Europos Komisija dar kartą išreiškė savo paramą Kioto protokolui, nepaisant vieno Komijos nario raginimų peržiūrėti bloko aplinkosaugos politiką, jei Rusija neratifikuos šios pasaulinės sutarties.
"Komisijos pozicija nepasikeitė, ir mes neketiname jos keisti, - sakė Komijos atstovas Rėjas Kempinenas (Reijo Kemppinen). - Mes atmetame bet kokius raginimus keisti poziciją dėl Kioto protokolo ratifikavimo".
Europos Sąjungos (ES) energetikos komisarė Lojola de Palasijo (Loyola de Palacio), anksčiau kalbėdama Madride, sakė, jog, jei Rusija neratifikuotų Kioto protokolo, ES turėtų persvarstyti planuojamą emisijų prekybos schemą.
Taip pat manoma, kad Maskvai reikėtų suteikti galutinį terminą iki 2005 m. pasirašyti sutartį, kuria siekiama sumažinti aplinkos taršą bei šiltnamio efektą sukeliančių dujų išmetimą.
Tai yra pirmas kartas, kai Ispanijos komisarė taip aktyviai įsitraukė į Kioto ginčą. Gruodį ji teigė, kad ES turi pasirengti galimam Rusijos atsisakymui ratifikuoti protokolą ir sukurti naują tinkamą strategiją.
Praėjusiais metais Rusija tiesiog šokiravo ES duodama suprati, kad gali neratifikuoti sutarties ir sustabdyti jo įgyvendinimą. Didžiausia "teršėja" Amerika atsisakė pasirašyti Kioto protokolą 2000 m., teigdama, kad tai pakenktų šalies ekonomikai.Nuo 2005 m. ES naftos perdirbimo, lydymo, plieno, cemento, keramikos, stiklo ir popieriaus sektoriai privalės gauti specialius leidimus į atmosferą išmesti anglies dvideginį.
R. Kempineno žodžiais, L. de Palasijo jau susitarė su kolegomis komisarais dėl oficialios pozicijos Kioto protokolo atžvilgiu bei kaip elgtis su neryžtingomis šalimis - tokiomis, kaip Rusija.
"Šiuo metu ji ryžtingai remia Komisijos poziciją dėl Kioto protokolo įgyvendinimo ir siekia, kiek tai įmanoma, įtikinti tokias šalis, kaip Rusija, kuo greičiau jį ratifikuoti, - sakė Komisijos atstovas. - Atskiri komisarai, ragindami imtis kokių nors veiksmų, reiškia tik savo asmeninę nuomonę ir turi visišką teisę tai daryti. Tačiau jie taip pat sutinka su vienbalsiai priimta Komisijos pozicija".
Kioto protokolu siekiama sumažinti išmetamo anglies dvideginio kiekį, kuris teršią aplinką, didina žemės temperatūrą ir sukelia gamtines stichijas. Pagal Kioto protokolą, ES privalo 1990 m. buvusį anglies dvideginio išmetimo lygį iki 2008-2012 m. sumažinti 8 proc.
Reuters-ELTA