Vokietija įspėjo, kad Europos Sąjungos (ES) ir Jungtinių Valstijų nesutarimai gali pakenkti darbui, kurį atlieka tarptautines bankų taisykles nustatantis Bazelio komitetas.
Vokietijos finansų rinkos priežiūros tarnybos "BaFin" bankų skyriaus direktorius Helmutas Baueris teigė, kad jei ES ir JAV savo nesutarimų neišspręs kitą savaitę vyksiančiame Bazelio komiteto posėdyje, kils grėsmė komiteto veiklai ir jo rengiamoms naujoms taisyklėms. "Ant kortos pastatytas visas Bazelio procesas ir galbūt net šis tas daugiau", - sakė H. Baueris.
Pastarosiomis savaitėmis įtampa sustiprėjo po to, kai amerikiečiai pareiškė netikėtų prieštaravimų dėl minėto komiteto peržiūrimo Bazelio susitarimo, kuris reglamentuoja bankų kapitalo pakankamumą. Šis susitarimas yra laikomas svarbiausiomis taisyklėmis, pagrindžiančiomis viso pasaulio bankų veiklos saugumą.
Kitą savaitę komitetas susirinks į posėdį, kuriam antrą kartą vadovaus Ispanijos centrinio banko vadovas Jaime Caruana (Chaimė Karuana).
Antradienį Vokietijos centrinis bankas - Bundesbankas pareiškė, kad amerikiečių ketinimai vėl pradėti išsamias derybas dėl tam tikrų naujojo Bazelio susitarimo dalių gali sunaikinti penkerių metų pastangas atnaujinti taisykles, kurios nustato nuo nenumatytos rizikos apdraudžiančius bankų kapitalo atidėjimus.
Pastaraisiais mėnesiais Bazelio komitetą užgriuvusi bankininkų, mokslininkų ir politikų kritika paskatino manyti, kad Bazeliu II vadinamo susitarimo projektas gali būti parengtas tik kitų metų pradžioje, o ne šių pabaigoje. Kritikų teigimu, rengiamos taisyklės yra labai sudėtingos, pernelyg konkretizuotos ir potencialiai lemsiančios didesnes sąnaudas nei naudą.
"Ant kortos pastatyta daugiau nei vien Bazelis II, - tvirtino H. Baueris. - Grėsmė kyla pačiam Bazelio procesui ir unikaliam Bazelio komiteto vaidmeniui. Bazelis buvo daugybės dalykų varomoji jėga".
Ekspertai Bazelio komitetui priskiria nuopelnus už tarptautines taisykles, paskatinusias visame pasaulyje veikiančius bankus sustiprinti savo akcinio kapitalo pamatus. Šios taisyklės padėjo bankams be didesnių nuostolių atsispirti jau trejus metus trunkančiam akcijų rinkų nuosmukiui.
Bazelio komitetas yra vienintelė pasaulio bankų priežiūros institucijas vienijanti organizacija, siekianti stiprinti finansų sektoriaus stabilumą tuo metu, kai dėl glaudžių ryšių vieno regiono bankų problemos gali virsti krize kitame pasaulio kampelyje.
Anot H. Bauerio, dėmesys JAV prieštaravimams gali atitolinti komiteto nusistatytą kitų metų pabaigos galutinį terminą užbaigti atnaujinto susitarimo projektą ir ketinimus iki 2006-ųjų pabaigos įtikinti valstybes nares šias taisykles įgyvendinti. "Tai reikalaus gana daug papildomo darbo ir sukels reikšmingą gaišatį, - aiškino H. Baueris. - Tai - tarsi atverti Pandoros skrynią".
Ekspertų nuomone, dėl delsimo sudėtingos derybos gali prarasti pagreitį arba visiškai įstrigti. Tokiu atveju liktų galioti 1988 metais parengtas Bazelio susitarimas. Šis taisyklių rinkinys ir giriamas, ir peikiamas už vienaprasmį požiūrį į tai, kaip bankai turėtų saugotis nuo rizikos. Paprastus šio susitarimo metodus gana lengva taikyti, tačiau jie nepakankamai naudingi rizikos vengiantiems bankams.
H. Baueris minėjo, kad dabar komitetas Bazelio II projektą tikisi parengti iki kitų metų pradžios.
Bazelio bankų priežiūros komitetą 1975 metais įsteigė Didžiojo dešimtuko šalių priežiūros tarnybos. Komiteto veikloje dalyvauja Belgija, Kanada, Prancūzija, Vokietija, Italija, Japonija, Liuksemburgas, Nyderlandai, Ispanija, Didžioji Britanija ir Jungtinės Valstijos.
“Reuters”-ELTA