Ketvirtadienį uždarame posėdyje Europos Parlamento (EP) Teisės reikalų komitete bus svarstomas Viktoro Uspaskicho imuniteto klausimas.
Uždaro posėdžio metu V. Uspaskichas turės galimybę išsakyti savo poziciją. Tik po to Teisės reikalų komitetas priims sprendimą, kurio pagrindu balsuos EP. Komitetas gali pasiūlyti europarlamentarams pritarti Lietuvos prokuratūros prašymui panaikinti V. Uspaskicho teisinę neliečiamybę arba, atvirkščiai, ją ginti.
Teisės reikalų komiteto pozicija šiuo klausimu yra labai svarbi. Formuluotė dažniausiai būna lemiama EP apsisprendžiant. Atvejai, kuomet europarlamentarai nepritaria komiteto pozicijai, yra išimtiniai.
V. Uspaskichas yra vienas iš kaltinamųjų baudžiamojoje byloje dėl apgaulingos Darbo partijos buhalterijos.
Generalinės prokuratūros Organizuotų nusikaltimų ir korupcijos tyrimo departamento prokuroras Saulius Verseckas yra sakęs, kad tolesnis teismo procesas būtų įmanomas tik tuo atveju, jeigu EP duotų sutikimą patraukti V. Uspaskichą baudžiamojon atsakomybėn, panaikinti teisinę neliečiamybę.
"Jeigu EP duos sutikimą patraukti Parlamento narį baudžiamojon atsakomybėn ir panaikinti jo imunitetą, tuomet jis turėtų tokias pat pareigas kaip ir kiti kaltinamieji dalyvauti baudžiamojoje byloje, jos nagrinėjime ir turėtų derinti savo veiklą EP. Juolab nėra baudžiamajame procese numatytos tokios priežasties, kada negalima dalyvauti teismo procese", - kalbėjo prokuroras.
Pats V. Uspaskichas EP pirmininkui Ježiui Buzekui (Jerzy Buzek), Liberalų ir demokratų aljanso už Europą frakcijos (ALDE) vadovui Gi Ferhofštatui (Guy Verhofstadt) bei Teisės reikalų komiteto vadovui Klausui Heneirui Lėnei (Klaus-Heneir Lehne) yra parašęs laiškus, kuriuose pasiskundė tapęs politinio persekiojimo auka ir savo atvejį palyginęs su buvusio "Yukos" vadovo Michailo Chodorkovskio, kuris dėl mokesčių slėpimo Rusijoje buvo nuteistas kalėti aštuonerius metus.