Ketvirtadienį priimtoje rezoliucijoje (416 balsų už, 136 prieš, 61 susilaikė) Europos Parlamentas ragina Izraelį pagerinti kalinamų palestiniečių padėtį ir įspėja, kad nuo to priklausys ES santykiai su šia šalimi.
Šiuo metu Izraelio kalėjimuose kali maždaug 11 tūkst. asmenų, įskaitant 376 vaikus, 118 moterų, 44 Palestinos įstatymų leidybos tarybos narius ir apie 800 asmenų, įkalintų administracinio sulaikymo pagrindu. Nors administracinis sulaikymas leidžiamas pagal tarptautinę teisę siekiant užkirsti kelią grėsmei valstybės saugumui, Izraelis niekuomet neapibrėžė „valstybės saugumo“ kriterijų.
Dauguma palestiniečių kalinių laikomi kalėjimuose Izraelyje. Dėl šios priežasties šeimos narių apsilankymai dažnai yra neįmanomi, be to, tai pažeidžia Ketvirtosios Ženevos konvencijos 76 str., pagal kurį sulaikyti asmenys iš okupuotos teritorijos turi būti laikomi okupuotoje teritorijoje, ir, jei jie nuteisiami, ten turi ir atlikti bausmę. Izraelis nepripažįsta šios nuostatos palestiniečių atžvilgiu.
Pasak Jungtinių Tautų pranešimo, kaliniai Izraelyje žeminami ir niekinami, apklausos vykdomos nehumaniškais būdais ir kartais tampa kankinimu. Maistas yra menkas, žmonės laikomi perpildytose patalpose. Nerimą kelia ir tai, kaip elgiamasi su vaikais – palestiniečių vaikų sulaikymas, apklausa ir įkalinimas pastaraisiais metais tapo nuolat pasikartojančiu dalyku. 2007 m. liepą Izraelis buvo sulaikęs maždaug 385 palestiniečių vaikus. Šie vaikai dažniausiai apkaltinami remiantis ta pačia karine tvarka, kuri taikoma suaugusiems. Tai yra Jungtinių Tautų Vaiko teisių konvencijos (angl. UNCRC), kuri Izraelyje įsigaliojo 1991 m., lapkritį, pažeidimas. Bet Izraelis nepripažįsta jos galiojimo Palestinos teritorijoje.
Europarlamentarai sveikina rugpjūčio 25 d. priimtą Izraelio sprendimą parodyti gerą valią ir paleisti į laisvę 198 palestiniečius bei ragina paleisti daugiau jų, įskaitant Palestinos įstatymų leidybos tarybos narius. Parlamentas supranta pagrįstą Izraelio susirūpinimą dėl savo saugumo ir ragina Palestinos vadovybę siekti užkirsti kelią teroro aktams prieš šią šalį. Kita vertus, pasak europarlamentarų, „su visais kaliniais turi būti elgiamasi pagal teisinės valstybės principus, nes tai esminis demokratinės šalies bruožas“.
„ES ir Izraelio santykių atnaujinimas turėtų atsižvelgti į tai, kaip Izraelyje vykdomi tarptautinės teisės įsipareigojimai, ir nuo to priklausyti“, – pažymi EP nariai.