę dėl pernelyg didelių keitimo kurso pokyčių".

REKLAMA
REKLAMA

Žinodamas apie valiutų mainų rinkų jautrumą bet kokiems pareiškimams Ch. McCreevy nekomentavo, ar ministrai prašys vasario 6 dieną susitiksiančių Didžiojo septyneto lyderių sulėtinti euro brangimą. Tačiau Airijos pareigūnas pripažino, kad ministrai šiuo klausimu diskutavo.

Sausio 12 dieną euro kursas pakilo iki 1,29 JAV dolerio, tačiau praėjusios savaitės pabaigoje sumažėjo, nes susirūpinimą sparčiu bendrosios valiutos brangimu išreiškė Europos centrinis bankas (ECB).

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Kalbėdamas apie ES Stabilumo ir plėtros paktą Ch. McCreevy pripažino, jog tik nedaugelis valstybių narių remia Europos Komisijos sprendimą paduoti ministrus į Europos teisingumo teismą, nes jie lapkričio mėnesį nutarė laikinai sustabdyti pakto galiojimą. ES vyriausybės nusprendė netaikyti pakto nuostatų, nes jos galėjo lemti sankcijas Vokietijai ir Prancūzijai, pažeidusioms ES taisykles dėl biudžeto deficito. Europos Komisijos teigimu, šis sprendimas buvo neteisėtas.

REKLAMA

"Nors dauguma valstybių narių norėjo, kad byla nepatektų į teismą, visos gerbia jos (Europos Komisijos) sprendimą tai padaryti", - žurnalistams sakė Ch. McCreevy.

Sprendimą kreiptis į teismą parėmė Ispanija ir Nyderlandai, tačiau pirmadienį šaltiniai Ministrų Taryboje teigė, jog pagal oficialią šalių poziciją Europos Komisija veikia "savo atsakomybe".

REKLAMA

Teisme ES vykdomoji institucija kovos su visa Ministrų Taryba, o ne su atskiromis valstybėmis narėmis. Tačiau tai nedraudžia nacionalinėms vyriausybėms bylos metu palaikyti vieną ar kitą pusę.

Europos Komisija taip pat sulaukė kritikos už siūlymus keisti paktą, kol teismas dar nenusprendė dėl pernai lapkritį ministrų priimto sprendimo. Vasario komunikate ES vykdomoji institucija siūlys taisyti paktą susiejant biudžeto deficito ribas su ekonomikos būkle.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

"Ministrų Taryba laikosi požiūrio, kad prieš imantis veiksmų dėl pakto būtų gerai dar šiek tiek palaukti", - teigė Ch. McCreevy. Tačiau ES ekonominės ir pinigų politikos komisaras Pedro Sorbesas (Pedras Solbesas) tvirtino: "Esame pasirengę remtis savo patirtimi per pastaruosius ketverius metus".

Pasak Ch. McCreevy ir P. Solbeso, 3-6 mėnesių laikotarpiu nuo Europos Komisijos ieškinio įteikimo iki teismo sprendimo bus laikomasi "įprastos" tvarkos.

ELTA

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų