• tv3.lt antras skaitomiausias lietuvos naujienu portalas

REKLAMA
Komentuoti
Nuoroda nukopijuota
DALINTIS

Birželio 14 dieną Europos Sąjungos (ES) valstybės narės sutarė pradėti derybas su JAV dėl Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystės.

REKLAMA
REKLAMA

Partnerystės tikslas – tarifinių ir netarifinių kliūčių ES–JAV prekybai produktais, paslaugomis mažinimas ir naikinimas bei investicijų skatinimas. Siekiant sklandaus JAV ir ES verslo bendradarbiavimo, ypatingas dėmėsys bus skiriamas skirtingų sektorių reguliavimo proceso suvienodinimui (konvergencijai) ir standartų harmonizacijai.

REKLAMA

Pasak analitikų, tokia apibrėžta ir reguliuojama prekybinė erdvė ne tik išplėstų rinkas, bet ir sukurtų daug naujų darbo vietų. Taip pat dalis darbo vietų bus perkeltos iš ES į JAV ir atvirkščiai. Dėl šios priežasties Transatlantinės prekybos ir investicijų partnerystė gali būti vertinama kaip papildoma paskata JAV imigracijos reformai ir laisvesniam asmenų judėjimui ES–JAV. Be to tikimasi, kad standartų suvienodinimas ir žymiai didesnis rinkos atvirumas paskatins ir kitas augančias ekonomines galias, tokias kaip Kinija ir Indija, susimąstyti apie bendrų standartų priėmimą.

REKLAMA
REKLAMA

Remiantis ankstesniais prekybiniais ginčais tarp ES ir JAV prognozuojama, kad dviems ekonominėms galioms sunkiausia susitarti bus dėl prekybos genetiškai modifikuotais produktais (sanitarinės ir fitosanitarinės priemonės), duomenų apsaugos ir privatumo reguliavimo, žemės ūkio subsidijų.

Nuomonės dėl derybų trukmės labai skiriasi. JAV demonstruoja ne tik optimistinį požiūrį, bet ir norą kuo greičiau susitarti. Prezidentas Barackas Obama teigė, kad svarbu susitarti kaip įmanoma greičiau, t.y. kol nepasikeitė politinės sąlygos. Tai reiškia, kad susitarimą pageidaujama pasiekti iki, pavyzdžiui, 2014 metais vyksiančių Europos Parlamento rinkimų. Lietuvos užsienio reikalų ministerija ES ir JAV susitarimo tikisi 6-8 metų laikotarpyje.

ES šiose derybose atstovaus Europos Sąjungos Komisija, kuri apie derybų eigą informuos šalis nares ir Europos Parlamentą.

Balsas.lt primena, kad ES–JAV prekybiniai santykiai yra intensyviausi pasaulyje – kiekvieną dieną parduodama ir perkama prekių bei paslaugų už apytiksliai 2 miljardus eurų.  

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKOMENDUOJAME
rekomenduojame
TOLIAU SKAITYKITE
× Pranešti klaidą
SIŲSTI
Į viršų