• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

8 milijonai litų - tokio dydžio ES paramą, pasak pareigūnų, neteisėtai siekė gauti žinomos žvejybos kompanijos darbuotojai ir jiems talkinęs žemės ūkio ministerijai (ŽŪM) pavaldaus departamento vadovas. Milijonų gviešęsis penketas netrukus stos prieš teismą, rašo „Respublika“.

REKLAMA
REKLAMA

Kelią neteisėtam paramos gavimui užkirto Finansinių nusikaltimų tyrimo tarnybos (FNTT) pareigūnai.

REKLAMA

Suklastojo žvejybos žurnalą

Į teisiamųjų suolą sės žuvininkystės departamento prie ŽŪM generalinis direktorius Aidas Adomaitis, didžiausios Baltijos šalių pramoninės okeaninės žvejybos kompanijos „Baltlanta“ direktoriaus pavaduotojas Aleksejus Savčenka ir dar trys šios bendrovės darbuotojai.

REKLAMA
REKLAMA

Vyrai kaltinami dokumento suklastojimu, piktnaudžiavimu tarnybine padėtimi ir pasikėsinimu apgaule įgyti didelės vertės svetimą turtą. Jiems gresia nelaisvė iki aštuonerių metų.

Pasak pareigūnų, buvo sumanyta priduoti vieną bendrovės laivą į metalo laužą ir už tai gauti ES išmoką. Tačiau norint tai padaryti reikia įrodyti, kad laivas atitinka nustatytus reikalavimus. „Reikia įrodyti, kad laivas plaukiojo, dirbo, kad buvo gaudomos žuvys, kad tai ne metalo krūva, likusi nuo Kolumbo laikų“, - „Respublikai“ teigė teisėsaugininkai.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak FNTT tyrėjų, pagrindinis dokumentas, parodantis, kur plaukiojo laivas ir ką veikė jo įgula, yra laivo žvejybos žurnalas. Dalį jo įrašų minėtam žuvininkystės departamentui reikia pateikti periodiŠkai.

Pareigūnų duomenimis, „Baltlanta“ šių duomenų nepateikdavo. Sumanius gauti ES milijonus įrašai žurnale atsirado: atgaline data už dvejus metus. Buvo suklastoti duomenys apie žvejybos veiklą, atsirado neva žvejojusių kapitonų parašai.

REKLAMA

Tuo tarpu iš tikrųjų, teisėsaugininkų žiniomis, laivas buvo išnuomotas vienai ofšorinei Panamos kompanijai.

Nenurimo net sučiuptas

FNTT teigimu, žurnalą gavęs A.Adomaitis rengėsi suklastoti jo išdavimo datą, paskui dokumentai būtų buvę pateikti ES paramą administruojančiai Nacionalinei mokėjimo agentūrai (NMA). Tuomet bebūtų likę sulaukti pinigų.

REKLAMA

Planas neišdegė, nes A.Adomaičio darbo kabinete apsilankę FNTT tyrėjai rado žurnalą ir pradėjo ikiteisminį tyrimą. Departamento vadovas buvo sulaikytas dviem paroms, vėliau teismo sprendimu mėnesiui nušalintas nuo pareigų. Praėjus šiam terminui A.Adomaitis grįžo į darbą, žuvininkystės mdepartamentui jis vadovauja iki šiol.

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Pasak teisėsaugininkų, net ir pradėjus tyrimą generalinis direktorius nenurimo. Po kelių mėnesių nuo sulaikymo jis sukūrė ir pasirašė departamento raštą, būtiną ES paramai gauti, ir pateikė jį NMA.

NMA, kurią FNTT buvo informavusi apie atliekamą tyrimą, paraišką atmetė. Tuomet A.Adomaitis apskundė agentūrą ŽŪM. Pastarosios atstovai palaikė NMA sprendimą.

REKLAMA

A.Adomaitis kreipėsi į Vilniaus apygardos administracinį teismą ir šventė pergalę. Šis teismas ne tik patenkino jo skundą, tačiau savo nutartimi praktiškai atvėrė kelią ES paramos gavimui. Vis dėlto verdiktas buvo apskųstas Lietuvos vyriausiajam administraciniam teismui, Šis sprendimą panaikino. Byla sustabdyta iki baudžiamosios bylos išnagrinėjimo pabaigos.

Tomas Berčinskas

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų