„Šis pirmasis Kinijos prezidento vizitas ES (būstinėje) buvo istorinė gairė ES ir Kinijos ryšiuose, – sakoma bendrame ES ir Kinijos pranešime. – Abi pusės ... sveikina reikšmingą dvišalių ryšių sustiprinimą per pastaruosius 40 metų.“
Sekmadienį susitikęs su Belgijos karališkosios šeimos nariais ir apžiūrėjęs viename Belgijos zoologijos sodų laikomą Pekino paskolintų didžiųjų pandų porą, Xi Jinpingas perėjo prie rimtesnių reikalų ir dalyvavo derybose, per kurias buvo kalbama apie krizę Ukrainoje, žmogaus teises ir nesutarimus dėl prekybos.
Prieš šį istorinį vizitą abi pusės teigė, kad Kinija ir ES, kurių gyventojai sudaro ketvirtadalį žmonijos, o jų ekonomika – trečdalį pasaulio ekonomikos, turi užmegzti glaudesnius ryšius.
Kinijos lyderis, antradienį baigiantis 11-os dienų kelionę po Europą, susitiko su Europos Vadovų Tarybos pirmininku Hermanu Van Rompuy (Hermanu Van Rompėjumi), Europos Komisijos vadovu Jose Manueliu Barroso (Žozė Manueliu Barozu) ir Europos Parlamento pirmininku Martinu Schulzu (Martinu Šulcu).
Xi Jinpongo žmona Peng Liyuan (Peng Lijuan) apsilankė parodoje, pasakojančioje apie Belgijoje gimusį saksofono išradėją Adolphe'ą Saxą (Adolfą Saksą), o vėliau kartu su vyru dalyvavo oficialiuose pietuose.
ES ištiesė raudoną kilimą, pasitikdama Xi Jinpingą prieš jo susitikimą su H.Van Rompuy. Dėl Kinijos lyderio apsilankymo didelių saugumo priemonių nebuvo imtasi, o prie ES būstinės jį pasitiko tik nedidelis būrelis vėliavėlėmis mojavusių žmonių.
Šio sutikimo atmosfera labai skyrėsi nuo šurmulio, kurį sukėlė JAV prezidento Baracko Obamos (Barako Obamos) vizitas, įvykęs keliomis dienomis anksčiau.
Per derybas 28 šalių blokas iškėlė klausimų dėl žmogaus teisių padėties Kinijoje, o protestuotojai, susirinkę prie ES institucijų būstinių, reikalavo paleisti toje šalyje kalinamus aktyvistus ir suteikti daugiau teisių tibetiečiams, uigūrams bei kitoms mažumoms.
ES ir Kinijos paskelbtame 20 punktų pranešime irgi minima ši Pekinui opi problema: dokumente sakoma, kad abi pusės „gilins apsikeitimus (nuomonėmis) dėl žmogaus teisių ... lygybės ir abipusės pagarbos pagrindais.“
Pranešime taip pat giriamos bendros kovos su piratavimu pratybos, kurias ES ir Kinijos jūrų pajėgos surengė Adeno įlankoje kovo 20 dieną. Abi pusės susitarė glaudžiau bendradarbiauti užsienio politikos ir saugumo srityse.
Tačiau ES diplomatai nurodė, kad per Kinijos lyderio viešnagę daugiausia dėmesio buvo skiriama verslo klausimams. ES yra didžiausia Pekino prekybos partnerė, o Bendrijos ir Kinijos dvišalės prekybos apimtis – daugiau nei milijardas eurų (3,45 mlrd. litų) per dieną.
ES pareigūnai padėkojo Kinijai už palaikymą per euro zonos krizę ir sutiko siekti, kad abi pusės „vidutiniu laikotarpiu“ sudarytų laisvosios prekybos sutartį. Diplomatai nurodė, kad pirmiausiai bus siekiama sudaryti sutartį dėl investicijų.
„Kinijai itin reikalinga pažangi laisvosios prekybos sutartis: tos, kurias ji jau yra sudariusi arba dėl kurių derasi su Šveicarija, Naująja Zelandija ir Australija, nėra labai diversifikuotos“, – sakė Europos tarptautinės politinės ekonomikos centro direktorius Hosukas Lee-Makiyama (Hosukas Li-Makijama).
„Kinai jaučiasi įvaryti į kampą, – pridūrė jis. – Jungtinės Valstijos jiems uždarytos, likusi Azijos dalis – per maža, kad pritrauktų investicijų, kurios Kinijai reikalingos, kad reformuotų savo ekonomiką.“
Naujienų agentūros BNS informaciją atgaminti visuomenės informavimo priemonėse bei interneto tinklalapiuose be raštiško UAB "BNS" sutikimo draudžiama.